Gary Gensler: ”Kripto Paralar Yasaları İhlal Ediyor”

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki eski Obama yönetiminin mali düzenleyicisi olan Gary Gensler, ethereum ve ripple gibi kripto para birimlerinin kayıt dışı menkul kıymetler olarak göründüğüne ve mevcut yasaları ihlal ettiğine inanıyor.

Ethereum ve Ripple Daha Güvenli Şekilde Kullanılabilir

Eski Obama yönetiminin CFTC başkanı olan Gary Gensler, The NY Times’a bir demeç verdi ve şunları söyledi: ”Bundan 10 yıl sonra, kripto paralar finansal sistemde anlamlı bir şekilde bir yerde bulamazsa şaşırırım. Ancak şu andaki gibi popüperliğinin kalacağını da sanmıyorum bu sistemler daha güvenli kullanılabilir.” açıklamasını yaptı.

Gensler’in yorumları, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki geniş mali çevrelerde önemli bir ağırlık taşıyor. Bazı girişimciler Ethereum projesine yatırım yaparak, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile bir araya geldi. Yapılan toplantıda SEC görevlileri Ethereum’un menkul kıymet olmadığını ve güvenliğinden endişe duyduklarını açıkladı.

Ethereum’u Yasaklamak Çözüm Değil

Kripto paraların en büyük pazarlarından biri olan ABD’nin, ETH ve XRP ile yakın şirketlerin borsalarda işlem görmemesi için bu paraları yasalara aykırı olarak değerlendirmesi gündemde. Böyle bir hareketin hem Amerikan Doları fiyatlarını etkileyeceği, hem de ekonomiyi kötü etkileyeceği tahmin ediliyor.

Yatırımcılar ise Ethereum ve Ripple’ın zorlaştırıcı düzenlemelere maruz kalmalarından yana değil. Ethereum ve Ripple ile yakın şirketlerin de bu düzenleme ile birlikte borsada işlem görmesinin önü kesilmiş olacak. Ripple sözücüsü: ”XRP kripto para birimi, bizimle ilişkili firmalardan daha önce oluşturuldu.” açıklamasını yaptı.

Takipte Kal !
Paylaş