search delete menu

Google Blockchain Tabanlı Proje Geliştiriyor

Google bu hafta Blockchain projesini sunarak bu alandaki ilk adımını attı. İki blok zincir projesi “şeffaf” denetim sistemi ve bulut operasyon platformu üzerine geliştirilecek. İlk olarak Eylül 2017 tarihinde başvurusu yapılan patente göre şirketin planları blok zincir tabanlı “şeffaflığın korunduğu” hesap defteri oluşturmak.
Aynı zamanda Google’ın alt kuruluşu Alphabet Holding, şeffaf denetim değerlendirme platformu oluşturmak için bu teknolojiden faydalanmak istiyor. Google, kripto paralarla ilişkili tüm reklamları Google Adwords’de yasaklayarak bu ay kripto para haberlerinde yer almıştı. Daha sonra bu hareket Ocak ayında Facebook tarafından izlenmişti. Twitter ise Nisan ayından itibaren bu reklam yasağını uygulayacağını duyurmuştu.

Google İlk Adımını Attı

Kripto paralar genellikle blok zincir platformunun bir parçası olduğu için Google’ın yeni reklam politikaları AdWords üzerinde yayınlanan içeriğin kısıtlanması anlamına gelebilir. Reklam hizmetlerinde blok zincir projelerini yasakladıktan sonra duyulan iki adet Google blok zincir projesi etik yöntem tartışmalar yaratsa da şirket bir açıklama yapmadı. Yine de Alphabet şirketinin diğer işletmeler için beyaz etiketli platform kurma istemesi karşısında blok zincir meraklıları kayıtsız kalmış gibi görünüyor.
Alphabet şirketinin sözcüsü genel olarak şu açıklamaları yaptı. “Birçok yeni teknoloji gibi blok zincirin olası kullanım alanlarını inceleyen farklı takımlarımız var. Ama olası kullanım alanları veya planlarımız hakkında bir şeyler söylemek için çok erken.”
Bu sırada ABD patenti daha teknik bir planın detaylarını gösteriyor. Bu plan iki bağımsız blok zincir kullanarak bilgi bütünlüğünün izlenmesi etrafında dönüyor. Patentin giriş kısmında ise şu bilgiler yer alıyor:
“Hacklenmeye karşı dayanıklı girişi gerçekleştirme yöntemi, hedef blok zincirdeki mevcut blokların belirlenmesini içerebilir. Bu noktada mevcut bloklar ilk imzayla ilişkilidir ve ikinci blok zincirin bloğunu tanımlar. Burada ise blok, ikinci blok imzasıyla ilişkili olarak tanımlanır. İkinci blok zincir, hedef blok zincirin parçası değildir.”
İki ürün içinde piyasaya sunulacağı tarih henüz açıklanmamıştır.

Teknochain - 23 Mar 2018, 11:46
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.