search delete menu

Hangi Kripto Paraya Yatırım Yapmalıyım Diyenlere Üç Alternatif

Bitcoin Cash al sat işlemlerinde son günlerde yaşanan artış bu durumu destekler niteliktedir.
Bu yazımızda dijital paralara yatırım yapmak isteyen kişiler için günümüz itibariyle kullanılabilecek en avantajlı 3 kripto para biriminden bahsedeceğiz. Bu sanal para birimleri herkes tarafından kolayca alınabilmekte ve satılabilmektedir. Bu yazıda Bitcoin’e alternatif olarak kullanılabilecek 3 farklı altcoinin incelenmesi yapılacaktır.

1. Bitcoin Cash (BCH)

Kripto sanal para piyasaları söz konusu olduğunda akla ilk gelen sanal paralardan biri hiç kuşkusuz Bitcoin Cash’tir. 1 Ağustos 2017 tarihinde Bitcoin’de meydana gelen mecburi çatallaşma (hard fork) sonucu ortaya çıkan Bitcoin Cash, ortaya çıktığı ilk günden bu yana hızlı bir şekilde değerlenmiş ve en kısa sürede en çok değer kazanan kripto para birimi olma sıfatını kazanmıştır. Bitcoin Cash’in özellikleri bununla da sınırlı değil. Bitcoin Cash’in en temel özelliklerine göz atalım:
Günümüzde ülkeler tarafından kullanılan para birimleri işlem görme kabiliyetlerini merkezi bir otoritenin denetimi ve yönlendirmesi doğrultusunda kazanmaktadır. Örneğin, Türk Lirası için bu durum ele alındığında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası gibi bir kurum ve buna bağlı diğer kurumların Türk Lirası üzerinde politika üretmesi ve ona yön vermesi mümkündür. Bu, dünyadaki tüm ülkelerin para birimleri için geçerlidir. Oysa, kripto sanal para piyasalarında böyle bir kuruma ihtiyaç yoktur. Çünkü, bu piyasayı tekeline alabilecek herhangi bir güç bulunmamaktadır. Kripto sanal paraların değerleri tamamıyla kripto sanal para piyasalarındaki arz ve talep koşullarına göre belirlenmektedir. Ve ayrıca bir kuruluşun bu para birimleri üzerinde politika belirlemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Tıpkı Bitcoin gibi, Bitcoin Cash de merkezi otoritelerden bağımsız bir şekilde yalnızca talep artışı veya azalışı doğrultusunda değer kazanıp kaybetmektedir.
Bitcoin’in blok değerininin 150 GB’a çıkması ile birlikte Bitcoin işlemlerinde bazı yavaşlıklar görülmeye başlanmıştı. Bitcoin Cash bu duruma bir çözüm olarak blok boyutunu 1 MB değerinden 2 MB’a çıkarmıştır. Bu sayede Bitcoin Cash ile yapılan işlemler Bitcoin’e kıyasla çok daha hızlı gerçekleşmektedir.

Neden Bitcoin Cash’e yatırım yapmalıyım?

Bitcoin Cash, tıpkı diğer sanal para birimlerinde olduğu gibi yatırım yapma noktasında sıkı takip gerektiren bir süreç sonucunda kar elde edilebilecek bir para birimidir. Bu noktada yatırım yapacak yatırımcının sabırla piyasa değerlerini takip etmesi ve para piyasasındaki gelişmelerden anlık olarak haberdar olması gerekir. Bitcoin’deki çatallaşma sonucu ortaya çıkan Bitcoin Cash’in (BCH) sıkı bir takipçi kitlesinin olduğu yadsınamaz. Hatta pek çok yatırımcı ve uzmana göre Bitcoin Cash, gerçek Bitcoin olarak görülmektedir. Bitcoin’e nazaran daha düşük bir fiyat skalası içerisinde olması ve kendine özel bir takipçi kitlesinin bulunması Bitcoin Cash’i yatırım yapma noktasında avantajlı hale getirmektedir.

2. Litecoin (LTC)

Kripto para ekosistemi içerisinde Bitcoin’den sonra en yaygın görülen altcoin Litecoin’dir. Litecoin, eski bir Google çalışanı mühendis tarafından geliştirilmiştir. Bu yazılımcı kendisinin de sıkı bir Bitcoin hayranı olduğunu belirtmekle birlikte amacının Bitcoin’e rakip olmak değil aksine onu tamamlayıcı bir unsur olarak piyasada bulunmak olduğunu belirtmiştir.
İlk çıkan (2011 yılında) altcoin olması hasebiyle Litecoin, çıktığı dönemde kripto para piyasasında büyük bir yankı uyandırmıştı. Zira fiyatının o dönemde (ve halen de) Bitcoin’den hem ucuz olması hem de yazılım dilinden dolayı Bitcoin’den daha hızlı işlem yapılmasından dolayı ilgileri üzerine çekti. 12 Eylül tarihi itibariyle 1 Litecoin 47,8 ABD Dolarıdır.
Litecoin, üretim olanakları açısından da Bitcoin’e nazaran daha fazla üretilecektir. Bitcoin’in toplam üretim miktarı olan 21 milyondan fazla olarak, 84 milyon üretilecek olan Litecoin, kendine has durumuyla yazılımcısı tarafından kripto para piyasalarının gümüşü olarak tanımlandı.Litecoin ile bloklar arası işlem yapma süresi 2,5 dakikadır. Ayrıca, Litecoin her ne kadar Bitcoin tabanlı blokchain algoritmasını kullansa da, Bitcoin’den farklı olarak scrypt tabanlı işlem kanıtlama algoritmasına sahiptir. Bundan dolayı coin madenciliğine daha kolay erişim sağlamaktadır. Bitcoin ile ilgili mining yapabilmek için adeta bir bilgisayar atölyesi şartken Litecoin’in miningini evlerde kullanılan kişisel bilgisayarlarla dahi yapmak mümkündür.

Neden Litecoin’e yatırım yapmalıyım?

Litecoin’in, Bitcoin’in kripto sanal para piyasasında tek olduğu dönemlerde, bir Bitcoin hayranı ve aynı zamanda yatırımcısı olan bir mühendis tarafından Bitcoin’e alternatif olarak geliştirilmesi onu ön plana çıkarıyor. Gerek, Bitcoin kadar yüksek işlem hacmine sahip olmaması ve gerekse de değerinin o kadar yüksek olmaması Litecoin’i küçük yatırımcı ve internet üzerinden küçük hacimli alışveriş yapacak kullanıcılar için en önemli alternatif haline getiriyor.

3. Zcash

Zcash, tıpkı Bitcoin ve diğer altcoinler gibi bir kripto sanal para birimidir. Ancak, Bitcoin veya diğer altcoinlerden farklı olarak Zcash’in en belirgin özelliği gizlilik temelli ilerlemesidir. Bitcoin, Ethereum gibi diğer tüm kripto paralar açık kaynak işlemleri yapmaktadır. Yani bu paralarda yapılan transferler sistemdeki herkes tarafından görülmektedir. Ancak, bu işlemlerin kimin tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Yine de ne kadar miktarın gönderildiği herkes tarafından görülebilmektedir. Ancak, Zcash’te kullanılan zk-SNARK adı verilen özel bir blockchain yöntemi sayesinde yapılan bloklamalarda bu kripto para ile kullanılan işlemlerde, işlemin kim tarafından yapıldığı ve paranın nereden nereye gönderildiği kesinlikle bilinmemektedir. Bu durum, Zcash’in en belirgin ve en ayırt edici özelliğidir.
Zcash, ilk etapta bir şirket olarak işlem yapmaya başlamıştır. Tıpkı, yukarıda bahsettiğimiz Litecoin gibi Zcash’te de bloklar arası işlem yapma hızı iki buçuk dakikadır. Zcash’in mucidi Zooko Wilcox’tur.
Piyasada bir şirket biçiminde yer alması, ilk etapta kripto para sistemleri içerisinde Zcash için enteresan bir durum oluşturdu. Zira, Zcash’ten önce bilinen tüm kripto paraların ortaya çıkış şekli açık kaynak birlikleri şeklindeydi. Bu durum, kripto para camiasında Zcash’in ilk etapta çok farklı ve bir nevi de olumsuz karşılanmasına neden olmuştur.

Neden Zcash’e Yatırım Yapmalıyım?

Eğer kripto sanal para ile işlem yaparken tam bir gizlilik olması taraftarıysanız, Zcash tam size göre bir altcoin. Çünkü, Zcash’in sağlamış olduğu gizlilik olanağı kripto sanal para piyasasında daha önce görülmemiş bir fırsat ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, tıpkı diğer tüm altcoinler gibi değerinin Bitcoin kadar fazla olmaması da küçük yatırımcılar için Zcash’i çekici kılan bir diğer özellik olarak ön plana çıkıyor. 12 Eylül 2018 tarihi itibariyle 1 ZEC, 105,2 ABD Dolarından işlem görmektedir.

Teknochain - 19 Sep 2018, 09:56
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.