search delete menu

Hindistan Bankaları Kripto Para Ticareti Yapan Hesapları Bloke Ediyor

Yerel halk kripto paralara ilgi gösterdikçe, Hindistan para fonlarındaki deneylerine devam ediyor. Tüm bunlar Hindistan Bitcoin piyasası üzerinde farklı etkilere sahip. Fakat hükümet ve düzenleyiciler pek de heyecanlı değiller. Bankacılık sistemi madencilerin yanında. Bu durum da hesap sahipleri ve kripto para alım satım platformları arasında sürtünmelere neden oluyor. Herkes, kafa karışıklığına neden olan yasalarda açıklık eksikliği olduğunu iddia ediyor. Bu arada ortada kalan Hint yatırımcılar problem yaşamaya devam ediyor.

Hindistan Bitcoin Piyasası Tıkanma Yaşıyor

Hindistan’ın popüler kripto para alım satım platformlarından olan Koinex “Beklenmeyen Gecikmenin Arkasındaki Gerçek” başlıklı bir yazı yayınladı. Genel olarak duygusal bir tavır takınan şirket “kullanıcıların birçoğunun Koinex üzerinde çekilen INR’ler nedeniyle problem yaşadıklarını” ifade etti. INR ulusal para birimi olan Hint rupisinin, ₹ , kısa gösterimidir

Hesaplara Bloke Konuluyor

Hindistan hükümeti yeniden kripto paraların uygulanabilirliğini reddettiğini gösterdi. Kimse ne yapacağını biliyor gibi görünmüyor. Bu gibi durumlarda ise geleneksel bankacılık endüstrisi temkini elden bırakmıyor.

Ülkenin Finans Bakanı geçen yılın sonlarına doğru kripto paralar hakkında uyarıda bulundu. “Tüketicilerin uyarılması gerek. Tüketiciler saadet zinciri tuzaklarına düşmemek için oldukça dikkatli olmalılar.” Bakan açıklamasına şu şekilde devam etti. “Hükümet veya Hindistan rezerv bankası kripto paraları takas ortamı olarak yetkilendirmedi. Dahası hükümet veya Hindistan’da yer alan herhangi bir düzenleyici kurum, ajanslara takas veya kripto paralara aracılık etmesi için izin vermedi.”

Küresel Trendler

Hindistan’ın önde gelen takas platformlarından birinin sahibi ise şu açıklamalarda bulundu. “Hükümet kripto paraları yasaklamadı. Ama bu konudaki katı görüşlerini açıkladı. Banka partnerlerimizle yaptığımız görüşmelerden sonra bize göre sonuç da bu görüşlerle ilgili. Elimizi kolumuzu bağlamak yerine, endüstri içerisinde düzenleyici önlemler almak için adım atmalıyız.”

Koinex ise şu açıklamaları yaptı. “Bu durumlar altında, ödeme hizmet sağlayıcıları ve bankalar arasındaki sorun çözülene kadar geçici olarak INR çekimlerini askıya alıyoruz. Eyleme geçtikten sonra ödeme hizmet sağlayıcılarıyla sürekli iletişim içerisinde. En kısa sürede iş birliği yaparak konuyu çözmek istiyoruz.”

Tüm bu kısıtlamalar ve sorunlar devam ederken Venezüella gibi ülkeler de kripto paralara destek vermeye devam ediyor.

Teknochain - 12 Jan 2018, 09:26
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.