search delete menu

Hindistan Nakit Paraya Savaş Açtı, Piyasada Bitcoin Aranıyor

Geçen sene, Hindistan Cumhuriyeti dolaşımdaki fiat nakitinin yüzde 85’ini bir gecede yasakladı. ”Kara Para”nın el altı anlaşmalarda kullanıldığına dikkat çekmek amaçlı olsa gerek, hükümet yanlısı millet vekilleri Hint Rupi’sine dönüş talebinde bulundu. Vatandaşlar ise hükümet parasına yönelmek için alternatif arayışında.

Hindistan’ın Para Savaşı

Hindistan dünyanın en büyük demokrasisi. Yaklaşık 1 milyardan fazla insan olduğu için, hükümet bazı konularda doğru çözümü bulmada sıkıntılar yaşıyor. Bu özellikle para politikası konularında böyle.
Hindistan’da ayrıca muazzam miktarda banka hesabı olmayan insan var, ve bu kişilerin yoksulluk düzeyleri enine boyuna kamuya açıklandı. Bunlar daha küçük sayıda nakit faturalarla yaşayan, istihdam veya basit piyasa işlemleri kullanmış kişiler.
Hükümetin bu ani hareketleri, vatandaşların parayı nasıl harmacası gerektiği konusunda endişe duymalarına sebep oldu.

Mülteci Bitcoin

Bu ve diğer nedenlerden dolayı Bitcoin, tüm dünyada olduğu gibi Hindistan’da da hızla yükseldi.
Artan talebi karşılamak için unocoin gibi cüzdanlar filizlenmeye başladı. Zebpay ve Coinsecure gibi siteler genelde parayı bitcoine çevirmek için kullanılan yollar. (Şu an 1 bitcoin = 348,385 rupi)
Hindistan son dönemde teknolojiyle ve kripto-para birimleriyle ilgilenmeye başladı ancak bu büyük hükümetin bir kısmı kamu/özel konsorsiyum olan Start-Up India’yı başlattı. Bu bir tür kuluçka makinesi gibi, ve resmi olarak tanınması, revaçta olmayan bir iş için onay bekleyen bir damga gibi gözüküyor.

Hindistan’ın Bu Pazara Son girişi BitBox Şirketiyle Oldu

Şirket ”serbest ticaret” sağlayarak pazar payını kazanmayı umuyor; basın materyallerini okuyor ve ‘mevduat çekme’ konusunda uzman. Ayrıca ücretleri de sabit değil ancak kullanıcı işlem hacmine göre %0.1’e kadar azaltıldı.
Kullanıcıya birkaç basit işlemle ulaşım sağlamak amacıyla Hindistan’da en kolay hizmeti sunmayı istiyorlar.
Bitcoin ” güvenli bir kasada elinizin altında durabilir, alınıp satılabilir yada her an kişisel cüzdanlara geri çekilebilir” diye belirtiyor BitBox.
Genelde bu gibi durumlarda, başlangıçta pek detay verilmez. Bu uygulama şu an Google Play’den indirilebilir ve geri dönütlerin çoğu da olumlu yönde. BitBox 1.0.16 versiyonu şu an hizmet verir durumda, ancak yinede indirip kullanmadan evvel kullanıcı yorumlarını dikkatli bir şekilde okumakta fayda var.
Borsa rekabeti Hindistan’da bitcoin ekosistemi için sağlıklı sinyaller veriyor. Ayrıca sürekli hükümet politikaları tarafıdan ağır darbeler yiyen akıllı telefon uygulamaları içinde kendilerini temize çıkarmak için iyi bir alternatif yol olabilir.

Teknochain - 16 Oct 2017, 10:53
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.