search delete menu

Hollanda Ekonomi Bakanı Kripto Para Yasalarındaki Değişimi Savunuyor

Hollandalı ekonomi bakanı Wopke Hoekstra, Hollanda parlamentosuna kripto paralarla ilgili mevcut düzenlemelerin “yetersiz” olduğuna dair bildiride bulundu. Bakan, kripto para olayları konusunda pazarlık yaparken bölgesel ve uluslararası düzenleme çabalarının gelişmesini savunuyor.
Hoekstra’nın bildirisi kripto paraları yönetirken mevcut düzenleme çerçevesini tartışıyor. Aynı zamanda “Bitcoin’in geleceği ve ikili seçenekler gibi diğer yüksek riskli türevleri” ele alıyor.
Bildirinin giriş bölümünde “Bitcoin ve diğer kripto paraların” 2017 yılından beri “inanılmaz” bir popülerlik kazandığı vurgulanıyor. Hoekstra, “kripto paralara yatırım yapan Hollandalı sayısının kısa zamanda ciddi bir artış gösterdiğini” ifade ediyor. Aynı zamanda “Kantar TNS tarafından yapılan bir araştırmaya göre Hollanda’da en az yarım milyon kişinin” kripto paraya olduğunu söylüyor.

Hollandalı Ekonomi Bakanı Düzenleyici Mercilere Olan İhtiyacı Tanımlıyor

Hoekstra, diğer ulusların deneyimlediği düzenleme başarısızlıklarının nedenini kripto paralara göre yapılandırılmış adaptif politika yaklaşımını benimseyememek olduğunu ifade ediyor. Ekonomi bakanı, mevcut geleneksel sistemde ki düzenleme yaklaşımlarının, Bitcoin ve diğer kripto paralara uyumlu bir şekilde geliştirilmesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca, birçok ülkenin başarısız olma nedeninin mevcut denetim çerçevelerinin ve enstrümanların kripto para için yeterince özelleştirilmediğinden kaynaklandığını söylüyor.
Ekonomi bakanı tarafından belirlenen temel düzenleme sorunları arasında tüketici ve yatırımcı arasındaki boşluğun kapatılması, finans sisteminin bütünlüğü açısından garanti isteği ve uluslararası seviyedeki tek bir düzenleyici yaklaşımın benimsenmesi gerektiğini öngörüyor. Ekonomi bakanı, kripto paraların yasaklanma olasılığını olmadığını ifade etti.

Uluslararası Düzenleme Yaklaşımı

Hoekstra, “koordine uluslararası yaklaşımı” benimseyerek düzenlemelerin geliştirilmesini savunuyor. Bakan, ulusal yaklaşımda büyüyen bir destek ve acil bir çağrı olduğunu ifade etti. Uluslararası seviyede Hollanda’nın Finansal Eylem Güç Takımının bir parçası olduğunu ve kripto paraların her geçen gün kullanımının artması ile giderek fiat paraya dönüşmesine dikkat çekti.
Aynı zamanda “Avrupa ve uluslararası kripto para düzenlemelerinde öncü rol oynamak istediklerini” de belirtti. Hollanda’nın benzer şekilde düşünen Avrupa Birliği üyeleriyle de farklı düzenleme adımları konusunda konuşulacağını ifade etti. Bakan aynı zamanda Hollanda’nın aktif olarak kara para aklama karşıtı değişimleri izlediğini belirtti.

Teknochain - 13 Mar 2018, 15:12
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.