search delete menu

Illinois Doğum Belgelerini Dijitalleştirmek İçin Blockchain Teknolojisini Kullanacak

ABD’nin Ortabatı eyâletlerinden birisi olan Illlionis doğum belgelerinin şifreli bir blok zinciri ile saklanması konusundaki pilot projesini hayata geçirmek için çalışmalara başladı.
Bu konuda bir blockchain girişimi olan Evernym ile ortak çalışmalara başlanmış durumda. Eğer proje onaylanırsa doğum sırasında orada yer alan anne, baba ve doktorlardan izin almak ile birlikte kimlik bilgileri blok zincirine dahil edilecek.
Evernym yöneticilerinden olan Drummond Reed tarafından yapılan açıklamada;
Blockchain teknolojisi ile ortaya çıkan bu oluşum, tamamen dış etkenlerden bağımsız kişinin kontrolünde kalan bir dijital kimlik anlamına gelir. Burada gerçekleştirmek istediğimiz merkezileştirilmiş bir depoya bağımlı olmaksızın bilgilerin istenildiği zaman güvenli bir şekilde doğrulanabilmesi.
Projede belirtilen detaylarda, öncelikle devlet kurumları tarafından isim, doğum tarihi, cinsiyet, kan grubu gibi bilgiler doğrulanıp ardından bu kimlik bilgileri Blockchain’in temelinde olduğu gibi şifreli bir şekilde dağıtık veri tabanına dahil edilecek. Devlet tarafından doğrulanmış olan bu bilgilerin her birinin görüntülenmesi veya paylaşılması izni, birey veya varisi haricinde dışarıdan gelecek kurcalamalara karşı korunaklı bir şekilde dağıtık veri defterinde saklanacak böylelikle verilerin güvenliği ve buna ek olarak merkeziyetci yapılarda görülen tekil kırılma dediğimiz (çalışmaması durumunda içinde bulunduğu tüm sistemin çökmesine neden olma) durum ortadan kaldırılmaktadır.

Teknochain - 01 Sep 2017, 11:07
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.