search delete menu

IMF'den Açıklama : Kripto Paralar Büyük Spekülasyonlara Neden Olabilir

Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Christine Lagarde, bitcoin ve kripto-para birim meselesini tekrar ele aldı. Yakın tarihte bir IMF toplantısında Lagarde gazetecilere verdiği röportajda, kripto para birimlerinin finansal piyasalarda ve fintech endüstrilerinde muhtemel yaratacağı ”büyük çaplı aksamalar”a karşı bir katalizör etkisine maruz kalacağını açıkladı.

IMF Bitcoin Ve Diğer Kripto Para birimlerini Yakın Takibe Aldı

Washington D.C’deki IMF yıllık toplantılarında konuşan Legarde, finansal kuruluşları ” kripto para birimlerinin oluşturacağı büyük çaplı karışıklığa” karşı uyardı. IMF Başkanı, ”ticareti etkileyebilecek aksamalara karşı önlemlerin alınması gerektiğini” vurguladı.
IMF genel müdürü, kurumun bu teknolojiye yönelik uygulamalarla denemeyi düşündüğünü belirtti. Lagarde, ” Bakacağımız şey, Blockchain teknolojisinin işlemleri nasıl daha ucuz ve hızlı hale dönüştürebileceğini incelemek” dedi.
Lagarde ‘Bitcoin‘i geniş kapsamlı ve incelikli bir fenomen olarak tanımlarken, ‘sahtekarlık’ yada ‘entrika’ olarak düşünenleri ise çok ciddiye almadığını söyledi.
Lagarde ayrıca gazetecilere ” Bu tür spekülasyonlarda kripto para birimleriyle ilgisi olan şeyleri kategorize etmeme gayretinde olmalıyız” açıklamasında bulundu.

IMF, İş Dünyası Liderlerini Kripto Para Endüstrisindeki Yenilikleri Gözardı Etmemeye Çağırdı

IMF başkanı, ”Blockchain” teknolojisini finans sektöründe daha fazla dahil olma potansiyeline sahip olarak tanımladı
Ve bu tür teknolojilerin nakit lehine çevrilmesini savundu. Lagarde ” gelişmekte olan ülkeler her türlü riskle karşı karşıya, para taşımak zorunda olan kadınları düşüyorum ” dedi ve ekledi ” Cep telefonlarını çok daha ihtiyatlı ve verimli bir şekilde kullanabilirlerse, bu gerçekten müthiş olurdu” dedi.
IMF genel müdürü basın toplantısında, fintech endüstrilerindeki yeniliklerin yakın gelecekte hükümetlere verebileceği güçlükleri sıklıkla dile getirdi.
”Son sekiz yılda finansal düzenlemelere ilişkin olarak, bizi ilerideki risklerden korumak için bankacılık sektörünü sağlıklı ve güvenilir tutmaya çalışan çok sayıda çalışma yapılmıştır.” dedi.
Geçen ay Christine Lagarde, ”Kripto Para birimleri belki kendi paralarına karşılık bize nakit para yada bir para poliçesi verebilirler” diyerek merkez bankalara ”sanal para birimlerini elinizin tersiyle itmeyin” uyarısında bulundu.
Lagarde, bankacılara sanal para birimlerinde gelişen yeniliklere karşı uyanık olmalarını ve ”Kripto paraların yeni fikirlere ve taleplere açık” olduğunu belirtti.

Teknochain - 14 Oct 2017, 10:03
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.