search delete menu

İngiltere Bankası Yeni Ödeme Sistemi için Blockchain Özelliklerini Test Ediyor

İngiltere Bankası yeni bir proof-of-concept sistemini benimsiyor. Böylelikle yenilenmiş Gerçek Zamanlı Brüt Anlaşma (RTGS) hizmetlerinin nasıl Dağıtılmış Defter Teknolojisiyle (DLT) etkileşim kurabileceğini ele alacak. RTGS yeni ödeme sistemi olarak karşımıza çıkıyor.
Gerçek Zamanlı Brüt Anlaşmalar aslında özel birer ödeme sistemi. Bu sistemler sayesinde bankalar arası fon aktarımları gerçek zamanlı ve brüt olarak gerçekleştiriliyor. Yani işlemler, başka bir işleme bağlanmadan birebir olarak işleniyorlar. RTGS sistemleri genellikle anlık onay gerektiren yüksek değerli işlemlerde kullanılıyor. Aynı zamanda bu sistemler ülkenin merkez bankası tarafından işletiliyor.

RTGS ile Yeni Ödeme Sistemi

Mayıs 2017 tarihinde İngiltere Bankası RTGS taslağını hazırladı. Yenilenmiş sistemlerin, merkez bankası parasına erişim sağlayan altyapılarla “çeşitli ve esnek anlaşma modeli sunacağını” öne sürdü. Daha sonra banka Blockchain teknolojisiyle uyumlu yeni ödeme sistemi geliştirmek istediğini bildirdi. Fakat yakın zamanda yapılan bir açıklamada banka, teknolojinin yeterince olgunlaşmaması nedeniyle tam olarak DLT’ye geçiş iddiasını reddetti:
“Banka Dağıtılmış Defter Teknolojisinin (DLT) yeterince olgunlaşmadığı sonucuna varsa da yeni nesil RTGS için gerekli merkez sağlandı. Yeni hizmetlerin, daha geniş sterlin piyasaları için geliştirilirken, DLT ile ara yüz oluşturma yeteneğine sahip olmasına büyük önem veriyor.”
İngiltere Bankası, yenilikçi teknolojileri kullanarak ödeme çözümleri geliştirirken Baton Systems, Clearmatics Technologies Ltd, R3 ve Token gibi şirketler iş birliği yapacak. Projenin tarafları, yenilenmiş RTGS hizmetleriyle etkileşime geçen DLT tabanlı sistemlerin yeteneklerini inceleyecek. Aynı zamanda hizmetin işlevselliğinin arttırabileceği yöntemler ele alacak. Banka bulgularını bu yılın sonlarına doğru açıklamayı planlıyor.
Bu hafta Avrupa Merkez Bankası ve Japon Bankası, tahvil anlaşmalarını dönüştürmek için Blockchain potansiyeli üzerinde çalışmaya başladı
Kaynak : Cointelegraph

Teknochain - 30 Mar 2018, 09:50
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.