search delete menu

İran Bilgisayar Şirketi LionComputer Bitcoin Kabul Ediyor

LionComputer 2013’ten beri faaliyet gösteren bir İran bilgisayar şirketi. LionComputer’dan Yasser Ahmadi, şirketin ‘Bitcoin ticareti ve madencilik donanımları için madencileri destekleyerek ekosisteme katkıda bulunmak istediklerini belirtti.
Ahmadi ayrıca Lioncomputing şirketinin ”2013’ten beri İran’daki en büyük çevrimiçi donanım alışveriş sitesi” olduğu iddiasında bulundu.

LionComputer, İran’da Bitcoin Kabul Şirketlerden Biri

Ahmadi’ye göre, ithalat yaptırımları İran madencilerinin maden endüstrisinde teknolojik yenilikleri takip etmesini zorlaştırdı. Ahmadi şunu da belirtti ”ASIC minerların çok az kullanım alanı var.. Burada, İran’da.. ASIC minerların fiyatı ve ithalatının zorlukları yüzünden, çoğu madenciler GPU kullanıyor. Ahmadi’nin iddiasına göre, LionComputer ‘ madencilik pazarında kullanılan donanımın yaklaşık %90’ını tedarik etmektedir’.
Ahmadi, Lioncomputer’in bitcoin ödemelerini kabul etme kararının ana ilham kaynağı olarak İran’da Bitcoin ile satın alınabilecek malların az olduğunu belirtti. Lioncomputer’ın bu yüzden bitcoinleri kabul ettiğini’ açıkladı.

İran Devlet Temsilcilerinden Bitcoin ve Blockchain Ekosistemine Katkıları Bekleniyor

17 Ekim’de, İran’ın ulusal kütüphane konferans salonu, LionComputer tarafından Bitcoin ve Blockchain‘i anlatmak için tahsis edildi. Ahmadi, bu sunumların sıradan iranlıların da bu fırsatları ve kripto paraları keşfetmesine vesile olmasını umduğunu açıkladı. Ve devamında beklediklerinin üstünde bir katılım olduğunu, biletlerin 72 saat içinde sattıldığını hala daha çeşitli şirketlerden bilet talebi aldıklarını ekledi.
Ahmadi, ‘Merkez bankası temsilcilerinin, hükümet ve kişisel organizasyon yetkililerinin ve İran Siber polislerin’ bu sunuma katılmasını beklediğini ifade etti. LionComputer’in bitcoin tarihi, madencilik, ICO, legal konular ve ticari bazı temel hususlar üzerinde geniş çapta bir sunum yapması bekleniyor.

İran’ın Ekonomik Yaptırımları Pek Çok Kişi Tarafından Artan Bitcoin Kabullenişine Katalizör Etkisi Olarak Görülüyor

İran’ın işletmelerine ve vatandaşlarına yönelik ekonomik fırsatları ciddi ölçüde sınırlayan yaptırımlarla birlikte, Bitcoin akıcılığı ve sınırsız doğasının iranlıların ilgisini çekmesi bekleniyor.
Bitcoin’in İran’daki potansiyel kullanım örneklerine iyi bir örnekte İran’ın yatırım şirketi Brave New World Investments.
Banka hesapları olmamasına rağmen İsveç’te başarıyla kurulmuştu. BNWI İran’daki bu yaptırımları bitcoin’i kullanarak savuşturdu. İsveç Şirketler Kayıt Ofisi’nden Madeleine Idvardsson medyaya yaptığı açıklamada ” Bitcoin’i nakitsiz bir para türü olarak kullanılıp kullanılmayacağını araştırdık ve kullanılabileceğini öğrendik” dedi.
Haziran ayında İran’ın Siber Oda Ulusal Merkezi (NCC), sanal para mevzuatı için öneri taslağı hazırladığını ve önümüzdeki dört ay içinde Yönetmeliklerin Siber Uzmanlar Konseyi tarafından kabul edilebileceğini iddia etti. İranlı İngiliz medya kuruluşu The Financial Tribune, “dijital para biriminin, özellikle de son yıllarda yaygınlaşan kullanımı, yetkililere düzenleyici tedbirler uygulamaya başlamasına neden oldu” dedi. Ki bu da taslak önerinin düzenlenmesi için gereken sürede bir katalizör görevi gördüğü açık ve net.

Teknochain - 13 Oct 2017, 08:27
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.