search delete menu

İran, Yerel Kripto Parasını Çıkarmak İçin Çabalıyor

Amerika Birleşik Devletleri ile olan nükleer anlaşması üzerine kara bulutlar çökerken, İran devleti ülkenin kendine ait kripto parasını oluşturmak için, büyük bir projeye kapılarını açıyor.
Hem de İran Merkez Bankası’nın yakın zamanda diğer lokal bankaların kripto para ile alakalı tüm aktiviteleri yasaklamasına rağmen. Haberlere göre bu proje planı, eğer nükleer anlaşma bozulursa tekrar ortaya çıkabilecek olası yaptırımların, kara para aklamaya sebep vermesi korkusu üzerine ortaya çıktı.
Ancak tedbirlerin ülkenin kripto para projesi üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacak. İran’ın İletişim ve Bilgi Bakanlığı başkanı Mohammad Javad Azari-Jahromi, IRNA haber ajansına ”İran Merkez Bankası yasağının proje üzerine bir etkisi olmayacak” şeklinde açıklamada bulundu.
Reuters’a göre Azari Jahromi Merkez bankasının yasağı, dijital paranın gelişimi için bir engel veya sınırlama anlamına gelmiyor. Geçen hafta, yerel kripto para projesinin gözden geçirilmesi için yapılan toplantıda deneysel modelin hazır olduğu duyuruldunu söyledi.
Azari-Jahromi, tutucu ülke İran’da yenilikçi ve öncü olarak biliniyor. Kendisi kabinedeki en genç başkandır. Kripto paraların ve onun İran’daki olası kullanımının taraftarı olarak yerini belli ediyor..

Hazırlıklar Şubat Ayında Başladı

Azari Jahromi Şubat ayında, bakanlığının Postal Bankası’nın deneysel bir kripto para için yerel uzmanlarla işbirliği yaptığın duyurdu. Eğer her şey iyi giderse, kripto paranın diğer bankalara da düzenleme ve onay için sunulacağını söyledi. Bu, finansal anlamda aşırı tutucu olan İran için oldukça ileri görüşlü bir tutum. İslami bankacılık kripto parayı engellemiyor hatta destekliyor ki bu da denklemde olumlu bir yön olarak sayılabilir.
Kripto para kurallarının düzenlenmesi hakkında devam eden bir tartışma mevcut. Kimi ülkeler daha sıkı kurallar yaratırken diğerleri de sürekli kendi kripto paralarını üretmekte. Bir örnek olarak yakın zamanda Petro’yu piyasaya süren ama uygulamasında belli sorunlarla karşılaşan Venezuela verilebilir.
İran, bankaların dışında kalan bağımsız borsaların yasaklanmasının ardındaki resmi ve açık döviz kurlarını resmen birleştirdi. Bunun nedeni, ABD’nin nükleer anlaşmadan vazgeçmesi ihtimalinde olacak olası yaptırımlara ilişkin tüm zamanların en düşük seviyesine gerilemesidir. Bu konuda ABD Başkanı Donald Trump tarafından 12 Mayıs’ta bir karar bekleniyor.

Teknochain - 03 May 2018, 13:05
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.