search delete menu

Japon Bankası Uluslararası Para Transferleri İçin Blockchain'i Kullanacak

Japonya Bitcoini Ülkenin Yasal Para Birimi Kabul Etmesinin Ardından Japonyanın En Büyük Bankası OLan olan Tokyo-Mitsubishi Bankası (BTMU) Ripple blockchain ağına katıldı.

Nikkei’nin haberine göre ülkeler arası blockchain havale hizmetinin 2018’de hizmete girmesi planlanıyor. BTMU bu yeni sistemi Ripple ağı üzerinden Japonya’dan New York’a para göndererek test etti. Blockchain altyapılı havale sistemi ilk olarak bireysel müşterilerin hizmetine açılacak. Hizmet daha sonraları şirketin uygun gördüğü takdirde şirket müşterilerine açılabilir. Blockhain’li sistem bankanın para transferi ücretlerinden elde ettiği kazancı düşürse de uluslararası ödeme sistemini geliştirecek ve siber güvenliği artıracak. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a göre Ripple’da ortalama işlem süresi 3.7 saniye iken bitcoin’de bu süre 1-2 saate çıkıyor. Ripple ayrıca para transferlerinden daha düşük masraf alıyor.
Kriptoparaların ülkede yaygınlaşmasındaki bir diğer sebep ise 1 Nisanda yürürlüğe giren resmi yasa. Yasaya göre Japonya’da kripto paralar yasal ödeme yöntemi olarak kabul ediliyor; kişiler ve şirket müşterileri arasındaki para transferlerinde kullanılabiliyor. Ayrıca kripto para borsaları harici vergi denetimlerine tabi tutuluyor ve zorunlu olarak en az 100 bin dolar nakit para bulunduruyor.

Teknochain - 15 Apr 2017, 20:44
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.