search delete menu

Kanada Bankası Kredi Skorlarını Blokchain İle “Şeffaf” Hale Getirecek

Ülkenin en büyük bankalarından biri olan Royal Bank of Canada (RBC), geçtiğimiz sonbaharda kredi skorlarını blok zincirle şeffaf hale getirecek yeni bir teknoloji üzerinden sunabilecekleri patentin başvurusunu yaptı.
Patent, blok zincir tabanlı kredi skoru platformunu tanımlamakta. Başvuru belgeleri içerisinde kredi kayıtlarının kimlik doğrulama verileriyle bağlı bloklar şeklinde kayıt edileceği yer alıyor. Aynı zamanda kredi kayıtları, kredi alacakların kredi skorlarını oluşturan geçmiş bilgilerini içeriyor. Bu yapının kredi alacakların gelecekteki durumlarını da tahmin edeceği düşünülüyor.

Kredi Skorlarını Blok Zincirle Şeffaf Hale Getirecek

Bankanın patenti, kredi skorlarını blok zincirle şeffaf hale getirecek şekilde tasarlandı. Patente göre, geleneksel kredi skoru hesaplama yöntemleri şeffaf değil. Müşteriler her zaman belirli verilen kredi skorlarını nasıl etkileyeceği konusunda bilgilendirilmiyorlar. Aynı zamanda müşterilerin kendi kredi skorlarını takip ve kontrol edebilecekleri bir araç da yok. Patentte tanımlandığı şekliyle dağıtılmış hesap defteri teknolojisi müşterilere ihtiyaçları olan bilgileri verecek. Müşteriler, üçüncü parti kurumlar kredi skorlarını kontrol ettiğinde veya kredi skorları değiştiğinde bilgilendirilecekler. Örneğin kredi skorunu olumsuz etkileyecek şekilde bir fatura ödenmemişse müşterilere kredi alarmı gönderilecek.
Önerilen blok zincir kredi skoru platformu, kredi skorlarını belirlemekte kullanılan tüm verilerin görsel hale getirilmesine yardımcı olacak. Bu şekilde kredi alacak kişi, kredi bilgisine sahip olabilecek. Patent aynı zamanda önerilen kredi skoru platformunun, geleneksel kredi bürolarına göre daha fazla kaynaktan kredi verisi alabileceğini de belirtiyor.
Bu gelişmeler Royal Bank of Canada’nın dijital hesap defteri teknolojisine attığı ilk adım değil. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında banka, ABD ve Kanada bankaları arasında yer alan anlaşmalar için blok zincir tabanlı hiper hesap defteri kullanacaklarını açıkladı. RBC’nin CEO’su da geçtiğimiz sonbahar aylarında blok zincir hareketlerini desteklediğini açıkladı. CEO desteğini “sermaye piyasalarındaki, hisse senedi işlerimizdeki ve ticaret işlemlerimizdeki her şeyi değiştirme şansı elimizde,” söyleriyle verdi.

Teknochain - 18 Mar 2018, 15:02
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.