search delete menu

Kripto İşletmeleri Beyaz Rusya’da Yasal Hale Geldi

Kripto işletmeler Beyaz Rusya’da yasal hale geldi. Başkanlık, 28 Mart tarihinde “Dijital Ekonominin Kalkınması” kararını verdi. Ülkenin amacı, dünyanın en büyük IT merkezi haline gelmek. Böylelikle dünyanın dört bir yanından gelen girişimcileri çekmeyi hedefliyorlar. Eski Sovyetler sınırları içerisinde yer alan ülkede kripto şirketleri için benzersiz özgürlükler ve cömert teşvikler sağlanıyor.
Batı siyasetçileri arasında kötü bir üne sahip olan Beyaz Rusya, Batıdaki iş adamlarının gözündeki imajını düzeltmeye çalışıyor. Çarşamba günü ülke Avrupa’nın kripto özgürlük lideri olarak öne çıktı. Kapsamlı düzenlemeler ve kripto sektörünün yasal hale getirilmesi artık resmi olarak gerçekleşmiş durumda.

Beyaz Rusya Yüksek Teknoloji Parkı

Aralık ayında Başkan Alexander Lukashenko tarafından imzalan karar 28 Mart tarihinde yürürlüğe girdi. Böylelikle Beyaz Rusya’da dijital ekonominin gelişmesi için gerekli şartları hazırladı. Borsa hizmetleri, ICO süreçleri, madencilik operasyonları ve akıllı anlaşmalar gibi kripto işletmeleri yasal hale geldi. Belge dijital tokenlerin basılması, saklanması veya ticaretinin yapılması konusunda bir kısıtlama sunmadı. Bireysel girişimciler ve kripto endüstrisindeki kurumsal varlıklar, Beyaz Rusya Yüksek Teknoloji Parkına (HTP) kayıt yaptırdıkları sürece işlerini istedikleri yerde yapabilecekler.
Lukashenko’nun kararı 1 Ocak 2023 tarihine kadar kripto işletmeleri için vergi indirimleri ve diğer teşvikleri sundu. Dijital coin çıkarma veya madenciliğinden kar eden şirketlere vergi uygulanmayacak. Aynı durum bireylerin madencilik ve kripto para takaslarında elde ettiği kripto gelirler için geçerli olacak. Gelecek beş yıl içerisinde, yurt dışında olan kripto paraları bile vergilendirilmeyecek.

Kapsamlı Düzenlemeler Benimsendi

“Dijital Ekonominin Kalkınması” kararı kapsamında bir dizi yasal değişiklikler de yapılıyor. Bu hafta, kripto paraları kapsamak adına yeni muhasebe standartları uygulanacak. Edinme ve kullanım amaçlarına göre “dijital tokenler” kriptolar olarak sınıflandırılacak. Yetkililer, kripto şirketlerinin ve girişimcilerinin paylaşmak zorunda olduğu bilgileri de tanımladılar.

Beyaz Rusya Ulusal Bankası

Beyaz Rusya Merkez Bankası da değişiklikleri uyguladı. Ticari bankaların ve diğer finansal kurumların dikkatsizliğinden kaçındıkları için iç kontrol prosedürleri açısından yeni gereksinimler sundular. Yeni kuralların amacı yasadışı gelirlerin, terörizm finansmanının ve kitle imha için silah satışının yasallaşmasını engellemek. Yetkililer bu düzenlemelerin kara para aklama önlemlerini mükemmel hale getirdiğini ve siber güvenliği arttırdığını ifade etti.
Kaynak : Bitcoin.com

Teknochain - 29 Mar 2018, 12:12
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.