search delete menu

Kripto Para Borsaları Nasıl Çalışır, Yapılan Manipülasyonlar Nelerdir

Her geçen gün sayısı artan kripto para borsaları, özellikle sektöre yeni giren yatırımcıların kafasında soru işaretleri oluşturur. Gelin borsaların işleyiş mantığını yakından inceleyelim.

İlk olarak çoğu kimsenin yanlış bildiği bir bilgiye açıklık getirerek başlayalım. Borsalar Bitcoin veya türevlerini satmaz. Alıcı ile satıcıyı bir araya getirir. Hemen bir örnekle açıklayalım.

Bitcoin‘i satmak isteyen Ahmet ile Bitcoin almak isteyen Mehmet aynı borsada buluşur. Ahmet hemen elindekini satmak için 1 Bitcoin = 70.000 TL şeklinde satış emrini girer (Dikkat edin satmıyor emir giriyor). Emir hemen sisteme dahil edilir, O an borsada 1 Bitcoin’i = 70.000  TL’den almak isteyen birisi yoksa (Yani daha önceden 1 Bitcoin almak için 70.000 TL’den emir veren) bu verilen emir bekleyenler listesine dahil edilir. Sonrasında Bitcoin almak isteyen Mehmet hemen 1 Bitcoin almak için 70.000 TL’den emir verir. Sonuç olarak bekleyen emirler kısmında olan ”1 Bitcoin = 70.000 TL” Mehmet’e satılır.

Manipülasyonlara Dikkat

Tabi paranın döndüğü yerde aldatmaca, manipülasyon olmazsa olmaz. Bunların bazılarından kısaca bahsedelim.

Pump Dump

Türkçeye pompala boşalt olarak geçen bu kavram borsaların ortaya çıkışından beri mevcut olan etkili bir manipülasyon tekniğidir.

Hani çok parası olan çok kazanır derler ya Pump Dump ile bu sözcük tescilleniyor adeta. Bu konuya Bitcoin üzerinden örnek verelim. 24 Saat içerisinde 100 Bitcoin hacmi olan bir borsa olsun burada işlemler normal seyrinde devam ediyor. 1 Bitcoin fiyatını 10.000 TL olarak ele alalım. Borsaya 200.000 TL para girişi oluyor, bu süreçte Bitcoin fiyatında hiçbir değişme olmaz çünkü herhangi bir işlem yapılmadı. Fakat bu 200.000 TL’ye sahip olan kişi bununla 20 Bitcoin aldığında fiyat %20 artacaktır. Bunu gören diğer yatırımcılar hemen harekete geçerek alım pozisyonuna girerler. Artık bu %20 artıştan sonra gelen her yükseliş 200.000 TL’lik Bitcoin alan yatırımcıya kazanç olarak dönecektir. 

İşte tamda bu noktada borsanın kontrolü bu artışı sağlayan yatırımcının elindedir. Bu yükseliş kişiler arasında yayılır yeni yatırımcılar piyasaya girer derken artık doyum noktasında 200.000 TL piyasadan çıktığı an panik satışları başlar. Sonuç olarak sonradan giren ufak çaplı amatör yatırımcılar elindeki parayı ”Balina” diye tabir ettiğimiz elinde ciddi miktarlar bulunduran yatırımcıya kaptırmıştır. 

Fiyat Şişirme

Bu yöntemde borsalarda sıkça kullanılan aldatmacalardandır. Fiyat gerçekten değil yapay olarak şişirilir. Peki bunu nasıl yapıyorlar. 

Borsada fiyatlar girilen alım satım emirlerine göre şekillenir. Şimdi şöyle düşünelim işlem yaptığımız borsada Bitcoin fiyatı ortalama 10.000 TL olsun yani girilen emirlerin ortalaması bu şekilde işte tamda bu noktada Balina veya Balinalar devreye girer. Ellerindeki ciddi miktardaki Bitcoin’i örnek veriyorum 12.000 TL’den satmak isterler yani emir girerler fakat bu 12.000 TL’lik emir tam gerçekleşeceği sırada iptal edilir bu sürekli tekrarlandığı taktirde piyasada yapay bir şişirme gerçekleşir. Bu balon patladığında yine olan küçük balıklara olur.

Teknochain - 09 Dec 2017, 19:55
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.