search delete menu

Kripto Para Cüzdanları, Altcoinlerinizi Nasıl Güvende Tutabilirsiniz?

Kripto Para satın aldıktan sonraki en önemli konulardan biride onu güvenli bir şekilde muhafaza etmek, Bu konumuzda sizler için cüzdan çeşitlerini inceledik.

Web Cüzdanlar

İnternete bağlı herhangi bir cihaz aracılığı ile dilediğiniz zaman ulaşabileceğiniz cüzdan çeşitidir. Özel anahtarınız size bu hizmeti sağlayan şirketin sunucularında saklanır. Bu sunucular sürekli aktifdir ve 3. şahıslar tarafından kontrol edilir.
Hizmetini kullandığınız kuruluş, özel anahtarınıza erişebileceğinden dolayı seçim yaparken dikkatli olmanızda fayda var.

Şimdi popüler web cüzdanlarına bir göz atalım 

1- Blockchain: En bilindik ve güvenilir kabul edilen cüzdan servisidir.

2-Coinbase: Kripto para alım satımıda yapabileceğiniz borsaya entegre edilmiş cüzdan servisi.

Masaüstü Cüzdanlar

Direk bilgisayarınıza indirerek kullanmaya başlayabileceğiniz özel anahtarı sabit diskinizde saklayan cüzdan çeşitidir.

Mobil ve web cüzdanlara kıyasla daha güvenilir kabul edilir çünkü özel anahtarınızı 3. şahıslara emanet etmezsiniz. Fakat bilgisayarınız internete bağlı olacağından masaüstü cüzdanlarda belirli riskler içermektedir.

İhtiyacınıza göre farklı versiyonları bulabilirsiniz. Örneğin bazı cüzdanlar güvenliğe önem verirken bazıları gizliliğinizi ön planda tutar.

Popüler masaüstü cüzdanlar;

Electrum: En bilindik güvenilir ve stabil kabul edilen açık kaynaklı masaüstü cüzdanlardan biridir.

Exodus: Kolay bir arayüze sahip ve bir çok kripto parayı destekliyor.

Armory: Özellikle güvenliği ön planda tutan iyi bir alternatif

Mobil Cüzdanlar

Özellikle günlük hayatta sıkça kripto para kullanıyorsanız mobil cüzdanlar sizin için önemli bir alternatif. Çoğunlukla özel anahtar direk telefonunuzda saklanır ve 3. kişilerle paylaşılmaz. 

Ayrıca kripto paralarınızı uzun süreli saklamak için iyi bir alternatif olmasına rağmen siber saldırılara karşı oldukça savunmasız olabilirler. Telefonunuza indirdiğiniz zararlı yazılım içeren bir uygulama tüm yatırımınızı kaybetmenize neden olabilir.

Popüler Mobil Cüzdanlar;

Trust Wallet: Dünyanın önde gelen kripto para borsası Binance tarafından desteklenen kullanımı kolay bir mobil cüzdan.

Blockchain Wallet: Web sürümüde oldukça popüler olan açık kaynaklı iyi bir alternatif.

Donanım Cüzdanlar

Kripto paralarınızı saklamak için en güvenli yöntem olarak kabul edilen donanım cüzdanlarda özel anahtarınız direk cihazın içerisinde tutulur. Bilgisayarınıza takıp kullanmadığınız sürece cihazın internet ile bir bağlantısı olmayacağı için en büyük tehtid ortadan kalkmış olur. 

Ek olarak bazı donanım cüzdanlarda dijital ekran bulunur buda güvenliğin bir üst seviyeye çıkması demek. Örneğin cihazı her kullanmak istediğinizde bir Pin ile onaylamanız, gönderim yapacağınız adresin bu ekrandan tekrar kontrol edilebilmesi gibi. 

Popüler Donanım Cüzdanlar

Ledger: En bilindik, kullanımı kolay cüzdanlardan biri. Ayrıca gönderim öncesi dijital ekrandan anlık olarak onay vermenizi sağlar buda hackerlar tarafından varlıklarınızı çalınmasını büyük oranda engeller. 

Trezor: Dijital ekranla birlikte metal, sağlam bir gövdeye sahip bu cihaz ayrıca pin kodu özelliğinide içerisinde barındırıyor.

Kağıt Cüzdanlar

Bu cüzdanlar esasen kripto para almak için kullanacağınız genel adresi ve bu adreste bulunan varlıkları aktarmanıza olanak sağlayan özel anahtarı içeren bir belgedir. Bu bilgiler genellikle QR kodları şeklinde basılır, böylece tek tek adresi yazmak yerine transferleri hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

Tıpkı donanım cüzdanlarda olduğu gibi bu belgelerinde internet ile hiç bir bağlantısı olmayacaktır. Buda varlıklarınızın çalınma ihtimalini neredeyse sıfıra indirir fakat özellikle cüzdan oluştururken ve sonrasında onu muhafaza etme konusunda dikkatli olmalısınız. 

-Nasıl kağıt cüzdan oluşturabileceğinize konunu girişindeki videoda değindik oradan detaylı bir şekilde bilgi edinebilirsiniz. Bu konuda kullandığımız websitesi : bitaddress.org

Şimdi ise cüzdan seçimini nasıl yapmalısınız buna bir göz atalım. 
Bu noktada bazı sorular yanıtı bulmanızı sağlayacaktır.

Örneğin;

1-Cüzdanı sadece günlük işlemleriniz veya uzun vadeli yatırımlarınız için mi kullanacaksınız?

2-Sadece tek bir kripto para için mi kullanacaksınız yoksa birden fazlasını mı muhafaza etmeyi  düşünüyorsunuz?

3-Cüzdana internet aracılığı ile heryerden erişmeniz mi gerekiyor yoksa sadece evinizdeyken mi kullanacaksınız?

İşte bu sorular sizi ihtiyacınız olan doğru cüzdana götürecektir.

Teknochain - 14 Aug 2019, 14:57
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.