search delete menu

Kripto Para Dünyasında Neler Oluyor ?

Son günlerde özellikle sayın bakanlarımızın bir türlü dilinden düşürmediği ”Bitcoin ve türevleri” ciddi anlamda Türkiye gündemini kasıp kavuruyor. Haram dendi, vergi kesilecek oldu sonra birde baktık ki Bitcoin ponziymiş yani ortam karışık kısa bir değerlendirme yapayım dedim.

Haram veya helal olması konusuna pek girmeyeceğim ancak diyanetin ”Mevcut durumda sanal paraların alışverişini yapmak dinen uygun değildir” cümlesi aslına bakarsanız şu günlerde Bitcoin için gelen açıklamaların habercisi niteliğinde. Büyük olasılıkla şu şekilde düşündüler. Biz Bitcoin ve türevlerinden vergi almıyoruz fakat güzelde kazandırıyor. Şimdi helal dersek iyice önünü açmış oluruz, bir yazı hazırlayalım sonunada ”Şu an için” şeklinde bir cümle ile açık kapı bırakırız vergilendirmesini yapalım sonrasında artık biz vergisini alıyoruz dinen helal oldu istediğiniz gibi alın satın, şeklinde düşünülmüş bir kurgu var gibi görünüyor. Ayrıca hazırlanan yazıda sıkça arkasında devlet olmadığından söz edilmiş iyi hoş fakat Blockchain teknolojisinden hiç bahsedilmemiş.

Haram, Ponzi Diyorsun Vergi Alıyorsun

Bu nasıl bir çelişkidir. Evet, yayınlanan fetvada yukarıda bahsetmiş olduğum gibi dinen uygunluğu konusunda bir açık kapı bıraktınız  fakat sonrasında ”lale çılgınlığı, Ponzi” dendi Bitcoin’i açık açık bunlarla itham ettiniz. Yarın çıkıpta vergi kesmeye başladığınızda komik duruma düşmeyecekmiyiz. Türkiye içindeki durumu esgeçelim Dünya’dada çok garip karşılanacak. 

Önce başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek ”Bitcoin lale çılgınlığıdır” şeklinde açıklama yaptı. Sonrasında ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi’den ”Alt zemini yoktur, Ponzidir” şeklinde açıklama geldi. Yani Bitcoin almışlar bundan emin olabilirsiniz. 

Şimdi birşeyde arz sınırsızdır dersiniz ki bu gerçekten sıkıntılı ipin ucunu elinde tutan kişi istediği gibi yönlendirebilir. Fakat burda olay çok farklı. Gözlemlediğim kadarıyla Ekonomi programlarına çıkan çok değerli ekonomistlerin olsun veya devlet büyüklerinin ya Blockchain‘den haberi yok yada bilmezlikten geliyorlar bunun başka açıklaması olamaz. 

Değerleniyor Çünkü

Bitcoin değerleniyor bu durumun çok mantıklı basit açıklamaları mevcut. Bir kere arz sınırlı Blockchain ekosisteminde belirtildiği üzere toplam Bitcoin üretimi 21 Milyonda son bulacak artık üretim ortadan kalkacak şu anda 16 Milyon üretilmiş durumda. Yani kurucusu elindeki Bitcoin miktarına iki sıfır atıcakmış vesaire demek 2+2=7 demekten farksızdır. Matematiğe ters düşersiniz 🙂

Bir diğer sebep güvenli evet Blockchain’den bahsediyorum. Bitcoin’in altyapısı bu söylendiğinde insanlar yadırgamış bir şekilde bakıyor. Bitcoin çok fazla volatil olabilir bu durum halen deneysel olmasından kaynaklanıyor daha önce defalarca bahsetmiş olduğum gibi insanlık kripto paralar ile çok kısa bir süre önce tanıştı bu durumun oturması için ciddi bir süreçten geçmemiz gerekli ki şu anda olanda bu. Güvenlik konusunda tekrar gelirsek Bitcoin ilk kez 2008 tarihinde piyasaya sürüldü ve o yıldan beri defalarca Bitcoin hacklendi şeklinde haberler duyduk oysa hacklenen Bitcoin değil Borsa ve diğer aracı kurumlardı yani insan zafiyetinin ta kendisi. Bitcoin hiç bir zaman hacklenemedi ve bu durum halen devam ediyor. Böyle bir teknolojiye güvenli demenin yanlış olmayacağını düşünüyorum.

Dünya’nın herhangi bir yerine ister 1 isterse 10 milyon $ olsun göndermek istediniz. Bunu önce bankalar aracılığı ile sonrasında Bitcoin aracılığıyla gerçekleştirmeyi bir deneyin. Bitcoin ile yaptığınızda Zaman ve para çok önemli bu iki şeyden tasarruf ettiğinizi göreceksiniz.

Bir diğer neden ise şu an sadece Türkiye’de değil tüm Dünya’da Bitcoin ciddi anlamda gündemde işcisinden emeklisine herkes Bitcoin ve türevlerine yatırım yapma peşinde neden çünkü kazandırmış ve kazandıracak şeklinde bir düşünce hakim. İyi güzel bu durum piyasayı ciddi anlamda büyüttü fakat bir noktada sıkıntı çünkü işin içine giren para akıllı olmaktan bir miktar uzak kalmış durumda yani yatırım yapılıyor fakat büyük bir kesimin Blockchain’den haberi yok yani güven konusunda ciddi anlamda soru işaretleri mevcut. Buda ilk düşüşte çöküşe sürüklenmesi demek çöküş dediysem Bitcoin’in silinmesinden söz etmiyorum. Düşer sonra tekrardan toparlanır bu sırada olan bu bahsettiğim yatırımcılara olur. Zaten Bitcoin’in tarihi bu tür olaylarla dolu.

Bitirirken

Lafı fazla uzatmadan her ne konuda olursa olsun önce kendi araştırmanızı ortaya koyun sonra başkalarının düşüncesine kulak verirsiniz. Bitcoin’den ziyade Blockcain’i araştırın matematiğin mükemmelliğini görün ve en önemlisi alırken yada satarken birilerinin lafına aldırış etmeyin hele ki bu piyasada kesinlikle yapmayın. 

Teknochain - 13 Dec 2017, 19:24
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.