search delete menu

Kripto Para Piyasasında Algoritmik Trade – Ders 1

Giriş

Kripto para piyasasında temel ve teknik analiz olmak üzere iki farklı analiz yöntemi bulunmaktadır. Temel analizden kısaca bahsedecek olursak. Belirlenen kripto paranın altyapısına dair; geliştirici ekip, kullanılan platform (Ethereum, Neo gibi), yatırımcılar ve sunmuş olduğu olanaklara dair yapılan incelemeler olarak tanımlayabiliriz. Tabi bu listeyi genişletmek size kalmış.

Teknik Analiz Ve Algoritmik Trade

Algoritmik işlemler; (algoritmik trade) matematiksel formüller yardımıyla indikatör geliştirerek, bu indikatöre göre al sat emirlerini borsaya otomatik olarak gönderen sistemlerdir.
Bu konuda bizi asıl ilgilendiren teknik analiz ise, temel analizdeki gibi belirlenen kripto paranın gerçek değerini bulmayı amaçlamaz, ucuz ya da pahalı olup olmadığıyla ilgilenmez.
Teknik analiz temelde, uzun vadeli yatırımdan daha çok belirlenen altcoini hedeflenen fiyat seviyelerinde alıp satarak kar elde etmeye çalışmaktadır. Diğer bir deyişle; teknik analiz geçmiş fiyat hareketleri ve hacimleri inceleyerek, formasyon, indikatör ve osilatör analizleri ile alım satım noktalarını belirlemeye ve fiyat hareketlerinin hangi yöne doğru gideceğini ”tahmin” etmeye çalışır.
Teknik analizciler, fiyatların yönünü tahmin etmeyi amaçlarken benimsedikleri 3 temel prensip vardır. İlki, fiyatların her şeyi yansıttığıdır. Fiyatların her şeyi iskonto edip yansıtması, fiyata etki etmesi mümkün bütün faktörlerin temel, politik, psikolojik, beklentilerin, fiyatın içinde olduğu ve oluşmuş fiyatların bütün bu faktörleri içermesi anlamına gelmektedir.
Örneğin; Kripto para geliştiricilerinin yeni ortaklıklar açıklaması veya platformda gerçekleştirilen yeniliklerin fiyatı arttırdığı veya tam tersi durumda azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle, teknik analizciler fiyatın tüm bilgileri yansıttığına inandıklarından; temel analizciler gibi temel faktörlerle ilgilenmeyip, sadece fiyata odaklanmaktadırlar.
İkinci prensip ise; fiyatların bir trend içinde hareket etmesi durumudur. (Bknz. Destek Direnç Noktaları) Bunun anlamı; bir yöne doğru hareket etmekte olan bir trend daha ziyade var olan yöne doğru hareket etme eğilimindedir. Eğer piyasada artan bir trend varsa, fiyatlar trend bozulana kadarki süreçte muhtemelen artmaya devam edecektir. Aynı şekilde, azalan bir trend olduğu durumlarda da, azalan trend bozulana kadar fiyatların büyük olasılıkla düşmesi beklenir. Dolayısıyla teknik analizciler trendin yönüne doğru pozisyon almaktadırlar.
Üçüncü prensip, tarihin tekerrürden ibaret olduğudur. Bu prensibin temeli, piyasa ve insan psikolojisine dayanmaktadır. İlk defa 17. yy’da Japon pirinç kontratlarıyla başlayan teknik analiz grafiklerinin, yüzyıllardır belirli şekil ve resimleri (formasyonları) tekrar ettiği görülmüştür. Bu şekil ve formasyonların sıklıkla tekrar etmesinin altında yatan neden insan ve piyasa psikolojisidir. Teknik analizciler, yatırımcıların belli koşullar altında davranışlarının birbirine benzer olduğuna inanmaktadırlar, bunu da insan psikolojisinde belirli bir olaya verilen tepkinin şartlar değişmedikçe aynı olacağı varsayımına bağlarlar.
Algoritmik trade sistemlerini daha iyi anlayabilmeniz için teknik analizin temellerini ele aldık. Bir sonraki dersimizde algoritmik trade ile alakalı önemli başlıklara değineceğiz.
Diğer ders : Kripto Para Piyasasında Algoritmik Trade – Ders 2

Teknochain - 08 Jun 2018, 17:20
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.