search delete menu

Kripto Para Piyasasında Algoritmik Trade – Ders 2

Algoritmik trade sistemleri, insan duygu ve davranışlarından kaynaklanan hataları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.
Dünyada uzun zamandır uygulanan Türkiye de yeni yeni kabul görmeye başlayan algoritmik trade sistemleri, geçmiş davranışların kontrol edilerek bir matematiksel formül marifeti ile oluşturulmuş programların insan faktörü olamadan piyasalara al sat emirleri gönderdiği robotik sistemdir.
Kripto paraların popülerleşmesi ile birlikte bu alandada adını sıkça duyduğumuz algoritmik trade kavramını, geliştirilen yapay zeka sistemler ile karıştırmamak gerekir. Çünkü yapay zeka olayında sistem ona verilen algoritmanın ötesinde kendi düşüncesi ile alım satım kararları verebilmekte veya mevcut duruma göre algoritmada değişiklikler yaparak ortaya daha optimize bir sistem koyabilmektedir.
Fakat algoritmik trade sistemleri tamamen sizin vermiş olduğunuz değişkenlere bağlı kalarak alım satım işlemlerini gerçekleştirir. Çok basit bir örnek ile açıklamak gerekirse; Bitcoin fiyatı üç gün üst üste tüm zamanların en yükseğine ulaşırsa al ve %5 kazanç elde edilirse sat gibi. İşte bu noktada sizin geliştireceğiniz algoritma devreye giriyor. Belki de bir kaç indikatörü ele alarak bir sistem oluşturacaksınız.
Bu örnekleri ilerleyen derslerde uygulamalı olarak göreceğiz.

Kimler Algoritmik İşlemleri Kullanıyor?

Yatırım fonları, Kripto para yatırımcıları, bankalar günümüzde neredeyse her piyasada algoritmik trade kullanılmaktadır. Bugün küresel piyasalarda gerçekleşen işlem hacminin yaklaşık %60-70’inin algoritmik trade vasıtasıyla gerçekleştirildiği tahmin edilmektedir.

Neden Algoritmik Yatırım?

Bu durumu bir örnek ile açıklayalım; Sabah yapmış olduğunuz analizler sonucunda Bitcoin fiyatının yükseleceğine kanaat getirdiniz ve doğal olarak alım yaptınız. Bu alımı yaparken duygusal olarak kendinizi kazanmaya hazırlar ve umutla piyasanın yükselmesini beklersiniz. Peki ya düşerse? O zaman büyük olasılıkla şunu yaparsınız: Ya piyasanın tekrar yükseleceğine inanmaya devam ederek beklersiniz ya da alım maliyetinizi düşürmek için yeni bir alım yaparsınız. Daha sonra piyasa yine beklentinizin aksine giderse ne yaparsınız? Belki de bu söylediğimin aynısını yeniden yaparsınız ve bu durum böyle devam eder. Bir bakmışsınız ki paranızın büyük bir kısmı belki de tamamı gitmiş.
Algoritmik yatırım insan duygularından uzaktır. Bir işlem yaparken hangi şartlarda alım veya satım yapılacağını ve hangi şartlarda kar veya zarar alınacağını önceden bilir, belirlenen stratejinin dışına kesinlikle çıkmaz. Aslına bakarsanız algoritmik yatırımlarda anahtar konu zarar almayı bilmektir. Eğer zarar alma disiplininiz yoksa ki bu insanın doğasında var, o zaman yatırımınız bir noktada size para kazandırmaz. Ancak algoritmik sistemler yaptığınız her hareketin disiplinli ve insan duygularından uzak olmasını sağladığından orta ve uzun vadede para kazanma olasılığınızı yükseltecektir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Algoritmik yatırım konusunda, genel anlamda dikkat edilmesi gereken noktalar mevcut ancak biz işlemlerimizi kripto para piyasasında gerçekleştireceğimiz için direk bu piyasaya yönelik tavsiyelerde bulunacağız.
Komisyon oranları
Algoritmik trade işlemlerini gerçekleştireceğiniz borsa büyük önem taşıyor. Özellikle gün içi sıkça işlem yapacaksanız komisyon oranlarına dikkat etmeniz gerekli.
Örneğin bilindik işlem platformlarından Bittrex ve Binance borsalarının komisyon oranlarını karşılaştıralım. Binance borsasının fees (Ücretler) sayfasını incelediğimizde alım satım işlemleri için %0.1 komisyon oranı, Bittrex borsasının fees sayfasında ise %0.25 komisyon oranı olduğu belirtiliyor. Böyle bir durumda Binance borsasını tercih etmek daha doğru olacaktır.
Güvenlik
Paranızı emanet edeceğiniz platformu iyi araştırmalısınız. Her ne kadar güvenli bir borsa bulsanız dahi bu işte çeşitli risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Uzun süredir hizmet veren ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir borsa seçmekte fayda var.
Ek olarak algoritmik trade işlemlerini borsanın size sağlamış olduğu API ile gerçekleştireceksiniz bu durumda mutlaka ”Enable Withdrawals” yani çekime izin ver seçeneği iptal edilmiş olsun.
Volatilite
Kripto para piyasası fazlasıyla ani hareketlerin ve spekülasyonların yaşandığı bir sektör, bu sebeple algoritmik trade testleri için öncelikli olarak Bitcoin, Ethereum gibi spekülasyondan biraz daha uzak kripto paraları tercih etmenizde fayda var.

Son Söz

Bu derste algoritmik trade konusunu önemli başlıklar altında inceledik. Çeşitli teorileri ele aldık. Gelecek derslerde uygulamalı olarak algoritmik trade sistemlerini test edecek ve sistem optimizasyonu gibi konulara değineceğiz.

Teknochain - 10 Jun 2018, 21:26
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.