search delete menu

Kripto Para Piyasasında Bir Profesyonel Gibi Al Sat Yapmak

Yıllar içerisinde gelişen teknoloji ile piyasa koşulları değişti. Şu an için geldiğimiz son nokta kripto para piyasası gibi görünüyor. Tabi bu noktada başarı elde etmek için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar mevcut, başarılı yatırımcılar araştırmaya büyük önem verdiğini belirtiyor. Şimdi bunlara göz atalım.

Başarı Araştırmadan Gelir

İşlem yapmayı öğrenmek zor olabilir. Fakat bu alanda herhangi birine kripto para işlemleri yapmayı öğretecek oldukça fazla uzman ve online kaynak var. İlk fark etmeniz gereken Kripto para piyasasının normal borsadan veya Forex borsa arenasından çok da farklı olmadığı. Aslında birçok insan, söz konusu dijital para marketleri olduğunda geleneksel teknik analizin (TA) işe yaramayacağını söyler. Yinede TA kullanarak günlük işlem yaparak kazanç elde eden ve kısa dönem fiyat dalgalanmalarını tahmin edenler var.
İşlem yapacak kişinin ilk olarak bilmesi gereken, kripto para endüstrisindeki en yaygın grafik türü mum grafiklerdir. Her bir mum boyutu belirli bir zaman aralığını temsil eder ve TA kullananlar market içerisindeki desenlere bakar. Bu noktada “Omuz baş omuz, Fincan ve kulp” gibi grafik formasyonlarını göreceksiniz. Bu desenler işlem yapanların, kısa ve uzun dönemde kripto para fiyatı hareketlerini takip etmelerine yardımcı olur. Yeterince fazla desen ezberledikten sonra, günlük olarak işlem yaparken bilinç altında bu desenleri algılayabildiklerini söylüyorlar.

Sonrasında ise kripto para işlemleri yapanlar, marketlerde fiyat hareketlerini tahmin etmeye yardımcı olan farklı araçları kullanarak işleri bir sonraki seviyeye taşırlar. Birçok borsacının kullandığı en büyük market göstergelerinden biri hareketli ortalamadır. Örneğin, belirli bir zaman aralığında dijital varlığın ortalama kapanış değerini hesaplamak için Basit Hareketli Ortalama (SMA) kullanılır. Üstel Hareketli Ortalama (EMA) ve Yerinden Hareketli Ortalama (DMA), SMA’ye göre daha karmaşıktır. EMA fiyat dalgalanmalarına daha hızlı bir şekilde cevap verirken DMA, işlem yapanların market trendlerini tahmin etmesi için zaman aralıkları belirler.

Dijital varlıklarla işlem yaparken bir diğer yararlı gösterge ise Göreli Güç Endeksi (RSI) olarak bilinir. Osilatör temelde fiyat ivmesinin artacağını mı yoksa azalacağını mı belirler. Hız ölçümü 0-100 arasında kaydedilir ve birçok marketteki en popüler işlem göstergeleri arasında yer alır. Dalgalı çizgi genellikle kıvrımları ya da yükseliş/düşüşleri gösterir ve eğer çizgi 30’un altında düşerse borsa gereğinden fazla düşmüştür. RSI 70’in üstüne çıkarsa analistlere göre borsa gereğinden fazla çıkmıştır.

Söz konusu kripto para işlem araçları olduğunda, hareketli ortalamalar ve RSI gibi göstergeler buzdağının sadece görünen yüzüdür. İşlem yapanlar aynı zamanda Bollinger Bantları, Hareketli Ortalama (MACD), Stokastik, Fibonacci trend çizgileri ve daha fazlasını kullanırlar. Tüm bu araçlar ve çok daha fazlası grafik tablo desenleriyle birleştirilir ve kripto para işlemlerinde kullanılır. Aynı zamanda Elliot Dalgaları ve Dow teorisi gibi yöntemler de mevcuttur. Böylelikle iniş ve çıkışların tahmin edilebileceği öne sürülür.

İyi bir trader olmak isteyenler bunları çalışabilir ve bu tür göstergeleri nasıl kullanabileceklerini konusunda araştırma yapar. Ama akıllı borsacılar aynı zamanda Sektörle ilgili dönen haberleri takip eder. Birçok kripto para meraklısının fark ettiği üzere haberler ve topluluk duyguları, Fiyatlardaki hareketlenmelere etki eder. Örneğin, eğer büyük bir borsa hacklenmesi veya kısa dönemde hükümet kararları olursa, Bitcoin fiyatlarının düşeceğini tahmin edebilirsiniz. Eğer CME ve Cboe açılış vadeli piyasası gibi olumlu haberler gelirse, bazı insanlar fiyatların artacağını tahmin edebilir. İşlem yapanların çoğu, Bitcoin’de neler olduğunu yakından dinler çünkü piyasada kaybetme olasılıkları vardır.
Teknik analiz konusunda oldukça fazla bilgi sahibi olan ve sokağı yakından takip eden biri bile oldukça hatalı tahminlerde bulunabilir. Piyasada oldukça yüksek TA bilgisine sahip olan kişilerde herşeyini kaybedebilir.
Kaynak : Bitcoin.com

Teknochain - 02 Apr 2018, 17:36
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.