search delete menu

Kripto Para Yatırımcılarına 10 Altın Tavsiye

Kripto paralar günümüzün yükselen değerleri olmaya devam ediyor. Ancak yatırıma başlamadan önce birçok kriteri göz önüne almak gerekli, aksi takdirde bu yatırımın hüsranla sonuçlanması içten bile değil. Düşünmeden yaptığınız her hareket size para kaybı olarak geri dönecektir.

Kripto para yatırımlarıyla para kazanmak isteyenler, asgari bilgi düzeyine sahip olmak zorundadır; bizler de bu bilgileri sizler için derledik. Yatırım yapmadan önce okuyacağınız bu makale sizlere altın değerinde tavsiyeler verecektir. Hazırsak başlayalım.

Kaybetmeyi Göze Alacağınız Parayla Yatırım Yapın

Bu alandaki en temel gerekli tavsiyelerden biri budur. Günlük hayatınızı idame ettirdiğiniz bir parayı yatırmak ve aksi bir senaryoda bu parayı kaybetmek, sizi çok ciddi sıkıntılara sürükleyecektir. Asla son paranızla yatırım yapmayı düşünmeyin. Kripto para piyasaları sabır isteyen bir alandır; cebinizdeki son parayı koyup kısa süre içinde büyük paralar kazanacağınız bir yatırım alanı değildir. En büyük hatalardan biri de; borç para veya kredi çekerek bu yatırıma başlamaktır. Bu piyasa sizin tahmin ettiğinizden daha yüksek bir volatiliteye sahiptir. Yatırdığınız para üzerinden kar etmeniz çok uzun süreleri bulabilir. Borçlarınızı ödeyememeniz durumunda oluşacak panik, sizi yanlış hamlelere sürükleyecektir.

İhtiyacınız olan parayla yatırım yaparsanız sonuç olarak 3 durumla karşılaşma ihtimaliniz çok yüksektir;

 • Paranızı ciddi bir zararla geri alacaksınız.
 • Psikolojik olarak ciddi bir yıpranma yaşayacaksınız ve bu durum rutin hayatınızı olumsuz etkileyecek.
 • Kayıplarınızı daha çok artıracak, yanlış yollara sapacaksınız.

Yatırım Öncesi Araştırmanızı Yapın

Bilmediğiniz bir sektöre yatırım yapmak büyük bir hatadır. Bu işin çıkış noktası Blockchain teknolojisidir. Kripto paralara yatırım yapmadan önce en azından asgari düzeyde bir bilgi birikiminiz olsun. Çevrenizde birçok insan size yatırım tavsiyesinde bulunabilir. Bunların bazıları samimi olarak kazanmanızı istesede, bir kısmı sizden faydalanmak ister. Çünkü birçok yatırım sisteminde ‘’referans üye geliri’’ vardır. Sizin yatıracağınız miktar üzerinden; para kazanmak isteyen insanları iyi ayırt edin. Bu sektörde verilen tavsiyelerin birçoğunu ‘’balık yemi’’ olarak değerlendirmelisiniz.

Yatırıma başlamadan piyasayı öğrenmek oldukça zor olsa da; siz bu zor yolu seçerek büyük zararlardan kurtulabilirsiniz.

Tüm Yumurtaları Tek Sepete Koymayın

Kripto paralar ve Blockchain hakkında asgari seviyede bilgi sahibi olduktan sonra yatırıma başlayabiliriz. Burada ilk kural; yatırım portföyümüzü çeşitlendirmektir. Nasıl günlük hayatta, tüm birikimimizi tek bir yatırım aracı üzerinde değerlendirmiyorsak; kripto borsalarına da bu prensiple yatırım yapmalıyız. Sermayemizi farklı coin ve tokenlere bölerek; alacağımız riski en az seviyeye indirmiş oluruz.

Transfer İşleminde Komisyon Oranlarını İnceleyin

Her borsanın belirli bir yatırım ve çekim işlem ücreti vardır. Bazı borsalar para yatırma işleminde ücreti de almazlar ancak onlar da yüksek komisyon oranlarıyla sizleri sıkıntıya sokabilir. Zaten ilk yatıracağımız tutar, küçük bir başlangıç miktarı olacağı için; bu paranın da işlem ücreti veya komisyonla çarçur olmasını istemeyiz. O yüzden komisyon ücretlerini araştırın ve en düşük ücretlere yatırım ve alım-satım yapacağınız borsayı bulun.

Araştırma Yapmadan Yatırım Yapmayın

Kripto para piyasalarına girdiğinizde; forumlardan, Telegram kanallarından, Twitterdan ve başka birçok yerden farklı bilgilere maruz kalacaksınız. Bunun sebebi ise şuan 2000’den fazla altcoinin bu piyasada işlem görmesidir. O yüzden; duyduğunuz coin/ token hakkında kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bu araştırmaları yaparken yararlanacağınız kaynaklar;

 • White-paperlar (teknik doküman)
 • Forumlar
 • Telegram Kanalları
 • Reddit, Steem üzerinde yapılan incelemeler

Projeye yatırım yapmadan önce araştırma yapmak size zaman kaybettirebilir ancak araştırmadan yapılan yatırım; hem zaman hem para kaybettirir. Yine başlangıçta ilk 10 kripto parayla başlamak her zaman daha güvenlidir.

Scam Projelerden Uzak Durun

Scam kelimesi; dolap çevirmek, dümen, sahtecilik anlamlarına gelir. ICO’ların çok popüler olduğu 2018 yılında; Scam projeler birçok insanın canını yakmıştır. Bu projeleri anlamak için çok bilgili olmaya gerek yok. Scam projeler genelde, kısa vadeli büyük karlar önerir ve çok ısrarcı olurlar. Yine aşağıdaki listede scam projelerin temel özelliklerini görebilirsiniz.

 • Teknik dokümanları olmaz.
 • Takım üyeleri ya sahte ya da anonim olurlar.
 • Birçoğu farklı yatırım paketi alternatifleri sunar.
 • En büyük söylemleri ‘’Bitcoin’de ilk çıktığında çok ucuzdu’’ olur.
 • Üye getir, referans sisteminden para kazan sistemi çok yaygındır.
 • Bulut madencilik yine favori dolandırıcılık yöntemlerinden biridir.

Doğru İnsanlarla İletişimde Ol

Yatırımlarınızla alakalı fikir danışabileceğiniz, güvenilir insanların olması çok önemlidir. Birçok insan saatlerini analiz yaparak geçirmeyi sevmez veya buna zamanı yoktur. Ancak tecrübeli insanlardan tavsiyeler almak her zaman daha faydalıdır. Tavsiye aldığınız insanı da iyi araştırmak çok önemlidir; zira takipçileriyle birlikte manipülasyon yapmaya çalışan veya direkt olarak takipçilerini dolandırmak isteyen birçok insan vardır.

Takip edeceğimiz kişi; yaptığı işe özen gösteriyor ve ciddi bir duruş sergiliyorsa, mütevazı bir insansa, yaptığı açıklamalarla birlikte riskleri de belirtiyorsa; takip edilmeye değer biridir.

Öte yandan vur-kaç peşinde olan insanlar ise aşağıdaki sözleri, davetleri veya davranışları sürekli yinelerler;

 • Kolay şekilde para kazanma söylemleri
 • Olgun davranışlardan yoksunluk
 • Herhangi bir coine pump yapılacağı iddiası
 • Kibirli davranışlar
 • Premium üyelik satmaya çalışmak
 • Ücretli tüyolarla büyük kazançlar vaadetmek

Market Hacmi Analizi

Yukarıdaki tavsiyeler haricinde henüz değinmediğimiz önemli bir konu da; yatırım yapma niyetinde olduğumuz kripto para biriminin market hacmidir. Bir kripto paraya yatırım yapmadan önce bakılması gereken tek şey fiyatı değildir.

 • Toplam Piyasa Değeri: Bu değer;  kripto paranın dolaşımdaki adeti ile birim fiyatının çarpılmasıyla bulunur. Yüksek market hacmine sahip ancak gelişim potansiyeli olmayan bir projenin sonraki aşaması market hacminin ve dolayısıyla fiyatının düşmesidir.
 •  ICO Sonrası Sermaye Artışı: ICO’lar esnasında açıklanan toplam yatırım miktarlarının birçoğunun yanlış olduğu öğrenildi. İnsanları yönlendirmek amaçlı 3-5-10 milyon yatırım aldıklarını iddia eden projelerin birçoğu piyasadan silindi. ICO sonrası değer artışı ve proje gelişimi kaliteli projelerin göstergelerinden biridir.

Yaptığınız İşlemleri Takip Edin

Şimdiye kadar birçok tavsiyede bulunduk. Sıradaki tavsiyemiz ise; yatırımlarımızı düzenli olarak analiz etmek üzerine olacak. Herhangi bir projeye yatırım yaptıktan sonra 3 olası senaryo vardır; para kazanmak, yatırımın sabit kalması veya para kaybetmek.

Yaptığınız her alım satım işleminin, karla mı yoksa zararla mı sonuçlandığını not almak biraz zor olabilir. Nihai başarınızı, yatırdığınız miktar üzerinden hesaplayabilirsiniz ancak bu pek güvenilir bir yöntem olmayacaktır. Çünkü ettiğiniz kar miktarının büyük çoğunluğu tek bir alım-satım işleminden gelmiş olabilir. O yüzden attığımız her adımı takip etmekte fayda var. Bunun için; akıllı telefon uygulamalarından faydalanabiliriz.

Delta ve Blockfolio uygulamaları, kripto para yatırımlarımızı takip edebileceğimiz en iyi uygulamalardır. İkisini de deneyip, hoşunuza gideni kullanabilirsiniz. Ancak dikkat etmekte fayda var, her 5 dakikada bir cüzdanınızı kontrol etme gibi durum oluşabilir. Yani bağımlılık seviyesinde bu programlara bağlanabilirsiniz.

Yatırımlarınızı Güvende Tutmak

Son tavsiyemiz yatırımlarımızın güvenliği ile alakalı. Daha önce Bitcoin hırsızlıkları ile haberler okumuşsunuzdur. Maalesef bu saldırılara en çok maruz kalan cüzdanlar borsalara ait olan cüzdanlardır. Sürekli bir alım-satım döngüsü içinde değilseniz; yatırımlarınızı borsada tutmamak en faydalısı olacaktır. Yatırımlarınız kendi kontrolünüzde, güvenle saklamak için bazı seçenekler aşağıdadır;

 • ERC-20 tokenleriniz için myetherwallet üzerinden cüzdan oluşturabilirsiniz.
 • Ledger Nano S gibi fiziksel saklama cihazlarıyla saklayabilirsiniz.
 • Kâğıt cüzdan seçeneği de bir alternatif olabilir.

Ek olarak Kripto Para cüzdan güvenliği ile alakalı hazırladığımız bu konuda işinize yarayacaktır.

Teknochain - 01 May 2020, 13:17
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.