search delete menu

Kripto Paralar Dijital Yastık Altı Olma Yolunda

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi ve Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı İsmail Hakkı Polat, AA muhabirinin Blockchain teknolojisi ve en popüler Kripto para olan Bitcoin’e ilişkin sorularını cevapladı.
Blockchain (Blok Zinciri) teknolojisinin kayıtların ve işlemlerin şeffaf olduğu gayri merkezi kayıt mantığıyla çalıştığını ifade eden Polat, bu devrimsel özelliklerin, karar mekanizmasının madencilik tekellerinin eline geçmesi ve yüksek enerji tüketimi gibi sorunlar nedeniyle gölgelendiğini söyledi.

Önümüzdeki Yıllarda Köklü Değişiklikler Göreceğiz

Geleneksel finans sistemlerinin merkezi monarşi yapısından Bitcoin ile birlikte Blockchain temelli gayri merkezi ancak elit madenci sınıfı nedeniyle sorun yaratan oligarşik bir yapıya geçildiğini aktaran Polat, Graph teknolojisi gibi tam dağıtık ve “daha demokratik” yapılara dönüşmenin hedeflenmesi gereken nokta olduğunu bildirdi.
Polat, ayrıca şunları ekledi:
“Bitcoin, Blockchain teknolojisinin daha oligarşik, belli kesimlere verilmiş haline dönüştü. 10 yıl içinde Blockchain diye bir şey kalmayacak ve muhtemelen yeni kuşak ağ yapılarına geçilecek. Klasik ve eski finansal sistemde bir merkez olurdu, diğer herkes bu merkezle irtibat kurardı, birbirleriyle değil. Bitcoin ödeme sistemlerinde eskiden tek olan merkez sayısını arttırdı ve dağınık hale getirdi fakat Bitcoin de kendi tekellerini ve kendi zenginlerini oluşturdu. Ancak Graph türü tam dağıtık ağ yapılarında herkes aynı zamanda birer merkez. Herkes o ağa yaptığı para ve/veya emek katkısı oranında söz hakkına sahip. Bu Blockchain sonrası yeni kuşak dağıtık ağ yapıları, daha ‘demokratik’ ödeme sistemleri özellikleriyle Bitcoin’in tahtını sallayacak gibi görünüyor.”
Polat, dünyanın dijital monarşiden dijital oligarşiye geçtiğini belirterek, “Dünya da teknoloji her alanda dönüşüm sağladı ve bizler dijital feodalizmden dijital rönesans‘a geçerken ondan önce sırada maalesef bir dijital Orta Çağ var. Küresel gerginlikler dijital bir ‘reset’in geleceğini gösteriyor. Dijital anlamda bir ‘Nuh tufanı‘ bekleniyor diyebiliriz.” diye konuştu.

Kripto Paralar Finans Dünyasını Korkuttu

Finans sisteminde gayrı merkezi yapıların yaygınlaşacağını belirten Polat, dünyadaki genel gidişata paralel olarak birçok alanda dağıtık ağ gereksiniminin doğduğunu hatırlattı.
“Dünyada kripto paraların çok fazla hacmi olmamasına rağmen süratle yükselen ivmesi bir anda finans dünyasını korkuttu.” diyen Polat, finans aleminin Bitcoin’le ilgili araştırmalarını sürdürdüğünü söyledi.
Blockchain sisteminin birçok iş sürecini kolaylaştıracak devrimsel bir buluş olduğunu hatırlatan Polat, bu teknolojiden en fazla kamu kesiminin yararlanacağını söyledi.
Anadolu Ajanası

Teknochain - 14 Apr 2018, 16:38
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.