search delete menu

Kripto Paralarda Day Trade, Günlük Alım-Satım İşlemleri (Detaylı Kılavuz)

Yalnızca 5000 TL’lik bir yatırımı; 6 haneli bir emeklilik fonuna çevirdiğinizi hayal edin. Wolf of Wall Street adlı filmdeki kısa sürede gelen başarıya çok da özenmemek gerekiyor.Kripto para dünyasında temel gereklilik; beceri, sabır ve disiplindir ve bu kural herkes için geçerlidir. 2017-2018 yıllarında kripto para piyasalarındaki yükseliş ciddi anlamda gerçeküstü bir durumdu. Ancak günlük kripto para alım satımı; ticaretin altın kurallarını bilen birisi için cidden çok karlı bir girişim olabilir.

Hisse senetlerinin bir tık daha iyisini hayal edin. Çünkü kripto para piyasalarında; daha az komisyon, 7/24 açık borsalar, daha basit grafikler ve erişilebilirlik herkes için geçerlidir. 5 $ ile bu piyasaya girebilirsiniz ve hatta önümüzdeki süreç 2017 senesine benzerse bu 5 doları çok büyük rakama dönüştürebilirsiniz.

Günlük alım-satım işlemi yapmayı düşünüyorsanız çerçevemizi biraz daha genişletelim; bu makale günlük kripto para işlemleri yapabilmek için adım adım yol gösteren bir kılavuz olacaktır.

Ama öncesinde…

Kripto Para Piyasaları Sizin İçin Uygun Mu?

Geçtiğimiz yıllarda birçok büyük firma bu sektöre yöneldi ve 2017 yılında çok büyük yükselişler yaşandı. Sizler de 550 milyar dolarlık küresel kripto para pastasından, payınıza düşen dilimi almak istiyor olabilirsiniz.

Kripto para piyasalarında kazanç sağlamanın birden fazla yolu vardır ama günlük alım satım işlemleri muhtemelen en hızlısıdır. Kripto para piyasalarında para kazanmanın yöntemi; döviz piyasalarında olduğu gibi gün içinde düşük fiyattan alım yapıp yüksek fiyattan satmaktır.

Evet, pek çok işlem yapan şanslı kişi, aylar içinde 3 haneli bir yatırımını 5,6 hatta 7 haneli rakamlara ulaştırabilir.

Çünkü bu piyasa fazlasıyla volatil bir yapıdadır ve bu durum iki şeye sebep olabilir,

Çok fazla para KAZANABİLİRSİNİZ
Çok fazla para KAYBEDEBİLİRSİNİZ.

Bunu aklınıza yazın.

Günlük Alım-Satımın Önemli Riskleri

Şuanda kendinizi; ilk kazancınızla alacağınız Ferrari’nizin koltuğunda hayal edebilirsiniz ancak ilk alım satım işleminize başlamadan önce, bu piyasanın kanıtlanmış risklerini kabul etmelisiniz.

Sermaye Kaybı

Araştırmalar günlük alım-satım yapanların %80’inden fazlasının, ilk yıllarında başarısız olduğunu gösteriyor. Hemen hemen hepsi ilk başlangıçta büyük kayıplar yaşar ve çok azı kar elde etmeyi başarır. Çünkü, eğitim, deneyim ve sezgiden yoksundurlar ve risk yönetim sistemleri yoktur. Dedenizi Teksas Holdem masasına oturtup ilk elden bütün masayı silip süpürmesini bekleyemezsiniz değil mi?

Psikolojik Bağımlılık

Para piyasalarında alım satım işleri heyecan verici olabilir ve kendinizi canlı hissetmenizi sağlar. Tek bir tuşa basarak 100.000 dolar kazanma fikri, insanlara her şeyi yaptırabilir. Bu işlemler sırasında vücudunuzda dopamin miktarı artar ve uyuşturucu madde etkisi gibi acele ile işlem yaptırır; bağımlılıktan kurtulmak için doğal bir yeteneğiniz yoksa beyniniz bu hisleri tekrar yaşamak isteyebilir ve bu bir bağımlılık haline gelir. Bu durum sadece bankadaki birikiminizi bitirmekle kalmayarak; sizi borç altına da sokar ve aynı zamanda arkadaşlarınızla, ailenizle olan ilişkilerinizi bozarak hayatınıza ciddi zararlar verebilir.

Yanlış Bilgiler

Kripto para piyasaları çok ciddi bir biçimde spekülatif ortamlardır; hemen herkes fiyatların hareket edeceği yönü, projelerin detaylarını, coinlerin yakın zamanda ulaşacağı fiyatları bilmek gibi çok önemli maharetlere sahiptir. Yanlış bilgilere istinaden yapılan alım satım işlemleri kesinlikle büyük kayıplara yol açar ve bu yeni başlayanların çok fazla maruz kaldığı bir durumdur.

Twitter, Steemit, Reddit,Telegram gibi sosyal mecralarda dolaşırken, her türlü hatalı ve yanıltıcı bilgiyi göreceksiniz. Her şeyi bir tuz tanesi olarak avucunuza toplayın ancak her bilgiye inanmayın. Güvenilir kaynaklar bulmak ve başarılı ticaret geçmişi olan insanları bulmak önemlidir.

Günlük Alım Satım Riskini Nasıl Yönetirsiniz?

ASLA Kaybetmeyi Göze Alamayacağınız Parayla Yatırım Yapmayın

Birçok kripto para ortaya çıktığı gibi kısa sürede kayboluyor ve dolandırıcılık kripto para piyasasında kolay kolay önlenemiyor. Scam projeler kripto para piyasasında cirit atıyor ve bu projelerde büyük paraların kaybedilmesi yadsınamaz bir gerçeklik. Günlük hayatınızı idame ettirecek yeterli miktarda paranızın olması, kendinize olan güveninizi artıracak ve güven yanında başarıyı da getirecek. Aksi şekilde tüm bakiyenizi işleme almak, size ciddi bir stres yükü bindirecek ve yanlış kararlar almaya sevk edecektir.

Kendinizi Eğitin

 Alım satım yeteneği; eğitim ve öğretim yoluyla edinilecek ve geliştirilecek bir beceridir. Piyasada kripto para alım satımı hakkında onlarca eğitim dokümanı bulunmaktadır. İlk işlemlerinizi yapmadan önce, bilgi edinmenin yollarını arayın ve imkânınız varsa başarısını kanıtlanış mentorlarla bağlantı kurmaya çalışın.

Tecrübe Edinin

Temel teorik bilgilere ulaştıktan sonra; bu teorik bilgileri piyasa üzerinde, risk almadan pratiğe dökmenin zamanı gelmiştir demek. Bir demo hesabı oluşturarak; anlık olarak sanal alım satım işlemleri yapabilirsiniz ve böylece kendinizi deneyebilirsiniz. Alım satım işlemine başlamanın en risksiz yolu budur ve bu şekilde deneyim kazanmak gereklidir. Daha sonra hızla kendi stratejilerinizi geliştireceksiniz ve kayıp-kazanç oranlarınızı incelemeye başlayacaksınız. İşte bu gerçeklik sizi piyasada para kazanmaya hazırlar.

Riskinizi Yönetmeyi Öğrenin

Öncelikle bilmeniz gereken temel gerçek yaptığınız işlemlerin %100’ü kazançla sonuçlanmayacaktır. Aslında başarılı yatırımcıların bile kazanma oranı %60’dır ve bu oran bu piyasada büyük başarı demektir. Kazandığınız parayı korumak ve kayıplarınızı en aza indirmek amacıyla bazı işlem şekilleri geliştirerek bunları sisteminize eklemelisiniz. (Stop-Loss ve Take-Profit işlemleri Kısmını dikkatlice okuyun)

Eğer bu riskler hala sizi kripto para piyasalarına yatırım yapmaktan vazgeçirmediyse; biraz daha derin bilgiler edinmeye başlayalım.

10 Adımda Günlük Kripto Para Alım- Satımı

1.Adım: Blockchain Teknolojisi Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Bu adımlar size zor gelebilir, farkındayız. Belki de hızlıca günlük kripto para alım-satımına başlamak için buradaydınız. Ancak bilmeniz gerekir ki; mantıklı yatırımlar yapmak ve bu yatırımlarınızdan güzel kazançlar elde etmek istiyorsanız; sektörün büyümesine neden olan temel kıymeti anlamamız gerekiyor. Hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bir şirkete yatırım yapmak, herkese mantıksız gelecektir değil mi?

Dünyadaki çok az insan şu anda kripto para birimlerini tam olarak idrak ettiğini ifade ediyor ve bu sayıdan çok daha azı Blockchain teknolojisinin detayları hakkında kafa yoruyorlar. Blockchain terimini daha önce duymamış olabilirsiniz veya blok zincir olarak duymuş olabilirsiniz; önemli olan bu teknolojinin kripto paraların büyümesini destekleyen teknoloji olduğunu bilmeniz.

Blockchain konulu ödevimizi tamamladıktan sonra; bu teknolojinin ne olduğunu ve neler yapabileceğini anlayacağız. Böylelikle piyasadaki yatırımcıların bir çoğuna göre avantajlı bir konuma geçeceğiz. Bu durum, kar getirecek işlemleri ve gelecek vaat eden yatırımları çok daha hızlı ve doğru bir şekilde tanımlamamıza yardımcı olacaktır.

2.Adım: Hangi Kripto Paralarla Alım-Satım Yapacağınızı Belirleyin

Şuan kripto para piyasalarında 3000’den fazla coin/token mevcut ve hal böyle olunca hangilerinin alım-satımını yapacağınız konusunda biraz şaşkın hissediyor olabilirsiniz.

Piyasaya giriş yaptıktan sonra, alım satım için en güvenli kripto paraların, listenin üst sıralarında olduğunuzu göreceksiniz. Çünkü bu para birimlerinde, volatilite düşüktür; ayrıca bu birimlerin uzun vadede yok olma, projelerinin scam çıkma ihtimali yoktur. Başlangıç için; Bitcoin, Ripple, Ethereum ve Bitcoin Cash gibi yüksek hacimli para birimlerine odaklanmak iyi olur.

Daha düşük hacimli altcoinler, kısa vadede çok ciddi kazançlar sağlamanıza yardımcı olabilir ancak yüksek kazançla birlikte yüksek riskleri de barındırırlar. Unutmayın; yükseldikleri hızda düşmeleri de mümkündür.

3.Adım: Altcoinlere Yatırım Yapmadan Önce Araştırın

Bitcoin ve Ethereum, yeni yatırımcılar için nispeten güvenli limanlar olsa bile daha az bilinen altcoinlere yatırım yapmak yüksek riskler oluşturabilir. Bazı düşük fiyatlı kripto para birimlerinin fiyat artışı; manipülasyon, pump veya tamamen bir grup insanın yaptığı suni fiyatlandırmadan ibaret olabilir.

Piyasadan scam projeler ve düşük kaliteli altcoinler çekildiği zaman; yatırım yaptığınız miktar; uzun süreli bekleyiş ve çabanıza istinaden çok iyi yükseliş gösterebilir. Kaliteli bir altcoin projesi seçmek uzun ve zaman isteyen bir süreçtir. Ancak doğru projeyi bulduğunuzda, yenilikçi bir projeye yatırım yaptığınızda; alım satım işlemlerinizin daha karlı olduğunu ve ani yükseliş düşüşlerde daha az panik olduğunuzu göreceksiniz.

4.Adım: Borsa Hesabı Açmak

Şuan birçok kripto para birimi Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Tether (USDT) paritelerine karşı işlem görüyor. Son zamanlarda Binance borsasında Binance Coin (BNB) paritesi de yüksek işlem hacmine sahip. Bahsedilen bu kripto para birimlerinden herhangi birine sahip değilseniz; öncelikle yatırım yapacağınız para birimini bu paritelerden birine dönüştürmeniz gerekiyor. Türkiye özelinde bahsedecek olursak, TL yatırarak bu para birimlerinden birine geçmeniz gerekiyor. Bu işleminiz için de Türkiye’de en çok kullanılan kripto para borsalarından birini tercih edebilirsiniz. Hacim olarak en yüksek işlem hacmine sahip, Türkiye borsaları BTCTürk ve Paribu’dur. 

Günlük olarak alım satım yapacağınız için, coinlerinizi / tokenleriniz borsada tutmanız gerekecektir. Çünkü; kripto paralarınızı cüzdanda saklamak, hızlı fiyat hareketleri karşısında işlem yapamamanıza sebep olur.

Olası bir hacklenme durumunda borsalardaki milyonlarca dolarlık paranın çalınacağını düşündüğümüzde; güvenilir bir borsa seçmenin önemini anlıyoruz.

Güvenli bir borsadan alış yapmak isterseniz, Coinbase borsası da birçok ülkede hizmet vermektedir.

Yukarıda bahsedilen bazı borsalar başlangıç için iyi bir seçenek olsa da, birden fazla işlem çiftinde işlem yapmak isterseniz, bu borsalarla sınırlı kalmamanız gerekiyor. Özellikle altcoinler tüm borsalarda işlem görmüyor. O yüzden yatırım yapacağınız altcoinleri seçerken, hangi borsalarda bulunduğunu bilmeniz gerekiyor. Yine aşağıdaki maddeler güvenli borsa seçiminde işinize yarayacaktır.

  • Kaç altcoin bu borsada işlem görüyor?
  • Komisyon ücretleri ne kadardır?
  • Borsa güvenilir midir?
  • Şimdiye kadar herhangi bir güvenlik problemi yaşanmış mı?

Binance, Kucoin gibi borsalar, birçok altcoin işlemine olanak sağlayan, piyasalar tarafından güvenli olarak nitelendirilen borsalardır.

5.Adım: Günlük Alım Satımın Temel Kurallarını Öğrenelim

Kripto para piyasalarında günlük alım satım işlemi tam bir kargaşadır. Bu yüzden günlük işlemlerle nasıl para kazanabileceğimize dair basit bir açıklama yapalım.

Tüm kripto para birimleri Forex gibi işlem çiftleriyle çalışır. Bir para birimini satın aldığınızda, değerini başka bir para birimi seklinde görürsünüz. Alım yaptığımız kripto para birimlerinin fiyatı sürekli değiştiği için; alış satış becerilerimizi kullanarak, bu dalgalanmadan faydalanıp daha fazla BTC veya ETH kazanmak temel amacımızdır.

Kafa karışıklığını gidermek amacıyla, aşağıda bulunan örnekte XRP / BTC (Ripple ve Bitcoin) çifti ile yapılan, karlı bir işlem örneğini inceleyelim.

Örnek Alım-Satım:

Saat 10:00’da 1 Ripple fiyatı 0.00018003 BTC (1.97$)  değerinde iken 100 adet XRP satın aldık. Birkaç saat sonra bunları 0.00018746 BTC (2.05$) fiyatıyla sattık. Yaptığımız işlem sonrası, 0.000743 BTC’lik (8$) bir kar elde ettik.

8$’lık bir miktar sizin için ufak bir cep harçlığı olarak görünüyorsa, aşağıdaki iki durumu iyi değerlendirin.

1-Kripto para birimlerinde zaman zaman ani ve çok yüksek artışlar meydana gelmektedir.

2-Bu sadece bir işlemden elde ettiğimiz kar miktarıdır. Günlük olarak bu işlemi 20-30 kere tekrarlayıp, benzer miktarda kazançlar elde edebileceğinizi göz önüne alırsak; bir gün içi hafife alınacak bir kazanç değildir.

6.Adım: Market, Limit ve Stop Emirleri Etkili Kullanmayı Öğrenin

Günlük işlemlerinizden kaynaklı riskleri en aza indirmek için; Limit ve Stop Emri fonksiyonlarını kullanmanız gerekmektedir. İnsanlar kazanç ve kayıp karşısında duygusal davranışlar sergileyebildiği için bu fonksiyonları kullanarak kendimizi denetim altına almamız doğru bir seçenek olacaktır.

İpucu: Asla sermayenizin %2’sinden fazlasını tek bir işleme yatırmayınız.

Market Order (Piyasa-Market Emri)

Bu işlem en basit ticaret örneğidir. Hemen piyasa fiyatından alım yapmak veya elinizdekini satmak anlamına gelir. Piyasalar sürekli hareket halinde olduğu için; tahmin ettiğiniz seviyeden daha düşüğe almak veya hemen sattığınız fiyatın daha yükseğine satabilmek bu piyasada bazen kar kaybı veya zarar anlamına gelir.

Nasıl Kullanılır: Fiyatlar çok hızlı bir şekilde yükseldiğinde veya ani bir düşüş esnasında bu emri kullanmak en mantıklısıdır. Direk olarak satış veya alış yapmanıza imkan sağlar.

Limit Emri (Alış veya Satış Emri)

Limit emriyle işlem yaptığınızda; alış veya satış yapmak istediğiniz fiyatı siz belirlersiniz. Limite ulaştığında, otomatik olarak o fiyattan sizin yerinize alım veya satım gerçekleşiyor. Bu emri kullanmanın güzelliği, uygun fiyattan alma imkanı sunması veya istediğiniz fiyattan satmanıza olanak sağlamasıdır.

Nasıl Kullanılır: Market fiyatından daha düşüğe ürün almak istediğinizde veya piyasa fiyatından daha yükseğe satmak istediğinizde bu emir şeklini kullanırsınız.

Stop Emri (Stop Loss)

İşlem yaptığınız paranın fiyatı düşmeye başlarsa; kaybınızı sınırlandırmak için sizin belirlediğiniz fiyattan satış gerçekleşir. Bu emir sayesinde gereksiz kayıplarınızı önleyerek, başarılı bir fiyat hareketiyle garanti kar etmiş olursunuz.

Nasıl Kullanılır: Bu emir türünü, sadece kısa vadeli altcoin işlemlerinizde kullanmanızı tavsiye ederiz. Satış fiyatınızı, tolere edebileceğiniz en düşük zarar miktarına göre ayarlayın. Bu işlem bir nevi yedek bir güvence hükmündedir. Örneğin; 2 dolardan aldığınız altcoinin fiyatı 1.80’den aşağıya düşerse satış işlemi yapmak istiyorsunuz. Bu durumda 1.80 dolara stop order koyup; satış fiyatını da 1.79 olarak ayarladığınızda; fiyat 1.80 dolara düşerse; sizin coinlerinizi 1.79 dolardan satışa çıkarıyor.

Şimdiye kadar temel bilgileri konuştuk. Hangi borsalarda işlem yapılabileceği; hani para birimlerinin alınıp satılacağı ve bu işlemlerin ne zaman yapılacağını öğrendik.

7.Adım: İleri Seviye Analiz Öğrenmek

Bu konu tek başına bir makale konusu olabilir ancak kripto para birimlerini analiz etmek ve mantıklı tahminler yapmak adına birkaç temel yöntemi birlikte inceleyelim.

Temel Analiz

Bu yöntem para biriminin gelecekteki fiyat hareketini anlamak adına, harici olayları inceleyerek tahmin yapmaya dayanır. Örneğin; bilindik bir kuruluş 2020 raporunda küresel bir probleme işaret ediyor. Sormamız gerek soru, bu probleme çözüm getirecek bir kripto para birimi var mı? Eğer varsa ve fiyatı hak ettiği değerin altındaysa; yükseliş kaçınılmazdır.

Teknik Analiz

Bu işlem ciddi derecede karmaşıktır ancak temelde arz ve talep durumuna bağlıdır. Fiyat, hacim ve diğer bileşenlerin trendlere göre hareket ettiğini varsayarak yapılan istatistiksel bir yaklaşım olarak değerlendirebiliriz. Uzun süre deneyim, karışık istatistiksel verileri yorumlama ve ekonomik eğilimler hakkında bilgi sahibi olmaya dayalıdır. Bu nedenle yeni başlayanlar için nispeten zor bir analiz şeklidir.

Teknik analizle alakalı konularımızı inceleyebilirsiniz.

Bitcoin Teknik Analiz : Destek Direnç Noktaları

Bitcoin / Altcoin Teknik Analiz : Bollinger Bantları

Duyarlılık Analizi (Duygu-Durum Analizi)

Fiyat hareketlerini tahmin etme yöntemlerini zorluk derecesine göre kıyaslarsak bu analiz metodu en basit olandır. Duyarlılık analizi piyasanın psikolojisini tahmin etmekle ilgilidir. İnsanlar bir kripto para hakkında ne düşünüyor sorusunun yanıtını aramaktır.

Fiat para birimleri ile kıyaslama yapıldığında, kripto para yatırımcılarının oluşturduğu işlem hacmi çok düşüktür ve bu durum fiyatın büyük ölçülerde değişebileceğini gösterir. Eğer Bitcoin’i medyadan duyarak veya insanlar çok fazla bahsettiği için aldıysanız; siz de farkında olmadan duyarlılık analizi yöntemi dayanarak yatırım yaptınız demektir.

Momentum Analizi (Değişim Oranı Analizi)

Birçok analiz uzmanı bu yöntemi gerçek bir piyasa analiz metodu olarak görmezler ancak bahsedilmeyi hak eden bir analiz metodudur. Bu metodu uygulayanlar, yüksek hacimli ve yükseliş trendinde olan bir coine yatırım yaparlar ve daha sonra aldıkları fiyatın üstünde bir satış gerçekleştirirler. Piyasada trene binmek şeklinde yorumlanan bu analiz metodu, basit bir sisteme dayandığı için amatör yatırımcılar tarafından sık sık başvurulan bir analizdir.

8.Adım: Kripto Para Haberlerini Takip Etmek

Kripto para piyasalarını; forex veya borsa ile kıyasladığınız da henüz emekleme aşamasında olduğunu ve fiyat değişimlerinin haberlerden çok fazla etkilendiğini göreceksiniz. Projeler hakkında yeni gelişmeler veya ortaklıklar duyurulduğunda kripto paralar değer kazanabilir ve bu durum fiyat üzerinde anlık bir yükseliş yaratabilir.

Örneğin; Kurucusu çok önemli bir projeyle ortaklık açıklayacakları konusunda twit attığında Tron projesi bir günde %90’lık bir sıçrama yapmıştı. Öte yandan; yasal düzenlemeler, güvenlik problemleri ve bazı teknik konularda yaşanan olumsuzluklarla ilgili haberler de fiyatların çok ciddi ölçüde düşmesine neden olabilir.

Eğer yükseliş dalgalarından bir adım önde durmayı başarabilirseniz; bu durum sizin için mükemmel bir momentum analiz aracı olabilir. Bu strateji, uzun vadeli yatırımlar için de yararlıdır; yaklaşan ortaklıklar hakkındaki bilgilere erken ulaştığınızı farz edelim. Bu durumda piyasa bu haberi henüz fiyatlamamışken, siz o coinden yüksek miktarda alış yapabilirsiniz veya tersi durumda olumsuz bir gelişmeyi erkenden öğrenerek elinizdekileri satabilirsiniz.

Bununla birlikte kripto para dünyasındaki haberlerin spekülatif ve düzensiz doğasına karşı da uyanık olmalıyız. Reddit, Twitter, Steemit, Telegram gibi sosyal medya platformlarında birçok yalan haber veya yanlış bilgi paylaşımlarına rastlayabilirsiniz. Tecrübe kazandıkça, hangi haber kaynaklarının güvenilir olduğuna dair kendi anlayışınızı gerçekleştireceksiniz.

9.Adım: Kaybetmeyi Göze Alacağınız Miktarda Yatırım Yapın

Alım satım yapan her başarılı trader, asla limitlerini aşmaması gerektiğini bilir. Kripto para piyasalarındaki ani yükseliş birçok insanın iştahını kabarttı ve piyasaya yüklü para girişi oldu. Ancak bu paraların birçoğunun kredi veya ipotek karşılığı olduğu da anlaşıldı. Borç para ile piyasa girenler çok ciddi zararlar etti ve bizlere asla düşmememiz gereken bir hatayı gösterdi.

Kredi ile yatırım yapmak, kazandırma ihtimali olan bir durumdur ancak kripto para piyasalarının henüz net olmayan geleceği göz önüne alındığında; kredi veya borç para ile yatırım yapmak akıl almaz bir risktir. Kripto paralarda düşüşler başladığında, borç para ile piyasaya girenler büyük pişmanlıklar yaşayabilirler.

Aylık gelirinizi göz önüne alın ve kripto paralara yatırım yapacağınız miktarı belirleyin ve asla bu sınırı aşmayın. Adı sanı duyulmamış altcoinlerle alakalı; ” çok yakında fiyatı yükselecek, büyük bir patlama yapacak” tarzı haberlere denk geldiğinizde uyanık olun ve asla disiplini elden bırakmayın. Bu kurallara uyduğunuzda, günlük alım satım ile gerçek ve uzun vadeli bir kazanç elde edebilirsiniz. Kuralları göz ardı ettiğinizde ise; ciddi kayıplarla ve borçlarla baş başa kalabilirsiniz.

10.Adım: Bir Çıkış Stratejiniz Olsun

Yukarıdaki kurallar sayesinde bir miktar kar elde ettiğinizi farz edelim. Peki ne zamana kadar bu işlemi sürdüreceksiniz. Mevcut bir ticaretten çıkmak; sonuç olarak ne kadar kazandığınızı veya kaybettiğinizi belirleyeceği için, bir çıkış stratejisine sahip olmak başarının temel kritedir.

Tolere edilebilecek bir zarar miktarı veya belirlenmiş bir kar hedefine ulaşmaya dayalı bir çıkış stratejisi; güvenli, mantıklı ve başarılı bir ticaretin göstergesidir. Bu strateji; riski en aza indirerek, yapacağınız işlemin karlılık durumunu gösterecektir veya duygusal davranıp ciddi kayıplar vermenizi engelleyecektir.

Çıkış stratejinizi belirlemek için; aşağıdaki iki soruyu kendinize sormanız gerekiyor;

1.Bu ticarete ne kadar süre devam edeceğim?

Günlük işlem yaptığınızda; çıkış noktanızı belirlerken kısa vadeli bir strateji belirlersiniz. Fiyat anlamında çıkış noktanızı hesaplamak için, birkaç yöntem vardır ve aşağıda bu yöntemlere kısaca değineceğiz.

Trend Çizgisi- Dönüş Noktası ve Fibonacci Seviyeleri- Bunlar fiyat hareketleri hakkında tahminde bulunabilmek için kullanılan karmaşık teknik analiz araçlarıdır. Bunları öğrenebilmek için çok ciddi bir çalışma ve zaman gereklidir.

Kazanç Risk Oranları- Yaptığınız bir alım satım işleminde; ne kadar kazanabileceğinizi ya da ne kadar kaybetmeyi göze alabileceğinizi ifade eden orandır. Örneğin; 1,00 TL değerinde bir işlem açtınız ve stop-loss oranınızı 0.90 TL olarak belirlediniz. kârınızı 1.20 olarak alırsanız burada Kazanç Risk Oranı 2:1’dir. Genel olarak günlük alım satım işlemlerinde bu oranı 1,5:1 ve 3:1 arasında hedeflemek uygun olacaktır.

Piyasa Eğilimi/Ölçülen Hareketler- Bu fiyat hareketlerindeki eğilimleri ve çıkış stratejinizi kendi tahminlerinize dayandırmayı içerir.

2.Ne kadarlık bir zararı kaldırabilirim?

Yatırım yaptığınız kripto para biriminin yükselmesini istersiniz ancak fiyat, beklentinizin aksine hareket eder ve düşmeye başlar. Böyle durumlarda kayıplarınızı en az indirmek için; stop-loss kullanmanız gerekiyor. Daha az riskli bir işlem yapmak istiyorsanız; giriş noktanıza yakın bir stop-loss noktası belirleyiniz.

Günlük Alım-Satıma Alternatifler

Yukarıda anlattıklarımız sizler için çok zahmetli bir yol olarak göründüyse; endişe etmeyin. Aslında kripto para piyasalarında, günlük alım satımın risklerini, stresini ve sürekli takip etme şartını gerektirmeyen, farklı para kazanma yöntemleri de mevcuttur.

HODL (Hold)

Bu terim Türkçe anlamı tutmak anlamına gelen hold kelimesinden türetilmiştir. Kripto para birimlerine yatırım yapmayı ve uzun vadeli bir strateji ile fiyatının haftalar, aylar ve hatta yıllar boyu yükselmesini beklemektir. Tüm yatırım çeşitleri içinde, kripto para birimlerine yapılan yatırımlar arasında en yaygın olanı budur. Çünkü; en güvenli ve en stressiz olan yatırım şeklidir. Birçok kripto para, uzun vadede çok ciddi miktarlarda artış sağlamıştır. Ancak uzun vadeli HODL yapacaksanız, seçtiğiniz kripto para hakkındaki tüm detayları bilmeniz gerekir. Böylece güvenli ve kârlı bir yatırım yapmış olabilirsiniz.

Swing Trade (Salınım)

Bu yöntem günlük alım satım metoduyla aynı prensibe göre işler; düşük fiyattan alış, yüksek fiyattan satış. Ancak günlük alım satımda 24 saat veya daha kısa sürede açmış olduğumuz işlemi kapatırken; bu yöntemde 2-6 gün veya 2-3 hafta arası pozisyonu korumak gerekiyor.

Buradaki amaç, teknik analiz yöntemleriyle orta vadeli trendleri belirlemektir. Bu yöntem de, günlük alım satımla benzer riskleri içermektedir.

ICO’lar

Initial Coin Offering cümlesinin baş harflerinden türetilen bir kelimedir. Bir projeyi ICO’dan almak, %100 veya daha fazla iştah kabartan kazançlar elde etmek için uygun olabilir. Bu sistemde; proje daha piyasaya sürülmeden satın alıyorsunuz ve bu yüzden ICO süreçlerinde genel itibariyle düşük fiyatlardan, erken yatırım yapmış oluyorsunuz. Girmiş olduğunuz ICO hakkında ciddi araştırmalar yaparsanız ve düzgün bir proje olduğuna emin olabilirseniz; yatırdığınız paranın çok ciddi geri dönüşler getireceğiniz görebilirsiniz.

Toparlayacak Olursak;

Artık günlük alım satım hakkında temel bilgileri elde ettiğinize ve bu piyasadaki riskleri kabul ettiğinize göre; piyasaya ufak bir giriş yapma vakti gelmiş olabilir. İnternet ortamında günlük alım satım stratejileri hakkında onlarca bilgi kaynağı mevcut ve araştırmalarınızı yapıp, bu bilgileri doğru bir şekilde öğrenirseniz; bir nevi para ile ödüllendiriliyorsunuz. Kripto para piyasası ve çeşitli alım satım stratejileri hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, kazanma ihtimaliniz o kadar fazla olur.

Araştırmanızı iyi yapın ve işlem yaptığınız pariteler hakkında sürekli bilgi sahibi olmaya, yeni haberleri takip etmeye devam edin. Yeterince üzerinde durduk ama tekrarlamakta fayda var; ”Asla Kaybetmeyi Göze Alamayacağınız Bir Parayla Piyasaya Girmeyin”. Böylece sakin kalırsınız ve yavaş yavaş kazanmaya devam edersiniz. Ayrıca, tek bir işleminizin; sermaye toplamının %2’sini geçmemesine de dikkat edin.

Bu gibi basit ve temel kurallara uyarsanız, kripto para piyasalarında başarılı bir yatırımcı olarak ticaret hayatınıza devam edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu makale kripto para birimlerinin günlük alım satım yöntemlerini öğrenmek isteyen insanlar için bir eğitim kılavuzu niteliğindedir ve sadece bilgi amaçlı yayınlanmıştır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez ve yatırım tavsiyesi vermeyi de amaçlamaz.

tunc - 07 May 2020, 13:19
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.