search delete menu

Kripto Paraların Geleceği Hakkında 10 İlginç Senaryo

Kripto paralar; ilk olarak 2 adet pizza alışverişinde kullanılan Bitcoin’den bu yana epeyce yol kat etti. O dönemlerde yatırım yapmış olanların birçoğu hala yatırımlarını tutmakta. Kripto paraların ilk dalgasını yakalayan birçok kişi ise ciddi miktarlarda para kazandı. İşte, kripto paraların geleceği hakkında 10 harika öngörü.

Kripto Paraların Geçmiş Fiyatlarına Kısa Bir Bakış

2017 yılında kripto para birimleri müthiş bir yükselme gösterdi. Bu yükselmeye karşın, kripto paraların geleceği hakkında sürekli farklı öngörüler ortaya atılıyor. Farklı sektörlerde ki insanlar da, bu tahminlerin peşine düşmüş durumda. 2017 yılının Aralık ayında; Bitcoin tüm zamanların grafiklerini alt üst ederek; 20 bin dolara ulaştı ve dünya tarihindeki en değerli kripto para olmayı başardı.

Kripto paralar geleceğimizi önemli derecede etkileyecek olsa da; devletler bazında resmi düzenlemeler daha da sıklaşacaktır. ABD, İngiltere, Avustralya gibi bazı ülkeler kripto para birimlerini yasal olarak kabul ettiler. Yakın gelecekte, diğer ülkelerin de bu konuda adımlar atması ve kripto para birimlerine yasal statü kazandırması bekleniyor. Meksika, Tayland, Güney Afrika gibi ülkelerin de, kripto para birimlerini ve Blockchain teknolojisini kabul etmesi ve bu teknolojileri benimsemesini temenni ediyoruz.

Peki ya, önümüzdeki 10 yıllık süreçte kripto paralar bize neler sunacak. İşte kripto paraların yakın geleceği hakkında 10 ilginç tahmin.

İnsanlar Farkında Olmasa Bile, Kripto Paraları Kullanmaya Başlayacaklar

Kripto paraların piyasaya çıkışından bu yana 10 yıl geçmiş olmasına rağmen, bu durumun farkında olmayan insanlar var. Para transferlerini halletmek için, hala geleneksel bankacılık yöntemlerini kullanmaya devam ediyorlar. Gelecekte ürün ve hizmet bedellerini ödemek için birçok yerde kripto para birimleri kullanımı mümkün görünüyor. Hal böyle olunca bu tarz şirketler 3. parti kullanımını azaltacaktır; böylece maliyetlerinde nispeten düşüş meydana gelen bu işletmeler, ürün ve hizmetlerini son tüketiciye daha ucuz bir şekilde sunacaktır. Bütün bu saydıklarımız; insanlar, kripto paraların farkında olmasa bile yine de gerçekleşecek.

Bitcoin Fiyatı 1 Milyon Dolara Ulaşacak

John McAfee; Bitcoin fiyatının 2020 yılı sonunda 1 milyon dolara ulaşacağını belirten cesur bir tahminde bulundu. Yatırım araçları arasında, kripto paraların en güvenilir araçlar olduğuna inanıyor. John McAfee; Bitcoin küresel ekonomiyi ele geçirdiğinde; talebin daha çok artacağını ve geleneksel dolar kullanımına artık ihtiyaç duyulmayacağını belirtiyor.

Snapchat’in Sahibi Jeremy Liew ve Blockchain Kurucu Ortağı Peter Smith; 2030 Yılına Kadar Bitcoin Fiyatının 500.000 Dolar’a Ulaşacağını Tahmin Ediyorlar

  • Yakın gelecekte, Bitcoin birçok insan için para alıp, para gönderme görevi görecektir.
  • İnsanlar Bitcoin’i altın gibi güvenli bir yatırım limanı görerek yatırımlarını bu yöne kaydırabilirler.
  • 2030 yılına kadar akıllı telefon işlemleri sayesinde; dünya üzerindeki para harcama işlemlerinin yarısı nakit kullanılmadan yapılacaktır.
  • Kripto paralar da, fiat para birimleri arasındaki yerini alacaktır.

Bir başka kripto para meraklısı olan Draper’de aynı görüşleri paylaşıyor. İnsanların Bitcoin, Ethereum vb. gibi kripto para birimlerine fazlasıyla yönelmesi yüzünden, fiat para birimlerinin ortadan kalkabileceğini söylüyor. Bu yönelmenin en temel nedeni olarak ise; insanların, kripto paraları sınırların ve politik bakış açılarının karşısında, güvenilir bir birikim aracı olarak görmesidir.

En popüler kripto para birimi olan Bitcoin’i ele alacak olursak; 10.000 dolarlık kritik seviyesini geçerek, ilk 30 para birimi arasındaki yerini aldı. Bu nedenle, uzmanlar birçok kripto para biriminin, fiat para birimlerine alternatif olarak gelebileceğini söylüyor. Ayrıca, fiat para birimlerinin toplam kullanım süresinin de en fazla 5 yıl daha olacağı söyleniyor.

Hükümet Kurumları Yakında Blockchain Teknolojisini Benimseyecek

SEC kuralları dahilindeki ülkeler; kripto para birimlerinin kullanımına hükümetlerinden onay alacaktır. Hali hazırda devlet kurumları ayrı veritabanlarını kullanmaktadır. Her kurum, ilerlemek için bir diğerine bağımlıdır. Blockchain sahneye çıktığında; bu veri yönetimi hem geliştirilmiş hem de daha da basitleştirilmiş bir şekilde yürütülebilir.

Önümüzdeki on yıl içinde, bazı güçlü kripto para birimlerinin hükümetler üzerine etki etmesini ve nakit akışını yönlendirmesini bekleyebiliriz. Kripto para takipçileri, hükümet kurumlarının çok yakında bu merkeziyetsiz sistemleri, kendi süreçleri için kullanmaya başlayacaklarını tahmin ediyor. Örneğin; Estonya hali hazırda, tüm vatandaşlarının kimlik bilgilerini saklayan X-Road adlı bir blockchain teknolojisini kullanıyor.

Kripto Paralar Gelecekte Nesnelerin İnterneti (IoT) İle Entegre Olacak

Nesnelerin interneti (IoT) hali hazırda birçok alanda kullanılıyor. Bu iki dev gücün birleşmesiyle; şüphesiz gelecek teknolojilerinde fantastik gelişmeler bekleyebiliriz. IDC tarafından yayınlanan rapora göre; yakın zamanda Blockcahin teknolojisinin, nesnelerin internetini ele geçirmesi bekleniyor.

Bu birleşmenin ana sloganı; IoT cihazları arasındaki iletişim için; yüksek düzeyde ölçeklenebilen ve güvenli olan bir çerçevede entegrasyon oluşturmaktır. Yine başka bir konu da; kripto paraların akıllı cihazlar aracılığıyla, verimli bir şekilde mikro yatırımlar yapabilme istikrarına sahip olmasıdır.

Kripto Para Borsalarında Ticaret

Ticaret dünyasındaki trade meraklıları, kripto para borsalarına doğru kayıyorlar. Yakın gelecekte daha fazla kripto para biriminin oluşturulması öngörülüyor. Yine kripto para birimlerindeki fiyat artışı dolayısıyla, kullanıcılar farklı kripto paraların alım-satımını yapmaya başlayacaktır.

Bitcoin bu zamana kadar en popüler para birimi oldu, ancak Ripple’da yakın gelecekte yeni Bitcoin olma yolunda ilerleyecektir. Bununla birlikte, Ethereum, Litecoin ve Stellar fiyatlarında da ciddi artışlar meydana gelecektir. Fiyatların bu şekilde yükselmeye başlamasıyla, kripto borsalarının, kripto dünyası üzerinde etkisi çok ciddi olacaktır.

Bankacılık ve Finans Sektörleri Sekteye Uğrayacaktır

Blockchain ve kripto para birimlerinin; bankacılık ve finans sektörüne dair değiştireceği çok fazla şey vardır. Bankalar, sonunda karmaşık işlem döngülerini azaltmak adına kripto para birimlerini kabul edeceklerdir. İşte kripto para birimlerinin bu sektörde yapacağı bir kaç şey;

  1. İnsanlar kripto para banka hesapları açmaya başlayacak.
  2. Kripto para banka kartlarını kullanmak normal bir hal alacak.
  3. Para çekmeden, doğrudan ATM’ler vasıtasıyla Bitcoin ve diğer kripto para birimleri satın alınabilecek.
  4. Bankalar kredi notu yüksek olan müşteriye kripto para kredisi vereceklerdir.

Kripto Paralar Anında İşlem Kolaylığı Sağlayacak

Dünyanın bir ucunda yaşayan ailenize para mı göndermek istiyorsunuz? 5000 dolarınızı onlara çok daha az işlem ücretiyle göndermek sadece 5 saniyenizi alacaktır. Ailenize para ulaştırmak için 3 gün beklemenize gerek yok.

Hızlı para transferi işlemlerine ek olarak, blockchain teknolojisi; saniyeler içinde dosya indirme veya dosya gönderme özellikleri de sunacaktır. Oyunların, müziklerin, videoların, kitapların Blockchain kopyaları; kripto para cüzdanlarınıza daha yüksek bir hızda gönderilecek ve bu da günümüzün dosya aktarım hizmetlerini ortadan kaldıracaktır.

Yeni Kripto Paralar Ortaya Çıkmaya Başlayacak

Bitcoin, Ethereum ve Litecoin ilk olarak ortaya çıkan kripto paralar ve geliştirilen ilk blockchain ürünleri olduğu için piyasada hakimiyete sahipler. Bu piyasada yenilikler bitmiyor. Yeni kripto para birimleri ortaya çıkmaya devam edecek ve gelecek onlarla beraber şekillenecektir.

Bu kripto para birimleri mevcut kripto paralardan çok daha farklı olacaktır. Yalnızca bireylerin kişisel itibarlarını tanımlayan ve onlara yatırım yapabilmenizi sağlayan bir kripto para düşünün. Harika olmaz mı? Merak etmeyin, bu aşamaya çok da uzak değiliz.

Kripto Paralar Volatil Kalmaya Devam Edecek

Kripto para piyasalarındaki oynaklığı durdurmak için alınan önlemlere rağmen, kripto paralar hala bu oynaklığı elimine etmek için gerekli şartları sağlayamamıştır. Düşük volatilite sağlanması için temel faktörler; ülkelerin ve piyasaların düzenlemeye tabi olmasıdır. Ancak, kripto para birimlerinin ticareti zirveye ulaştığında; kripto para piyasaları çok ciddi bir rahatlama yaşayacaktır. 

Sonuç

Son olarak önemli noktalardan birisi de; kripto para girişimleri günden güne artıyor. Bu artış sürekli oldukça, benimsemenin olması da kaçınılmazdır. Kripto paralar yaygın olarak kabul edildiklerinde; tüm sektörlerde teknolojinin yeni bir versiyonu olarak hizmet verebilirler. Bu gerçekler, çok yakında kripto para birimlerinin fiat para birimlerine dönüşmesini sağlayabilir. Ve son zamanlarda; vakıf kurmak isteyen yatırımcılara katkı sunmak için; birçok Kripto Para Geliştirme Hizmetinin de ortaya çıktığını görebilirsiniz.

Teknochain - 02 May 2020, 18:01
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.