search delete menu

Kripto Paranın Geleneksel Para İle Karşılaştırılması

İnsanoğlu yaşam alanını diğer insanlarla paylaşmaya başladığından beri ticaret hayatın önemli bir parçası olmuştur. Ticareti mal üzerinden boyut ve hacim kullanarak yapmanın ne kadar zor olduğunu hayal edebiliyor musunuz?

Para Kavramı

İlk başlarda insanlar önemsiz şeyleri değişim aracı olarak kullanıyordu. Sonraları kolayca taşınabilen ve değişimi daha hızlı yapmayı sağlayan bir cihazın ihtiyaç olduğu ortaya çıktı ve böylelikle paranın icadı değiş-tokuş ticaretinin yerini aldı. İcadından bu yana kripto paraların oluşmasına kadar para çok uzun yol katetti. Fakat kripto paralar, yani geleceğin para birimleri kağıt paradan kontrol, kullanım alanı ve güvenlik olarak farklılıklara sahip.

Geleneksele Karşı Kripto Paralar

İlk olarak, hepimiz paranın basılması ve sirkülasyonun odak mekanizmalarının farkındayız. Bu nedenle para transferleri bazı problemlerle karşılaşabilir, örnek olarak gecikme, yüksek komisyon oranları vb. Bunun yanında günümüzün sanal paraları bu gibi sorunlara çözüm öneriyor. Kripto paralarda ise kullanıcılar arasındaki transfer herhangi bir merkezi kontrol gerektirmiyor ve kişiden kişiye yani P2P olarak adlandırılıyor. Dahası bankacılık organizasyonları mevcut durumda transferler için yüksek komisyonlar alıyor, özellikle de uluslararası transferlerde. Örnek olarak, uluslararası bir transferin maliyeti kripto paralarda kağıt paradan 6 kat daha az.

İkinci olarak, mevcut sistemde yurt içi veya yurt dışında seyahat ederken para taşımak bir zorunluluk. Bu durum yüzünden insanlar paralarını farklı ülkelerin para birimlerine çevirmek zorunda kalabilir ve çeşitli zorluklar yaşayabilir. Kriptoparalarda ise bu tarz bir zorunluluk yoktur ve fiziksel olarak bir şey taşımanız gerekmez. Dünyanın neresinde olduğunuz ya da nereye seyahat ettiğiniz de farketmez, yanınızda internet ve kripto hesabınız olduğu sürece Bitcoin veya farklı koinlerle ödemelerinizi yapabilirsiniz. Bu nedenle ihtiyacınız olan tek şey bir cep telefonu ve internet bağlantısı. Kripto sistemi geleceğin ödeme yöntemi olarak görüldüğünden çoğu ülke çoktan kripto para entegrasyonuna başladı bile.

Son olarak, para konusunda güvenlik her zaman önemli bir madde olmuştur. Bir çok insan sanal bir hesaba sahip olmanın siber saldırılar için bir ortam hazırladığını öne sürmektedir. Bugünün bankacılık sistemi daha güvenli gözükse de bankalar da zaman zaman siber saldırıların mağduru olabilmektedir. Kripto paraların önüne engel koymak yerine kripto paraları korumak ve daha güvenli hale getirebilmek birincil öncelik olmalıdır çünkü kripto paraların geleceğin para birimi olduğu gerçeği reddedilemez. Bunu biliyor olmanın yanında, şimdiye kadar kripto paraların bulunduğu hesapları güvenlik altına almak için yapılan bir sürü çalışma vardır.

Özetle, kripto paralar üzerinizde fiziksel bir madde taşımayı gerektirmeden ödeme yapmanızı sağlayabilen paralardır. Merkezi olmaması ve güvenlik bakımından gelecek jenerasyonların parası olarak da adlandırılabilir. Daha fazla insan bu kolaylıklara alıştığında bu kolaylıklar sayesinde daha da fazla insan kullanmaya başlayacaktır. Verilen bilgiler ışığında dünya kriptopara ödeme sistemlerine doğru zamanla sürükleniyor. Satoshi Nakamoto (Bitcoin’in mucidi)’nun da söylediği gibi “kriptografik kanıta bağlı kripto para ile üçüncü bir kuruluşa, aracıya ihtiyaç olmadan para kolayca ve güvenli şekilde transfer edilebilir.” Kripto parasız bir gelecek düşünülemez ve bu nedenle hükümetler gerekli ayarlamaları çok geç olmadan yapmalıdır.

Teknochain - 29 Dec 2017, 09:24
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.