search delete menu

Küresel Bitcoin Düzenlemesi Mümkün Mü?

Güney Kore ve Çin’den gelen Bitcoin yasakları ve kısıtlamaları konusunda yeni, kafa karıştırıcı haberler gelmeye devam ederken, Alman Bundesbank kurulu üyelerinden biri, Bitcoin için küresel düzenleme çağırısında bulundu.

Bundesbank’tan Joachin Wuermeling, kripto pra olayını, tüm dünya çapında farklı ulusal kurallarla kontrol altına almanın oldukça zor olduğuna inandığını söyledi ve ”Bitcoin düzenlemesi konusunda uluslararası iş birliği, düzenleyicilerin kontrolu elde tutmasına yardımcı olabilir” şeklinde ifadeler kullandı.

Düzenleme Planı

Son zamanlarda Bitcoin ve türevleri üzerinde artan bir düzenleme baskısı var. Bu baskının etkileri her açıdan hissedilmekte. Son zamanlarda yaşanan ciddi düşüşlerde bu durumu destekler nitelikte.

Ulus devletlerinden gelen bu düzenleyici hareketler arasında, küresel kripto para piyasalarında yankı bulan güçlü düzenlemeler de var. Yine de bu hareketler piyasayı tam olarak kontrol altında tutacak kadar büyük değil. Bunlar duruma göre yapılan düzenlemeler ve serbest bir şekilde dolaşımda olan kripto piyasasının kısıtlanması için yeterli değil.

Wuermeling, “Bu nedenle sanal para birimleri üzerinde uygulanabilecek etkili düzenlemeler, uluslararası iş birliği ile sağlanabilir. Çünkü ulus devletlerinin düzenleyici güçleri kısıtlıdır,” açıklamasında bulundu.

Madalyonun İki Yüzü

Sorun şu ki Bitcoin düzenlenmesi için birbirinden farklı görüşler mevcut ve bu görüşler ülkeler arasında farklılık gösteriyor. Japonya, geçtiğimiz yıl Bitcoin’e yasal para birimi statüsü vererek kripto para piyasalarının en büyük destekçisi ünvanını aldı. Fakat japonya’nın hemen yakınındaki Çin’de Bitcoin’e karşı ciddi bir savaş yürütülüyor.

İlk olarak ICO yasakları geldi. Daha sonra borsalar ciddi anlamda denetlemelere tabi tutuldu. Şimdi de takas benzeri hizmetlerle ilgili daha fazla kötü haber gelmeye başladı. Terazinin farklı uçlarında olan uluslar için Kripto para birimleri konusunda ortak bir nokta bulmak oldukça zor.

Peki bu düzenlemeler gerekli mi?

 Londra’da bulunan International Technology Avukatlık firmasından Cal Evans şunları söylüyor:

“Kripto paralar “büyümeye” devam ettikçe uluslararası arenada ciddi uyum ve düzenleme sorunlarını aşmaları gerekiyor. Bu düzenleme sorunları, ülkelere göre farklı yapılara sahip. Yine de zaman zaman gözden kaçan bir durum var. Kara Para Aklama.”

Dolambaçlı yapısına ek olarak düzenlenmeyen para birimi Londra Kingston Üniversitesinde ekonomi profesörü olan Steve Keen’in de benzer cümleleri kurmasına yol açıyor. “Suçluların cirit attığı bir sistemi düzenlemeden bırakamazsınız. İnsanlar kendi yollarını bulacak fakat devletlerinde bu olaya bir an önce el atması gerekli. Bu durumda düzenlemeler tek çare olabilir.”

Uluslararası Düzenlemeler Mümkün mü?

Kripto para ekonomisini küresel olarak kontrol altına alınmasa bile, Bitcoin ve türevleri düzenleyici kurumun onay vermemesine rağmen var olmaya devam edecek. Çin gibi ülkelerin bazı konularda ortaya engeller çıkarması Bitcoin yatırımı yapanlar için sadece ufak bir çukur niteliği taşıyor. 

Teknochain - 17 Jan 2018, 19:58
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.