search delete menu

Libra Coin Nedir? Nasıl Yatırım Yapabilirsiniz?

Libra, Facebook tarafından geliştirilen ve gelecek yıl piyasaya sürülmesi planlanan bir kripto para. Whitepaper’da belirtildiği üzere tamamiyle djital ortamda Blockchain altyapısı ile kullanıcılara sunulacak. 

Bu noktada Facebook, dünya çapında banka hesabı olmayan yaklaşık 1.7 milyar insana ulaşmak istediğini ifade ediyor. Ayrıca Libra kelimesinin Antik Roma’da temel ağırlık birimi anlamına geldiğinide hatırlatalım. Facebook bu konuda gerçekten yaratıcı bir isim bulmuş. 

Genel anlamda Libra’yı incelediğimizde Paypal gibi geleneksel ödeme sistemlerinden farklı olarak daha geniş bir kitleye ulaşmak istediğini açıkca belli ediyor.  Bu konudaki en büyük odak noktası ise Banka hesabı olmayan kişiler.

Dünya’da banka hesabı olmayan yaklaşık 1.7 milyarlık topluluğun 1 milyarı cep telefonu ve internet erişimine sahip. Libra bu noktada devreye girerek, sadece bir Telefon ve İnternet erişimi ile kişiler arası para gönderimini mümkün kılmayı planlıyor.

Tabi bu durum sadece kişiler arası gönderim ile sınırlı değil. Partnerler arasında Uber, eBay ve Spotify gibi güçlü şirketler bulunuyor. Platform kullanıma sunulduğunda yüksek ihtimalle bu partnerler Libra ile ödeme almaya istekli olacaklar ve hatta çeşitli promosyonlar teklif etmeleri muhtemel. 

Örneğin, eBay’den Libra aracılığı ile yapmış olduğunuz harcamalarda bonus kazanma olasılığı veya Uber’de Libra kullanarak daha ucuza seyahat etmeniz olasılıklar arasında. 

Libra’nın Blockchain altyapısını kullanacağından bahsetmiştik ancak bu noktada bazı değişiklikler dikkatimizi çekiyor örneğin Bitcoin’den farklı olarak ağdaki tüm işlemleri takip etme yetkisinin sadece kurucu partnerlerde olması bekleniyor. 

Sıkça Sorulan Sorular

Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Şu an için fiyat konusunda net bir açıklama yapılmamış olsa da. Ortalama olarak Bir dolar veya Euro’ya tekabül edeceğini tahmin etmek çok da zor değil. Çünkü Libra’yı genellikle günlük harcamalarda kullanacağız. 

Yatırım Yapabilir Miyim?

Belirtildiği üzere Libra stabil bir fiyata sahip olacak yani Bitcoin‘de olduğu gibi kayda değer bir yükseliş veya düşüş yaşanmayacağı kesin. Bu nedenle Libra’yı yatırım aracı olarak görmek mantıklı olmayacaktır. 

Nasıl Kullanabilirim?

Yapılan açıklamalara göre Libra’nın resmi cüzdanı olan Calibra kullanıma sunulduğunda platforma kimlik bilgileriniz ile kayıt olduktan sonra işlem yapmaya hazır hale geleceksiniz. Fakat belirttiğimiz üzre Libra 2020 yılında kullanıcılara kapılarını açacak. Yani şu an için kullanm mümkün değil.

Teknochain - 22 Jun 2019, 13:34
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.