search delete menu

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Blockchain Tabanlı Diploma Verecek

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Blockchain’den faydalanarak ortalama 110 mezuna diploma vereceği bir pilot uygulama yapacağını duyurdu. Program, yazılım geliştirme konusunda uzmanlaşmış MIT Öğrenci Bürosu ve Makine Öğrenimi tabanlı bir şirketin ortak ürünü. 

Blockchain Tabanlı Diploma Blockcerts

Blockcerts Cüzdanı, sertifikasyonların merkeziyetsiz ve üçüncül kişiler tarafından müdaheleye kapalı bir şekilde kullanılmasını sağlıyor.
MIT, projeyi “çığır açıcı” olarak nitelendirerek, Blockchain  tarafından verilen akademik sertifikasyonun öğrenciye eşi benzeri görülmemiş bir “özerklik” kazandırdığını belirtti. Kayıt memur müdürü ve Senyör üye Dean Mary Callahan, “Başta, ana gayelerimizden biri öğrencileri kendi kimlik belgelerinin sahibi olması konusunda yetkilendirmek. Bu uygulama, kişilerin kimlik mülkiyetine sahip olmasını ve istedikleri kişilerle bunları güvenli bir şekilde paylaşmasını mümkün kılıyor.”

Projenin Temeli 2015’de Atıldı

2015 yılında MIT Medya Laboratuarı’ndan Philipp Schmidt, ekibine akademik nitelik taşımayan dijital sertifikalar vermeye başladı. 2016’da Learning Machine, Schmidt’in ekibiyle “herhangi bir geliştiricinin veya okulun Blockchain tabanlı eğitim kimlik bilgilerini yayınlamak ve doğrulamak için kullanabileceği, Blockcerts adı verilen açık kaynaklı bir araç seti” geliştirmek için ortaklık kurdu. 

Jagers, Blockcerts Cüzdanının öğrencilerin özel anahtarlarını uygun bir şekilde saklayabilmelerini ve yönetmelerini sağlamak için algılanan zorlukların üstesinden gelmeyi amaçladığını belirtiyor.

Blockcerts Öğrencilere Sınırsız İmkanlar Sunuyor

MIT, öğrencilerin diplomalarını neredeyse hemen hemen, istedikleri kişiyle, ücretsiz olarak, aracısız şekilde paylaşmalarına olanak sağlıyor.  Kurum, ayrıca şunu belirtiyor: “Blockchain sayesinde üçüncü bir şahıs, diplomanın öğrenci İşleri Dairesine başvurmaksızın meşru olduğunu kolayca doğrulayabiliyor. İşverenler veya okullar bir portal kullanarak bağlantı oluşturabilir veya bir öğrencinin dijital diploma dosyasını yükleyebilir sonrasında hızlı bir şekilde bunu doğrulayabilir.” 

Dean Callahan şimdiye kadar pilot uygulamanın sunduğu olanaklardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve programla ilgili birçok uluslararası üniversiteden ve Avrupa Komisyonundan gelen soruları açıkladığını belirtti ayrıca .”Blockchain teknolojisinin bize sunabildiklerini keşfetmeye başladık, bu gerçekten heyecan verici.” şeklinde duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Teknochain - 23 Oct 2017, 14:00
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.