search delete menu

Milyonerlerin 5 Farklı Gelir Kaynağı! – (Zenginler Nasıl Para Kazanır)

Ortalama bir milyonerin 5 farklı gelir kaynağı olduğu söylenir. Sıradan bir çalışanın ise onları sık sık finansal anlamda zor duruma sokan 1 gelir kaynağı olduğunu görürüz.

Gerçektende günümüz dünyasındaki milyonerleri incelediğimizde onlara kazanç sağlayan mutlaka 1 den fazla gelir kaynağı mevcuttur.

Tabi bu gelir kaynaklarının hepsini aynı kategoriye koyamayız. Bazıları aktif, bazıları pasif, bazıları için ise daha fazla vergi ödenmesi gereken gibi bir çok farklı gelir modeli mevcuttur.

Şimdi gelin bu 5 farklı gelir kaynağını birlikte inceleyelim;

İşten Kazanılan Gelir

Herhangi bir işte çalışarak elde edebileceğiniz dünyadaki en yaygın gelir kaynağıdır. Ortalama bir işciden, şirketin CEO’suna kadar şirket içinde çalışan herkesi bu kategoriye koyabiliriz. Ayrıca doktor, avukat gibi belli bir alanda uzmanlaşmış meslek gruplarıda bu kategori içerisinde yer alır. Kısaca zamanınızı para için değiş tokuş ettiğiniz her türlü kazanç kaynağını ”İşten Kazanılan Gelir” olarak adlandırabiliriz.

Bir çok milyoner tamda bu gelir kaynağı ile başlamıştır. Eğer sevdiğiniz işi yapıyorsanız ve elde ettiğiniz kazanç size istediğiniz olanakları sağlıyorsa çalışmaktan çokda şikayet etmeyeceksinizdir. Ancak problem hayatınız boyunca bu gelir kaynağına bağımlı olarak yaşadığınız taktirde başlar. Çünkü herkes gibi sizinde bir günde 24 saatiniz mevcut. Bu durum her ay ne kadar kazandığınızı mutlaka sınırlayacaktır.

Ayrıca bu kategori devlete en çok vergi ödediğiniz gelir kaynağıdır. Aylık net maaşınız toplam ne kadar hiç merak ettiniz mi? Peki ay sonunda sizin elinize geçen miktar nedir? Bu iki sorunun yanıtını bulduğunuzda ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Kârdan Elde Edilen Gelir

Eğer bir ürünü aldığınızdan daha pahalıya satıyorsanız kârdan gelir elde ediyorsunuz demektir. Bu gelir kaynağı ile kazanç elde ediyorsanız bir işciden, girişimciye dönüşüm aşamasındasınız.

Bu gelir kaynağı iş modeline bağlı olarak pasif veya aktif olabilir. Örneğin bir ürünü tamamen siz üretip satıyorsanız bu durum gelirin aktif olduğunu ve kazanmaya devam edebilmek için sürekli sizin işin içerisinde olmanız gerektiği anlamına gelir ve bu durum işinizi büyütmenizi zorlaştırır. Ancak bir ürün geliştirip bunu sizin için üretecek bir firma veya kişi bulduğunuz taktirde işinizin pasif bir gelir kaynağına dönüşme potansiyeli mevcuttur.

Yıllar öncesinde bu tarz bir iş kurmak çok fazla sermaye gerektiriyordu. Ancak günümüzde internet sayesinde satabileceğiniz yüzlerce farklı ürün mevcut. Bunları fiziksel ve dijital olarak iki farklı kategoriye ayırabiliriz.

Örneğin; Alışveriş sitelerinde bir ürünü uygun fiyata bulduktan sonra bunları başka bir platformda daha pahalıya satarak kazanç elde etmeniz mümkün veya referans programı olan yüzlerce farklı dijital ürün mevcut bunlarıda aynı şekilde üreticisi siz olmasanız bile satarak gelir elde edebilirsiniz.

Tabi bunu kişisel olarak yapıp ek gelir elde etmekden ziyade daha büyük düşünüp bu gelir modeli ile iş kurarak tamamen pasif bir gelir kaynağıda inşa edebilirsiniz. Bu durumda satmayı düşündüğünüz ürünü sizin için üretecek birilerini bulmalısınız ki siz daha çok satış ve iş geliştirme tarafına odaklanabilesiniz. Belli bir aşamadan sonra şirketin iş geliştirme ve satış kısmını üstelenecek yetenekli birilerini işe alarak kurmuş olduğunuz firmayı pasif bir gelir kaynağına dönüştürebilirsiniz.

Temettü Geliri

Bir şirketin hisse senetine yatırım yaptığınız taktirde o firmanın size belirli aralıklarla ödeme yapması sonucu elde edeceğiniz gelir çeşitidir. Ancak tüm şirketler hisse senetlerine yatırım yaptığınız için size temettü ödemesi yapmayabilir. Bu yüzden temettü geliri için yatırım yapmadan önce şirketin hissedarlarına bu şekilde bir olanak sağlayıp sağlamadığı konusunda araştırma yapmalısınız.

Genellikle şirketler kazanç raporlarını yayınladığı zaman hissedarlarına bu ödemeyi yapar ve bu durum çoğunlukla yılda 4 kere gerçekleşir.

Ayrıca bu yöntem ile elde ettiğiniz gelirden yatırım miktarınıza bağlı olarak devlete diğer yöntemlere oranla çok daha düşük vergi ödersiniz.

Kira Geliri

Kira dediğimizde, aklımıza ilk olarak satın almış olduğumuz evi kiralayarak elde ettiğimiz kazancı gelir. Ancak bu gelir çeşiti sadece evinizi kiraya vermek ile sınırlı değildir.

Örneğin herhangi bir enstrüman veya aracınızı kiraya vererek de bu yöntem ile gelir elde edebilirsiniz.

Kısaca size ait olan bir değeri para karşılığı belirlenen süre boyunca karşı tarafın kullanımına sunmanız sonucu elde ettiğiniz gelir çeşitidir.

Sermaye Kazancı

Genellikle gayrimenkul veya hisse senedi alım satımından elde ettiğiniz gelir çeşitidir.

Örneğin bir evi 500.000 TL’ye satın aldınız ve sonrasında fiyatlar yükseldi 600.000 TL’ye sattınız. İşte bu aradaki 100.000 TL’lik fark sizin sermaye kazancınızdır.

Hisse senetlerinde de durum aynı şekilde, bu gün bir şirketin hissesini 100 TL’ye satın alır sonrasında 150 TL’ye satarsanız bu aradaki 50 TL’lik fark kadar sermaye kazancı elde etmiş olursunuz.

Okuduğunuz için teşekkürler, yorum kısmında kaç tane gelir kaynağınız olduğunu ve şu an hangi tür gelir kaynağı inşa etmek için çalıştığınızı belirtmeyi unutmayın!

Teknochain - 03 Nov 2020, 16:43
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.