search delete menu

Milyonerlerin Benimsediği 5 Yatırım Prensibi

Ortalama biri için zengin olmanın yollarından biride yatırım yapmaktır. Yatırım dendiğinde bazıları borsada al sat yapanlar gibi aralıksız işlem yapacaklarını düşünürler. Oysaki çoğu yatırımcının servetlerini nasıl arttırdığına bakarsak bu yöntemi izlemediklerini görürüz.

Yıllarca sürebilecek tutarlı yatırım çabalarıyla herkesin milyoner olabileceği ve sonraki yıllarında finansal başarının tadını çıkarabileceği defalarca kanıtlanmıştır.

Ancak, her uzun vadeli çaba gibi bu yoldada karşılaşılan bazı zorluklar vardır. Aslında zenginler, başarılarını garantilemek için uyulması gereken yatırım prensiplerini bilmekle kalmayıp aynı zamanda önemli olan neleri yapmamaları gerektiğini de tam olarak bilirler.

Bu hatalar herhangi bir yatırımcının ilerlemesini engelleyebilir. Bu nedenle, beş yatırım prensibini incelemeden önce, zengin olmak istiyorsanız bu konularda ustalaşmanız gerekir.

Öncelikle, ne pahasına olursa olsun kaçınmanız gereken yatırım hatalarını gözden geçirelim.

İlk yapılan hata duygusal bir yatırımcı olmaktır. Eğer yatırım kararlarınıza duygularınızı karıştırırsanız, bu yolcululukta problem yaşamanız kaçınılmazdır. Başarılı yatırımcılar mantıklı olma konusunda ustalaşmışlardır. Duygusal olmanın ötesinde, duygularınızın esiri olmanın cazip görüneceği günler olacaktır. Ancak bu günlerde çok dikkatli olunmalıdır. Açgözlülük ve korkudan kaçınmalısınız. Eğer finansal bağımsızlık amacınıza ulaşmak istiyorsanız kısa vadeli kazançların cazibesine yenik düşmemelisiniz. Bunun yerine uzun vadeli getiri arayışına bağlı kalmalısınız.

Kaçınmanız gereken ikinci hata sürekli kesin tahminlerde bulunmaktır. Bu durum ekonomik veriler veya teknik göstergeleri kullanarak bir sonraki hareketi tahmin edip varlık sınıfları arasında geçiş yapmaktır.

Birçok yatırımcı sadece göstergeleri kullanarak çok para kazanacaklarını düşünür ve bu konuda haklılık paylarıda var. Ancak, bu durum söylemesi kolay yapması zordur.

Diğer bir deyişle, ucuza al pahaylıya sat stratejisi idare edilmesi kolay gibi gözükse de gerçekte oldukça zordur. Bu yüzden göstergelerin size her zaman doğru sinyali veremeyeceğini unutmamakta fayda var

Yapılan üçüncü hata ise sabırsız olmaktır.

Ne yazık ki sabırlı olmak bir çok yatırımcının problem yaşadığı durumlardan biridir. Ancak, başarılı yatırımcıların en önemli özelliklerinden biri sabırdır.

Tabi ki piyasaların çılgın ve coşkulu havasında sabırlı olabilmek zordur. Ancak, iyi yatırımcılar her zaman kontrollü olmaları gerektiğini bilir. Amansız bir piyasa hareketinin ortasında yolunuzu kaybetmeyi göze alamazsınız. Birçok kişi elinden geldiğince daha fazlasını kazanmaya çalışır ve bu durum sizin de aktif olmanızı gerektirir.

Ancak, yatırımlarınızı planlarken pasif olmalısınız. Pasif bir yatırımcı olmak bir hareketsizlik hali değil, yatırımlara bilinçli ve mantıklı yaklaşma durumudur.

Fakat birçok kişi yeterli tecrübeyi edinecek kadar bekleyemez ve hızlı hareket eder. Hırslı olmak iyidir ama yatırım tuzağına düşmemek için sabırlı olmalısınız.

Nihayetinde sabırsızlık hepsinden öte en büyük başarısızlık nedeni olabilir çünkü başarıya giden yolda çabuk sonuç almak için çok fazla risk alabilirsin. Oysa, prensipleri uyguladığınız zaman yatırım çabalarınızda başarılı olmanız daha kolaydır. Bunun için ustalaşmanız gereken beş prensibi sizler için sıraladık.

1-Yalnızca Bildiğiniz İşe Yatırım Yapın

Herhangi bir hisseye yatırım yapmadan önce o şirketin ne işle meşgul olduğunu ve nasıl para kazandığını bilmek çok önemlidir.

Warren Buffet gibi ünlü yatırımcıların neden teknoloji hisse senetlerine yatırım yapmaktan kaçındığını hiç merak ettiniz mi?

Çünkü o tarz şirketlerin iş modellerini tam olarak anlamadıklarından, bildikleri iş modellerine yatırım yapmayı tercih ederler. Coca Cola bu duruma iyi bir örnek olabilir. Buffet, bu iş modelini anladığı için meşrubat devine oldukça yüklü yatırım yapmıştır. İnsanlar her gün milyonlarca şişe kola içiyor. Sonuçta kola bir tüketim maddesi olduğundan, her yıl satışları arttırarak devam edecekleri anlamına gelir ki bu da bir hissedar için harika bir şeydir.

2-Yatırım kriterleriniz olsun.

Bir hisse senedi veya kripto para almak üzeresiniz, bu varlığın paranızı yatırmanız için ne gibi kriterlere sahip olması gerekir? Bu yatırımı arkadaşınız söyledi diye mi yapıyorsunuz yoksa öncesinde kriter listenizi belirlediniz mi?

Zenginlerin her zaman kullandığı başka bir prensip, kriterlere dayalı yatırım yapmaktır. Bu ölçütler, varlığın belirli bir sektörde olması, belirli bir temettü getirisine sahip olması veya hatta asgari kazanması gereken yıllık değerler olabilir.

Satın alma kararınızı hisse senedi fiyatına dayandırmak iyi bir fikir gibi görünse de, her zaman öyle olmayabilir. Öyle ki, Warren Buffet hisse senedinin fiyatını satın alma kararının tek kriteri olarak görmez. Gerçek şu ki, bazen büyük şirketler piyasadaki oynaklık nedeniyle fiyat düşüşü yaşayabilir. Ancak bu durum, hisseye yatırım yapmamanız gerektiğini anlamına gelmez.

3-Kriz Fırsatlar Doğurur

Ekonomideki gerilemeler kimileri için felaket olsada. Uzun vadeli bir yatırımcıysanız gerçek şu ki, ister durgun zamanda isterse piyasa zirve yaptığında satın alıyor olun, bu sizin için sorun olmayacaktır. Ancak ekonominin yavaşladığı zamanlarda, para kazanma yolculuğunuzda ilerlemek için biraz daha fazla çaba sarf etmek akıllıca olabilir. Bu zorlu ekonomik zamanlarda zenginlerin yaptığı şey, fırsat arayışıdır. En büyük yatırımcılardan biri olan Warren Buffet bile işlerin eninde sonunda yoluna gireceğini bildiği için bu tip zamanlarda oldukça aktif olduğunu kabul etmektedir.

4-Kısa Dönem Oynaklığı Göz Ardı Edin.

Hisse senetlerine yatırım yapmak oldukça stresli bir iştir. Bu yüzden daha önce de belirttiğim üzere borsa ile uğraşırken duygularınızı kontrol etmelisiniz.

Gerçek şu ki, genellikle yatırım konusunda kısa vadeli dalgalanmayı görmezden gelip kendini uzun süreli oyuna adayanların daha iyi bir performans gösterdiğini görürüz.

Warren Buffet bu konu ile ilgili harika bir tavsiye veriyor. “Bir hisse senedini elinizde 10 yıl tutmaktan rahatsız olmayacaksanız satın almalısınız diyor.

Bir hisse senedine uzun süreli yatırım yaptıktan sonra kısa vadeli fiyat dalgalanmaları yüzünden uykunuzun kaçmasına gerek kalmaz. Ticaret savaşları, hükümet değişimi ve diğer kaotik haberler hakkındaki manşetleri görmezden gelirsiniz. Bunun yerine, yatırım yaptığınız şirketler hakkında daha fazla bilgi edinmeye odaklanın ve diğer yatırım fırsatlarını araştırmaya devam edin.

5-Yatırımcı Profilinizi Belirleyin

Yatırım yaparken uymanız gereken önemli prensiplerden biri de ne tür bir yatırımcı olduğunuzu bilmektir. Burada aktif veya pasif yatırımcı olmaktan bahsediyorum.

Aktif yatırımcı profilini incelediğimizde, bu durum tam bir bağlılıkla piyasada zaman harcayıp neredeyse tüm enerjiyi buraya kanalize etmeniz gerektiği anlamına gelir. Bir şirket hakkında araştırma yapmak günlerinizi alabilir veya kendinizi yatırım konusunda daha fazla geliştirmek adına kurslara kayıt olmanız gerekebilir.

Pasif bir yatırımcı olduğunuzda ise, genellikle daha düşük bir getiri elde ederseniz, ancak zamandan da tasarruf etmiş olursunuz.

Örneğin pasif bir yatırımcı olarak şirketler hakkında tek tek araştırma yapmak istemiyorsanız. Bu durumda fonlara yatırım yapabilirsiniz.

Fonlar kısaca aynı sektörde bulunan bir çok hisse senedinin birleşiminden oluşan yatırım araçlarıdır. Şu an içinde bulunduğumuz durumdan örnek verecek olursak; Bir çok özel sağlık şirketi Korona Virüsüne çözüm bulmak için aşı arayışı içerisinde ve sizde bu durumdan faydalanmak istiyorsunuz. O zaman sektörde ki bu alanda aşı üreten şirketleri araştırıp her birine tek tek yatırım yapmak yerine bu şirketlerin çoğunu içinde barındıran bir fonu tercih edebilirsiniz. Böylece fırsatı kaçırma ihtimaliniz azalır ve zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Okuduğunuz için teşekkürler. Makalenin başında belirttiğim hatalardan kaçındığınız sürece ve bahsettiğim beş yatırım prensibini uyguladığınızda, başarılı bir yatırım için hazırsınız demektir.

Teknochain - 12 Jan 2021, 05:47
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.