search delete menu

Öne Çıkan Blockchain Platformları

Her geçen gün yeni bir Blockchain platformu kullanıma sunuluyor. Kimi açık, kimi kapalı devre blockchain ağları sunan platformlar arasından birkaç tanesini mercek altına aldık. Github üzerinde kaynak kodlarını yazılım geliştiricilerinin kullanımına sunan Blockchain platformlarından işte en çok ilgi görenler.

Hyperledger

2015 yılında linux vakfı tarafından geliştirilen Hyperledger,açık kaynak kodlu bir Blockchain platformu olarak biliniyor. Bankalar nesnelerin interneti ürünleri geliştiricileri, tedarik zinciri sağlayıcıları, sanayi firmaları ve tabi ki finansal hizmet sağlayıcıları tarafından tercih ediliyor. Şirketler arasında küresel çapta iş birliği altyapısı sunan Hyperledger teknolojisi sınır ötesi projelerin hayata geçmesinde de rol oynuyor Intel tarafından desteklenen Hyperledger platformu standart blockchain altyapısı sunmak yerine kendi içerisinde alt projelerin hayata geçmesi için de zemin hazırlıyor.

Chain

Finansal uygulamalara uygun olması ile dikkat çeken Chain, sadece izin verilen kullanıcıların ağ sistemine dahil olduğu bir Blockchain platformu. Chain Core isimli kaynak yazılım üzerinde dileyen herkesin kendi uygulamasını geliştirebildiği chan uygulaması, açık kaynaklı olmasına karşın kurumsal lisans ile kullanılabiliyor.

Ethereum

2014 yılında Vitalik Buterin, Gavin Wood ve Jefrey Wilcke tarafından geliştirilmiş bir Blockchain platformu. Yeni nesil Blockchain altyapısı olarakda bilinen Ethereum, akıllı sözleşme konusunda ilk tercihler arasında.

Herkesin kendi uygulamasını geliştirebildiği Ethereum platformunda Blockchain tabanlı açık kaynaklı projeler üretiliyor. Tıpkı Bitcoin platformunda olduğu gibi Ethereum’un da herhangi bir sahibi ya da bağlı bulunduğu kuruluş yok. Ayrıca Ethereum, Bitcoin altyapısına kıyasla esnekliği ve uyumluluğu ile ön plana çıkıyor.

Ethereum hakkında detaylı bilgiye ”Ethereum nedir?” başlıklı makalemizden ulaşabilirsiniz.

Openchain

Coinprism tarafından geliştirilen Openchain, dijital varlıklarını güvenli biçimde yönetmek isteyen kurumlara yönelik çözümlerin üretilmesine zemin hazırlıyor. Altyapı bakmından Bitcoin sistemine benzerlik gösterse de konsesüs mantığı ile çalışan ve değişimi gerçekleşen varlıkların transfer onaylarının Blockchain ağı üzerinden gerçekleştirildiği bir sistem sunuyor.

Multichain

Organizasyonlar arasında hayata geçirilen kapalı devre sistemlerin yada sadece izin verilmiş kullanıcıların dahil olabildiği Blockchain projelerinin oluşturulmasına izin veren bir platform. Bilhassa finans tabanlı projelere odaklanan Multichain, altyapısı, eşler arasında (P2P) gerçekleşen transfer işlemlerinin de güvenli biçimde yapılmasını sağlayan oluşumlara destek veriyor.

Hydrachain

Ethereum ağının bir uzantısı olan Hydrachain, gerek son kullanıcılar gerekse kurumlar için Blockchain uygulamalarının geliştirilmesine imkan sağlıyor. Dağıtık defter teknolojisinin sadece izin verilmiş kullanıcılara sunulduğu bu platformda ister konsorsiyum ile yönetilen ya da özel Blockchain ağları oluşturulabiliyor.

Ripple

Özellikle uluslarası para transferi işmelerinin gerçek zamanlı biçimde yapılmasına odaklanan Ripple platformu Swift sisteminin gerçek bir rakibi olarak görülüyor. Geleneksel metotlarla yapılan sınır ötesi para transfer işlemlerinin yavaşlığına alternatif olarak geliştirilen Ripple, Bitcoin’de kullanılan Proof-of-work onay mekanizması yerine kendine ait bir mutabakat protokolü kullanıyor. Xrp token ismi ile kendi kripto para birinine sahip olmasına rağmen, farklı birimlerle transfer yapılmasına da izin veren bir altyapı sunuyor. Kurumsal projelere odaklanan Ripple platformu bankalar tarafından oldukça destek görüyor.

Teknochain - 20 Feb 2018, 16:51
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.