search delete menu

Para Biriktirmenin 5 Kolay Yolu | Nasıl tasarruf edilir?

Daha önce hiç banka hesabınıza bakıp sıfırları gördükten sonra iç çektiğiniz oldu mu? Eminim ki bu hepimizin başına gelmiştir. Bu makalede sizlere daha etkili para biriktirmenin 5 farklı yolunu paylaşacağım.

Tavsiyeleri uyguladığınız sürece, banka hesap bakiyenizde kayda değer bir gelişme olduğunu göreceksiniz. Haydi başlayalım.

Para Biriktirmek

1- Sadece Nakit Para Harcayın

Eğer para biriktirme konusunda ciddiyseniz, özellikle başlangıçta harcama alışkanlığınızı iyileştirmek adına nakit parayı çok daha sık kullanmanız gerekir.

Günümüzde neredeyse her şeyi kredi kartıyla ödemeye alışmış durumdayız. İnsanlar için kredi kartından vazgeçmek sanıldığından daha zordur.

Kredi kartıyla bir şeyler satın almak, pek çok kişinin gereğinden fazla harcama yapmasına sebep olmaktadır.

2001 yılında MIT tarafından yapılan bir araştırmaya göre, İnsanlar alışveriş yaparken, kredi kartı ile ödeme yaptıkları taktirde nakitle ödemeye oranla %100 daha fazla para harcamaya meğillidir.

Bu nedenle, mümkün olduğunca daha az harcamak ve daha fazla tasarruf etmek istiyorsanız, kredi kartı kullanımına dikkat etmelisiniz.

Tabi kredi kartının bizim için bir çok artısıda mevcut bunlardan biri de sürekli nakit taşımaktan bizi kurtarması. Eğer parayı fiziksel olarak taşımamak istiyorsanız ön ödemeli veya banka kartlarını tercih edebilirsiniz. Böylece hem kredi kartının sonra ödeme derdinden kurtulursunuz ve harcamalarınız düzene girer.

2- 30 Gün Kuralı

Hatırlar mısınız? Bazen küçükken ailemizin o çok istediğimiz şeyleri bize almasını isterdik… Yeni oyuncaklarımızla oynadığımızı hayal ederken heyecandan uyuyamayacak hale gelirdik… Ama hiç fark ettiniz mi, aylar geçtikçe, o oyuncağa sahip olma fikri o kadar da cezbedici gelmezdi, aslında onu deli gibi istemediğimizi fark ederdik, bu yüzden de heyecanımız yavaş yavaş sönmeye başlardı.

Aynı durumu yetişkinliktede yaşıyoruz. Trendleri takip etmeye çalıştıkça farkında olmadan aslında istemediğimiz şeyleri satın alıyoruz.

Gözümüz en yeni kıyafetler, son model telefonlarda oluyor… Ve bir hevesle bu şeyleri aldığımızda aslında sandığımız kadar bizi mutlu etmediğini fark ediyoruz.

Eminim ki pek çoğumuz “şunu kesin almalıyım” dediği şeyi satın aldıktan sonra hevesı kısa sürede geçmiştir. Hatta işin daha kötüsü belki de pişman olmuşuzdur.

O yüzden tasarruf etmeye başlamak için 30 gün kuralı çok faydalı olacaktır. Şöyle ki; ne zaman yeni bir şey satın almak isterseniz hemen almaya gitmeyin, kendinizi engelleyin ve onu bir yere yazın. Ardından 30 gün sonra istek listenizi gözden geçirin ve o şeyi hala almak istiyorsanız, bütçeniz de buna uygunsa, o ürünü satın almanız mantıklı olacaktır.

Ancak çok büyük ihtimalle, 30 gün geçtikten sonra listenizdeki çoğu şeyi artık almak istemeyeceksiniz ve bu sayede hem tasarruf etmiş hem de olası bir pişmanlıktan korunmuş olacaksınız.

3- Alışverişe Çıkarken İhtiyaçlarınızı Bir Listeye Yazın.

Hepimizin başına gelmiştir. Bir markete gideriz ve aslında neye ihtiyacımız olduğunu bilmeden gerekli gereksiz her şeyi alışveriş sepetimize atmaya başlarız.

Alışveriş Listesi Oluşturmak

Bu dürtüsel alışveriş alışkanlığı ilk başta zararsız görünebilir, ama aslında bütçeniz için çok da sağlıklı bir şey değildir.

2018’de yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de ortalama bir tüketici bu tarz satın alımlardan dolayı ayda 500 TL daha fazla harcamaktadır, ki bu da yılda 6000 TL eder. Hele ki alışverişe aç karnına çıktıysanız, bu tarz dürtüsel alımlar daha da artar, özellikle yiyecek ve içecek ürünlerinde kontrolü kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, gereksiz harcamalardan kaçınmak adına, evden çıkmadan önce, satın almanız gereken şeylerin bir listesini yaptığınızdan emin olun.

4- Harcamalara Farklı Açıdan Bakın

Alışveriş merkezindesiniz, bir tişört gördünüz. Size inanılmaz yakışacağını düşünüyorsunuz. Etiketine bakıyorsunuz, 100 TL. Birçok kişi etiketi görüp, parayı ödeyecek ve tişörtü alacaktır, muhtemelen bunun üzerine iki kez düşünmeyecekler bile.

Çünkü harcanan para yerine o tişörtün ne kadar yakışacağına odaklanırlar. Ama bir de şöyle düşünün… Tişörtün değerini parayla değil de o parayı kazanmak için harcadığımız zamanla ölçseydik nasıl olurdu?

Diyelim ki işinizden saatte 20 TL kazanıyorsunuz. Her gün sabahtan akşama kadar yorgun argın çalıştığınız, 1 saatin 10 saat gibi hissettirdiği bir işe gidiyorsunuz… Bir tişört için beş saatlik emeği harcamaya değecek mi?

Satın aldığınız şeylerin gerçek maliyetini fark etmeye başladığınızda, gereksiz alımlardan kolayca kaçınabilirsiniz ve daha kolay tasarruf edebilirsiniz.

5- Otomatik Yatırım Hesabı Edinin

Bu noktaya kadar bahsettiğimiz tüm ipuçları, sizin çaba sarf etmenizi gerektiriyordu. Paranın hesabını yapmanız, alışveriş listeleri oluşturmanız, almak istediğiniz şeylerin değerine farklı açıdan bakmanız gerekiyordu.

Para biriktirme hatta yatırım yapma konusunda bu ipucumuz diğerlerine göre daha kolay olacak.

Yapmanız gereken şey ise maaşınızdan her ay otomatik kesinti yapılıp, tasarruf hesabına aktarılması.

Otomatik kesinti dediğimiz şey aslında şu: her ay maaşınız hesabınıza aktarıldıktan sonra sizin belirlediğiniz miktarın tasarruf hesabında birikmesi böylece biriktirdiğiniz parayı asla görmezsiniz ve harcama dürtüsünden de kurtulabilirsiniz.

Böylece otomatik kesintiler sayesinde, hiç çaba harcamadan paranızdan tasarruf etmiş olursunuz.

Teknochain - 07 Jan 2021, 07:14
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.