search delete menu

Paranın 5 Önemli Kuralı

Bill Gates, Elon Musk, Jeff bezos gibi milyarderlerin sıfırdan bu seviyelere geldiğini biliyoruz. Peki hiç onların para konusunda bazı kuralları bizden daha iyi bildiğini düşündünüz mü? Şimdi gelin bu kurallara bir göz atalım;

Para Sağladığınız Değerin Sonucudur

Muhtemelen ilk dikkat ettikleri kural kazandığınız miktarın sağladığınız değer ile ortantılı olduğudur. Örnek olarak Bill Gates‘i ele alalım, belki de şu anda onun inşa etmiş olduğu Windows bir bilgisayar ile bu konuyu inceliyorsunuz. Bill Gates kurmuş olduğu şirket ile dünya çapında milyarlarca insana bir değer sağladı. Şu anda Dünya’nın yaklaşık %78’i bilgisayarında Windows işlem sistemi kullanıyor. Bunun sonucu olarak da Bill Gates Dünya’nın en zenginleri arasında yer alıyor.

Jeff Bezos‘da aynı şekilde, kurmuş olduğu e-ticaret platformu Dünya’nın en büyük alışveriş sitesi haline geldi ve milyarlarca insanın evinin konforunda internetten alışveriş yapmasına olanak sağladı ve bu durum onu dünyanın en zengin kişisi yaptı.

Görmüş olduğunuz gibi kazandığınız para her zaman sağlamış olduğunuz değer ile doğru orantılı oluyor. Yani bir işte uzun saatler çalışmaktan ziyade karşı tarafa bu süreç içerisinde ne sağladığınız size para kazandırıyor. Bu yüzden daha fazla kazanmak için her şeyden önce sonuçlara odaklanmanız gerekli.

Para ve Mutluluk Birbirinden Bağımsızdır

Para insanı mutlu etmez” hepimizin sık sık duyduğu bir cümledir. Bu durum doğru olmakla birlikte çoğunlukla yanlış anlaşılmalarada sebep olur. Örneğin, genellikle zenginler aç gözlü ve parası olduğu halde mutlu olmayan insanlar olarak görülür. Fakat bunun doğru olmadığı konusunda yüzlerce örnek mevcut.

Evet, parası olduğu halde mutsuz olan ve çevresindekilere sürekli negatif enerji yayan zenginler görebileceğimiz gibi. Tam tersi durumlarda sıkça karşımıza çıkar veya gerçekten fakir olup mutlu olan milyonlarca insan mevcut. Kısaca bu durum bize Zenginlik = Mutluluk kavramının doğru olmadığını gösteriyor.

Yani hem maddi açıdan özgür (Zengin) ve mutlu olmak istiyorsanız sevdiğiniz işi yaparken para kazanmanın bir yolunu bulmanız gerekli. Aksi halde yaptığı işten nefret eden fakat sırf para kazandığı için sürdüren mutsuz bir zengine dönüşürsünüz.

Paranız Hareket Halinde Olmalı

Belkide bundan 50 yıl önce para biriktirerek bir ev almak mümkündü. Ancak şu an, ekonomik düzende açıkca görüyoruz ki bu durum artık bir hayal.

Paranızı yastık altında saklarken her geçen gün değer kaybettiğini göreceksiniz. Artık birikimlerinizi bankaya yatırmak bile onu enflasyondan ucu ucuna koruyacaktır.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı paranız ile aksiyon almayı bilmeniz gerekli. Kısaca biriktirmeyi değil yatırım yapmayı öğrenmelisiniz.

İnternetin hayatımıza girişi bir çok şeyi kolaylaştırdığı gibi yatırım konusundada bize büyük olanaklar sağlıyor. Artık oturduğunuz yerden dünyanın dört bir yanındaki şirketlere yatırım yapmanız ve bu konuda yüzlerce bilgiye ücretsiz erişmeniz mümkün.

Kontrol Edemediğin Parayı Elde Tutamazsın

Şimdiye kadar milyonlarca dolar kazanan ancak sonrasında batan bir çok ünlüye şahit olmuşuzdur.

Bir çoğumuz ay sonunda biraz daha fazla birikim yapabilmek için daha fazla kazanmaya çalışır. Ancak ay sonu geldiğinde ekstra kazancında uçup gittiğini görürüz. Bu demek oluyor ki elinizdeki parayı yönetmeyi öğrenmeden, daha fazla kazanç elde etseniz bile oda mevcut harcamalarınıza karışıp gidecektir.

Yani ilk olarak mevcut finansal durumunuzu bir düzene oturtup sonrasında ekstra elde ettiğiniz kazanç ile yatırım yapmaya başlamanız en mantıklısı olacaktır.

Kazanmadığınız Parayı Harcamayın

Kredi kartları günümüzün vazgeçilmezlerinden birisi. Alışverişlerimizin büyük bir çoğunluğunu gelecek aylarda ödemek üzere kredi kartları üzerinden yapıyoruz.

Kısaca henüz kazanmadığımız parayı harcıyoruz. Bu durum devam ettikçe bize o parayı borç olarak veren ve sonrasında kat ve kat faizle geri alan bankalara daha fazla bağımlı hale geliyoruz. O anki hayal ettiğimiz ürünü almak bize geçici bir tatmin sağlıyor. Bunun sonucu olarak da gelecekteki finansal durumumuzu aşağılara çekiyoruz.

Yani kredi kartı kullanmak hayatınızı kolaylaştırsa bile maddi durumunuza yansıtmış olduğu negatif etkilerinde farkında olmalısınız.

Ön ödemeli yani ilk olarak içerisinde parayı yatırıp sonrasında harcama yapabileceğiniz kartlarda bu konuda bir disiplin kazanmanıza yardımcı olacakdır.

Teknochain - 06 Nov 2020, 15:05
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.