search delete menu

Pasif Gelir Kaynağı Nasıl Oluşturulur?

İlk olarak gelin basit bir örnekle pasif gelir mantığını anlayalım. İki kasabamız olsun; A ve B kasabası. Her iki kasabadada su yok, ama yakınlarda bir nehir var. A kasabasından Hakan, bir gün kasabaya su getirmeye karar veriyor. Bu yüzden, birkaç kova alıyor, nehre gidiyor ve getirebildiği kadar su getirmeye başlıyor. Kasaba halkının suya ihtiyacı olduğu için de satış yapabiliyor. Yani, kasaba halkı su için bedel ödemeye hazır. Hakan, gününün her saatini kasabaya su getirmek ve o suyu satmak için harcıyor ve bu şekilde para kazanmaya başlıyor.

B kasabasındaki Barış‘da kasabasına su getirmeye karar veriyor. Bu yüzden önümüzdeki altı ayı, suyu nehirden doğruca evine getirebilecek bir sistem oluşturarak geçiriyor. Bu sistemi inşa ederken herhangi bir gelir elde etmiyor, ama işini bitirdikten sonra suyu şehirdeki insanlara iyi bir fiyata satmaya başlıyor.

İşte hikâye burada ilginçleşiyor. A kasabasından Hakan hastalanıyor. Bu yüzdende kendi kasabasına su getiremiyor ve geliri fiziksel emeğine bağlı olduğu için artık para kazanamıyor. Öte yandan Barış’da hastalanıyor, ancak nehirden kasabaya su getirecek sistemi çoktan inşa ettiğinden, kendisinin bir şey yapmasına gerek kalmıyor, sadece onun yerine suyu satması için birini tutuyor o kadar.

pasif gelir kaynağı oluşturmak
pasif gelir kaynağı

Şimdi Barış ile Hakan arasındaki farka bir bakalım. Hakan, emeğine bağlı olarak para kazanıyor. Ancak Barış bir süre, bu örnekte altı ay boyunca, para almadan çalışıyor ve sonradan gelir getirecek bir sistem yaratıyor.

Burada anlatılmak istenen şu, zenginler para için çalışmıyor. Onlar tamda örnekte anlatıldığı gibi Barış’ın inşa ettiği sistemi oluşturmak için çaba sarfediyorlar ve uzun vadede kazançlı çıkıyorlar. Şimdi örneğimize geri dönelim.

Barış ilk sistemini bitirdiğinde, Ek olarak A kasabasına yani Hakan’ınkine gidip aynı sistemi inşa etmesi mümkün. Hatta bu durum Hakan’ı işinden bile edebilir.

Daha sonra C kasabasına, ondan sonra da D kasabasına giderek aynı sistemi inşa edebilir ve bu böyle devam ederek Barış’ın kurmuş olduğu sistemler ona muazzam bir pasif gelir kaynağı yaratacaktır.

İşte buna servet denir. Yani Hakan’ın para kazanması için her gün çalışması gerekirken, Barış fiziksel olarak işine gitmese bile para kazanmaya devam edecektir. Çoğu insan para için çalışırken, zenginler onların aksine gelir üretecek sistemler kuruyor.

Dünyanın en önemli kişisel finans kitaplarından birinin yazarı olan Robert Kiyosaki, finansal hayatımızın iki duygu tarafından yönetildiğini düşünmektedir. Korku ve arzu.

Ona göre yeterli paraya sahip olmama ve ayın sonunda faturaları ödeyememe korkusu bizim bir iş bulmamıza neden olmaktadır. Ki bu çok normal ve çoğumuz böyleyiz. Sonra bir iş buluyor ve para kazanmaya başlıyoruz. Ardından arzularımız baş gösteriyor ve almak istediğimiz tüm o harika şeyleri düşünmeye başlıyoruz. Yeni çıkan o ayakkabılar kıyafetler, hep hayalini kurduğumuz o araba ve ardından tüm paramızı bunlara harcıyoruz. Böylece paraya sahip olmama korkusu tekrar devreye giriyor ve bir düşünce kalıbı ortaya çıkmış oluyor.

Çalışıyoruz, para kazanıyoruz, harcıyoruz ve sonra her ay başa dönüyoruz. Tıpkı bir hamsterın koşu diskinde nereye ulaşacağını bilmeden koştuğu gibi.

Bahsettiğim duygulara hükmetmek, daha kalıcı bir servet elde etmemize yardımcı olabilir. Örneğin, korkumuza hükmetmek, her ay düzenli ödeme almak zorunda kalmadan çalışmamıza yardımcı olacaktır.

Bir gelir kaynağı yaratabilmek için, arzularımızı baskılamak ve ihtiyacımız olmayan şeylere para harcamamak yardımcı olabilir. Bu nedenle korkunun ve arzunun maddi durumunuzu ne derece etkilediğine dikkat edin ve bahsetmiş olduğum hamster gibi olmaktan kaçının.

Evet, şimdi her şeyi tekrar gözden geçirelim.

1-Zenginler para için çalışmaz sistemi kurmak için çalışır.

2- Maddi yaşamınızı korku ve arzunun yönetmesine izin vermeyin.

3-Üçüncüsü, kendinize akıl hocaları bulun.

Teknochain - 05 Jan 2021, 10:02
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.