search delete menu

Ponzi (Saadet Zinciri) nedir ? Dikkat Etmeniz Gerekenler

Son birkaç yılın meşhur dolandırıcılık oyunlarından olan Ponzi‘yi tanımak bazen gerçektende güçleşebiliyor hergün farklı şekillerde ısıtılıp önümüze sunmaya çalışılan bu dolandırıcılık oyununu gelin yakından inceleyelim.
1920’li yıllarda ilk olarak Charles Ponzi tarafından ortaya çıkan bu dolandırıcılık yöntemi günümüzdede sıkça kullanılmakta özellikle Ponzi ile Bitcoin’in sık sık bir araya gelmesi Dünyanın ilk kripto parası Bitcoin’e de kötü etki etmekte.

İlk Ponzi Oyunu

Dükkanının kapısına, ’45 günde % 50, 90 günde % 100 kar’ yazan Charles Ponzi, tarihin ilk Ponzi oyununu da başlatmış olur! İlk gelen yatırcılara sonraki yatırımcılardan gelen kâr payları eksiksiz yatırılınca dükkanının önünde kuyruklar oluşmaya başlar, kısa süre içinde Charles Ponzi’nin dükkanının önünde kuyruklar oluşur. 1 milyon dolar tahsilatın ardından, Ponzi şube açmaya karar verir.
Yatırımcılar, posta pulları üzerinden kâr elde ettiklerini sanarken gerçek Charles Ponzi’nin ortadan kaybolması ile ortaya çıkar.

Başlarken

Pramit sistem , saadet zinciri , Ponzi oyunu hepsi aynı kapıya çıkıyor. Saadet zincirinin başındakiler sistemi kurar, bu (sözde) şirket, yeni çıkacak olan bir (sözde) Kripto Para veya madencilikle uğraşan bir kuruluş olabilir. İnsanlara herhangi bir uğraş vermeden yatırım yaparak veya referans yöntemi ile para kazanma gibi durumlar fazlasıyla cazip geldiği için ponzi sistem kısa sürede yayılır.

Paramızı ödeyen sistem ponzi değildir, ödeme yapıyorsa güvenilir gibi yanlış algılar özellikle bu tuzağa düşmüş kişilere ve çevresine daha fazla zarar veriyor. Bu oyunu kuranlar ilk etapda daha fazla kullanıcı çekmek adına üyelerin gönlünü hoş tutar ödemeler sıkıntısızdır, çeşitli (tatil, araba, ev) kariyer ödülleri ile ilk giren kullanıcıların daha fazla referans toplaması için cezbederler. Oyunun farkında olmayan kurbanlar ailesinden eşi , dostu kim varsa sisteme dahil eder. Zaman geçtikce şirketin vaadettiği şeylerin tutarsızlaşması , ödemelerde aksama , kullanıcıları suçlama gibi durumlar ortaya çıkar ve oyunun kurucuları topladıkları binlerle lira ile ortadan kaybolur. Piramit yıkılır, altında kalanlar maddi ve manevi anlamda ciddi zarar görür.

 
Temel saadet zinciri işleyişi bu şekilde anlaması kolay gibi gözüküyor değil mi ? Ancak günümüzde bu oyunun öyle kılıflara sokuyorlar ki bilinçli bilinçsiz birçok kişi bu tuzağa düşüyor. Bu noktada dikkat etmeniz bazı durumlar var.

Gerçek Network Marketing

Network Marketing ülke, bölge distribütörleri, toptancılar ve diğer ara satış elemanlarının devreye girmediği, ürün satışının doğrudan yapıldığı bir sistem. Bu yöntemde herhangi bir aracı olmadığı için yanlızca ürünün satışını yapan kişi kâr sahibi olur. 3’lü, 5’li, 10’lu alt basamak modelleri ile komisyondan da kazanılır.
İşte saadet zinciri de, bu yapıların kazanç modellerini esas alır. Ancak ortada bir ürün yoktur, yalnızca sisteme giren para ve komisyon dağılımı üzerinden bir pay dağıtımı uygulanır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şirketin size nasıl bir kazanç modeli vadettiği, günümüz koşullarında daha çok ürün satışından ziyade sanal ortamda bulunan değerlerin pazarlandığını düşünürsek riskin dahada arttığı ortada.

Geçmişe Dönüp Bakmak

90’lı yılların ortalarında, ortada herhangi bir ürün de olmaksızın yalnızca para yatırılan ve sonrasında üye yapılan her kişi başına komisyon alınan bir oluşum yaygınlaşmaya başladı. Titan Saadet Zinciri, giriş ücretinin 2500€ olduğu bir sistemdi, kısa süre içinde 35 bin üyeye ulaştı.
Sistemin kurucularından Kenan Şeranoğlu, izmir Hilton Otelde 31. yaş kutlaması videosunun basına sızması sonrasında dikkatleri üzerine çekmişti. Ardından birçok kişinin şikayetçi olduğu Şeranoğlu ve Titan’ın üst yöneticileri, 1998’de hapis cezasına çarptırıldı.

Sonuç Olarak

Şimdiye kadar Türkiyede ve dünyada yaşanan Ponzi oyunları saymakla bitmez ancak bu oyun hala insanların parasını hayallerini ve itibarını zedelemeye devam ediyor. Bir sisteme dahil olurken yaptığı işi gözünüzle görseniz dahi bunun bir garantisi olmadığını unutmayın ve çevrenizdeki insanları bir işe dahil ederken kararınızı buna göre verin.

Teknochain - 28 May 2017, 14:55
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.