search delete menu

Quantum Bilgisayarlar Bitcoinin Sonunu Getirebilir mi ?

Kriptopara Toplumunda Gözlenen Endişelerden Biri Quantum Bilgisayarların Bitcoin Temel Protokolünü Yok Edip Etmeyeceğidir. İnsanlar Devlet Kurumları ve diğer kriptopara düşmanlarının Blockchaine darbe vurması gibi olası durumlardan endişeli.
Bitcoincilerin, Kuantum Bilgisayarı, Bitcoin'in Şifrelemesini Çatlamayabilirquantum bilgisayar tehdidine karşı şüpheci yaklaşmalarının iki ana nedeni var. Yeni teknolojinin kaçınılmaz kıyamet anlamına geldiğini varsayıyorlar. Birincisi, Bitcoin’in şifrelemesi, kuantum hesaplamaya karşı tamamen savunmasız değildir. Satoshi Nakomoto , daha güçlü bir bilgisayar gücünün şifrelemeye nüfuz edebileceğini biliyordu ve bu nedenle saldırılara karşı koymak için bir protokol belirledi. İkincisi, devlet ya da başka bir kuruluş Bitcoin’in şifrelemesini bozma yeteneğine sahip olsa bile muhtemelen bu fırsattan vazgeçeceklerdir.

Geleneksel Bilgisayarlara Karşı Quantum Bilgisayarlar

Bu noktalara değinmeden önce, quantum bilgisayarların nasıl çalıştığı konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.
Quantum bilgisayarlar, quantum bitleri olarak da adlandırılan , qubit denilen birimleri içeren işlemciler üzerine kurulmuştur . Quantum bilgisayarlar, 0 ve 1’lerin ikili davranışlarını  “açık” ve “kapalı” modada kullanmak yerine, ayırt edilemez ve birbirine bağlı hale getiren “0” ve “1” kodlarını birleştirir. Yani aynı anda hem ”0” hem ”1” değerlerini alabilir.Paralel işlemciler alanında büyük gelecek vaat eden kuantum bilgisayarlar, başta NASA’nın Kuantum Yapay Zeka Laboratuarı olmak üzere birçok araştırma merkezinde akıllı robotlar, kendi kodunu kendi yazan zeki yazılımlar ve düşünen bilgisayarlar geliştirmekte kullanılacak.
Quantum Bilgisayarların çalışma mantığı farklı olduğu için her işi klasik bilgisayarlar kadar hızlı yapamıyor örneğin youtubeden bir video izlemek için klasik bilgisayar kullanmanız daha iyi olacaktır. Ancak, Evren’in Büyük Patlama ile nasıl oluştuğunu hesaplamak veya söylediklerinizi insan gibi anlayan akıllı bir web arama motoru geliştirmek istiyorsanız bir kuantum bilgisayar kullanabilirsiniz.

Bitcoinin Quantum Bilgisayarlara Karşı Direnci

Bitcoin’in şifreleme protokolü büyük olasılıkla güvenli kalacaktır. İlerde ne olacağı konusunda birçok soru var, ancak kesin olarak bilinen şeyler.Kuantum Bilgisayarı, Bitcoin'in Şifrelemesini Çatlamayabilir
Bitcoin’in altında yatan şifreleme protokolü SHA-256,  Muhtemelen en mükemmel quantum bilgisayar saldırısına bile dayanacak kadar güçlüdür. bitcoinnotbombs.com da yayınlanan bir yazı, SHA-256’nın saldırılara karşı yeterince güçlü olduğunu belirtiyor:
“Bitcoin’de, açık anahtarınız (başlangıçta) halka açık değildir. adresinizi başkalarıyla paylaşırsanız, size Bitcoin gönderebilir, Bitcoin adresi yalnızca genel anahtarın (public key) şifrelemesi değil, aynı zamanda kendisidir. Bunu Türkçesi Nedir? diye sorucak olursanız hash işlevi, girdi alanını bir şifreleme çıktısı haline getiren tek yönlü kriptografik bir işlevdir. Buda girdiyi çıktıdan türetemiyorsunuz anlamına gelmektedir. Bir şeyi şifreleyip anahtarı kaybetmek gibi. (Türkçeleştirilmiştir.)

Bitcoin Adresinizin Oluşumu


 

Hükümetin Veya Diğer Aktörlerin Tutumu ?

Ellerinde olsa dahi bitcoin kodunu kırmama gibi bir olasılık yüksektir, bu kulağa saçma gelebilir sonuçta devletin bunu yapması eski finansal kaynakların hızlı bir şekilde toparlanması ve yine devletin ipi elinde tutmasıdır. Ancak şöyle bir durumda var eğer ki şifreleme kırılır ise bu quantum meselesini açık eder ve buda rakipleri karşıt bir teknoloji geliştirmek için harekete geçirir.
Tabi bu konuda başka senaryolarda var Bitcoini ortadan kaldırmak için yeterli bilgi ve teknolojiye sahip herhangi bir kişide bunu yapabilir. Ve kimse bunu kimin yapacağını bilmiyor. Bununlar birlikte Bitcoinlerimizin hala cüzdanlarımızda durduğu gerçeği bunu henüz kimsenin gerçekleştirmediğini gösteriyor.

Bitcoinde Sha-384 Evrimi

Bu noktada iyi senaryo, quantum bilgisayarların , Bitcoini baltalamaya henüz hazır olmadığı. Kötü senaryo ise Bitcoini yok edebilecek teknoloji zaten var fakat hiç kimsenin bunu yapmak için yeterli sebebi yok.
Güvenlik Kuantum Bilgisayarı, Bitcoin'in Şifrelemesini Çatlamayabiliruzmanlarının , bitoin protokolünün SHA-256’dan SHA- 384’e yükseltmesi gerektiği konusunda düşünceleri var ki SHA-384 , daha gelişmiş bir şifrelemedir.  Satoshi Nakomoto, belkide bunları öngörüp algoritmanın kolayca yükseltiletilip geliştirilebilmesini sağladı . Teknolojinin giderek gelişeceğini ve bu açık kaynaklı sistemin teknoloji ile beraber gelişmesi gerektiğini biliyordu.
Kötü aktörlerin protokole zarar verme girişimlerine karşın ,Bitcoincilerin saldırıya karşı koyacak şekilde yeni düzenlemeler yapacak vakti oluyordu . Bu bağlamda, Bitcoin’in temel teknolojisi, uzun vadede kendini savunma ve geliştirme konusunda muazzam bir esnekliğe sahiptir.
Quantum Bilgisayarların Bitcoinin Şifrelemesini Kırmak İçin Yeterli Olacağına İnanıyormusunuz ?

Teknochain - 30 Apr 2017, 19:31
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.