search delete menu

Ripple Nedir, Nasıl Satın Alınır ?

Ripple Nedir ?

Ripple ilk kez 2012 yılında ortaya çıkan SHA-512 algoritmasına sahip arzı 100 milyon ile sınırlı olan, şu an için market değeri olarak 3. sırada yer alan kripto paradır.

Son zamanlarda bankalar aracılığı ile gerçekleştirdiği anlaşmalar ile öne çıkmaktadır. Ripple ile çalışma yürüten bankalar diğer anlaşmalı bankalar ile oldukça düşük masraflarla para transferi yapabiliyor. Ağ üzerinde gerçekleşen her bir işlem başına ortalama 0.0011 dolar işlem ücreti ödeniyor.

Bunlara ek olarak Ripple ağı işlemleri yaklaşık 3 saniye içerisinde onaylayarak hız konusundada öne çıkıyor. Ayrıca saniyede 1500 işlem gerçekleştirebiliyor.

Ripple Nasıl Satın Alınır ?

Ripple satın alabilmek için ilk olarak Türkiye’de faaliyet gösteren borsalar üzerinden Bitcoin almamız gerekli. Biz bu işlem için Paribu.com’u kullanacağız. 

www.paribu.com‘a tıkladığımızda bizi karşılayacak olan ana ekranda yer alan ücretsiz hesap oluştur bölümünü doldurup üyelik işlemini gerçekleştiriyoruz. 

Sonrasında ekran görüntüsünde belirtilen ”hesap ayarları” kısmından kullanıcı ve kimlik bilgilerinizin girişini yapmanızın ardından hesabınız kısa süre içerisinde onaylanacaktır bu sayede işlem limitleriniz yükselecek.

Geriye Paribu hesabımıza tl yatırmak kalıyor. Bunu TL işlemleri kısmından kolayca gerçekleştirebiliriz.yatırmak istediğimiz tutarı yazıp (minimum 500 TL) bildirim gönder’e tıklıyoruz. 

Hemen sonrasında bildiriminiz oluşturulacaktır. EFT/Havale yapmanız gereken banka bilgileri bu kısımda belirtilir. Para gönderme işlemini gerçekleştirirken mutlaka açıklama kısmına belirtilen işlem açıklamasını yazın. (örneğin ekran görüntüsünde bize vermiş olduğu açıklama kodu BZVYEMK)

Gerçekleştirdiğiniz EFT veya havale sonrası yatırmış olduğunuz para kısa bir süre içeriisnde hesabınıza yansıyacaktır.

Şimdi Paribu üzerinde bulunan TL ile Bitcoin satın alabiliriz. Market kısmında bulunan kutucuk bu üzerinden işlemi gerçekleştireceğiz. BTC AL kısmına gelerek TOPLAM (TL) yazan kısımdaki + işaretine tıklıyoruz yatırmış olduğumuz miktar otomatik olarak orada yazıyor ve BTC kısmında bu TL ile ne kadar Bitcoin alabileceğimiz yazıyor.

Alış emri ver dediğimizde belirtilen fiyattan kısa bir süre içerisinde yatırmış olduğunuz TL ile Bitcoin satın alma işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bazı durumlarda emirlerin gerçekleşmesi uzun sürebilir. Bu noktada TL ve Bitcoin miktarınız 0 olarak gözükecektir endişelenmenize gerek yok o an emirde olduğu için o şekilde.

 

Binance Borsasında İşlem Yapma

Şimdi sıra Bitcoin gönderip Ripple alacağımız Binance borsasında işlem yapmaya geldi. Daha önce bu konuda sitemizde ”Binance Kullanımı” isimli yazıda Binance borsasına nasıl Deposit (Mevduat) yatıracağınızı ve sonrasında alım-satım işlemlerini nasıl gerçekleştireceğinizi belirtmiştik. Fakat belirtilen konuda Paribu’dan Binance borsasına nasıl Bitcoin gönderileceğini anlatmamıştık o yüzden şimdi bu işlemin nasıl yapılacağını inceleyelim.

İlk olarak Binance borsasındaki üst menüden Deposit’e tıklıyoruz sonrasında kırmızı kutucuk içine almış olduğumuz kısıma Btc yazdığımızda yine ekran görüntüsünde bulunan BTC Deposit Address karşımıza çıkacak işte bu bizim Binance’deki Bitcoin deposit adresimiz.

Şimdi bu adrese Paribu’dan nasıl Bitcoin göndereceğimizi görelim. BTC işlemleri -> Bitcoin Çekme bölümüne geliyoruz Cüzdan adresi kısmına Binance’de bulunan Bitcoin adresimizi yapıştırıyoruz. Çekmek istediğimiz tutar kısmını doldurarak Bitcoin çek dediğimizde işlemimiz ortalama bir kaç saat içerisinde tamamlanıp Paribu’daki Bitcoin Binance hesabımıza geçecektir. 

Artık ”Binance kullanımı” isimli konuda belirtildiği gibi Ripple satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Teknochain - 01 Feb 2018, 15:17
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.