search delete menu

Ripple'dan Dev Çin Hamlesi

Ripple, şimdi de dünyanın en büyük pazarına, Çin’e giriyor.
Akbank’la yaptığı anlaşma ile ülkemizde de adından söz edilen blockchain startup’ı Ripple, Çin’de faaliyet göstermeye hazırlanıyor. Yakın zaman önce fısıltı gazetesinde dedikoduları dolaşmaya başlayan, Ripple ve Alibaba arasında gizli bir bağın olduğu söylentisi doğru çıkmadı belki ama Ripple’ın Çin’de faaliyet göstermeye başlayacak olması resmi ağızlardan ilk defa açıklandı.
CoinDesk sitesine resmi açıklamada bulunan Ripple sözcüsü, Çin’de faaliyet göstereceklerini doğruladı. Geçtiğimiz haftalarda çıkan söylentiler üzerine açıklama yapmak isteyen sözcü, hem şirket hakkında yapılan dedikoduları yanıtladı, hem de Çin planlarına açıklık getirdi.
Ripple sözcüsü, “Evet, operasyonlarımızın bir kısmını Çin’de sürdürmeyi planlıyoruz. Ayrıca hayır, bölgenin e-ticaret devleri ile ortaklık kurmayacağız,” şeklinde net bir açıklama yaptı.

Ripple’ın adı Alibaba ile anılmıştı

Geçtiğimiz haftalarda Ripple’ın ismi ile Alibaba yan yana gelmişti. İnternette araştırma yapan bir kullanıcı, Ripple’ın sunduğu XPR para transferi ağındaki işlemleri incelerken bir IP adresine rastlamış ve bu adresin Çinli bir şirkete ait olduğundan şüphelenmişti. IP adresinin detaylarını araştıran kullanıcı, Alibaba ismi ile karşılaşınca, ortaya Ripple ve Alibaba arasında bir ortaklık mı doğacak söylentilerine neden olmuştu.
CoinDesk’e konuşan Ripple sözcüsü ise bu iddiaları yalanladı.
Bilmeyenler için kısaca açıklamak gerekirse, Ripple’ın sunduğu XPR isimli blockchain tabanlı para transferi hizmeti, hızlı işlem yapma kabiliyeti ile büyük ilgi toplayan bir teknoloji. Blockchain tabanlı, uluslararası para transferini ortalama 4 saniye gibi bir sürede gerçekleştiren XPR, ismi gizli tutulan birçok uluslararası firma tarafından da kullanılıyor.

5 trilyon dolarlık bir pazar

Ripple yöneticilerinden Emi Yoshikawa, Asya’daki yeni faaliyetleri hakkında konuşurken Çin’in küresel ödeme ağındaki öneminden bahsetti. Çin pazarında gördükleri açıkları kapatmak için çözüm üreteceklerinin sinyallerini veren Yoshikawa şunları söyledi:
Çin, küresel ödeme ağının kilit bir pazar. Dolayısıyla biz de bu bölgede yer almak istiyoruz. Çinde yıllık B2B ödeme hacmi 5 trilyon dolar seviyelerine ulaşıyor. Buna rağmen Çin’deki e-ticaret devleri, özellikle sınır ötesi ve B2B ödemeleri konusunda verimli ve düşük maliyetli teknolojilere sahip değiller.
Ripple; Türkiye’de Akbank, Japonya’da MUFG, İspanya’da BBVA ve İsveç’te SEBde dahil olmak üzere 10 yeni finansal kuruma blockchain ile para transferi çözümü sunmaya başladı. Buna rağmen Ripple’ın Çin’deki herhangi bir şirketle bağlantısı bulunmuyor.
Yapacakları bu hamlenin ardından Çin’de sıra dışı bir iş birliğe gitmeleri olası. Yaptıkları açıklamada Alibaba ile bir ortaklığa gitmeyeceklerini belirtmelerine rağmen herkesi ters köşeye yatıracak bir hamle yapmaları şaşırtıcı oldu.
Kaynak: Fintechtime.com

Teknochain - 16 Aug 2017, 17:18
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.