search delete menu

Rootstock ( RSK ) Nedir?

Rootstock, yan zincir teknolojisiyle Bitcoin blok zincirine bağlanan akıllı sözleşme platformu olarak tanımlanmaktadır. Aslında akıllı sözleşmeler Bitcoin’i blok zincirinin üzerine yerleştirilmeseler de, RSK kullanıcılara Bitcoin’i Rootstock zincirine iki yönlü olacak bir zincir üzerinden göndermesine izin vermekte ve bunların RSK blok zincirindeki akıllı Bitcoin’e dönüştürülmesini sağlamaktadır.

Bu Rootstockler, akıllı sözleşmeleri ve Dapps’i RSK blok zincirinde deploy etmek ya da etkileşimde bulunabilmek adına kullanılmaktadır. RSK, blok zincirini emniyete alabilmek için birleştirme madenciliği düzenine dayandırılmaktadır. Birleştirme madenciliği, Bitcoin’in madencilere Bitcoin madenciliğinin üzerinde herhangi bir etki yaratmadan hem BTC hem de bununla birlikte RSK üstünde çalışmalarına izin vermektedir. Bu durumda madencilerin tek başlarına Bitcoin de yapacak oldukları hesaplama çalışmaları adına bir BTC ve RSK ödülü alması anlamına gelmektedir.

Rootstock Nasıl Çalışır?

Bir kullanıcı, Bitcoin’i akıllı kontrat tarafından izlenmekte olan özel bir adrese gönderdiğinde, bunlar Bitcoinin blok zincirinde kilitlenir ve RSK koinlerinin kilidi açılarak ikincil blok zincir üzerindeki adrese doğru gönderilir. Her 2 madeni paranın Rootstock blok zincirine girerek çıkmasını sağlar.

Rootstock bağlı olduğu duruma göre merkezi olmayan ve merkezi bir mekanizmanın arasında geçiş yapmasını sağlamakta olan bir sürücü zincir / yan zincir / federasyon kombinasyonu kullanmaktadır. Yan zincir teknolojisi direkt olarak bir çatal olmadan Bitcoin’e uygulanamadığından dolayı sürücü zinciri modeli uygulanır. Yaşanan bu durumda kilitli Bitcoin, Bitcoin madencisine emanet edilir ve böylece kilitli Bitcoini ne zaman ve nerede göndereceklerini oy sonucuna göre belirleyebilmektedirler.

Sürücülerin zincir mekanizmasının ilerlemesine izin verilebilmesi adına, Bitcoin madencilerine, kilitli Bitcoinin serbest bırakılması ile uğraşırken dürüst davrandığından dolayı güvenilirdir. Sürücü zincir modelinin aktif olması adına, önemli düzeyde bir miktar Bitcoin madencisi, Rootstock madenini dürüst bir şekilde davranmak için doğrudan bir teşvik edici olan bir nitelikte birleştirecek şekilde olmalıdır. Bu şartlar sağlandığında, Rootstock bir sürücü zincir / yan zincir şeklini alır. Bu şartlar yerine getirilmediği zaman, RSK önde gelen Bitcoin borsalarından oluşmuş bir grubu çağırır. Bu grup, gerektiği zaman kilitli Bitcoin’i serbest bir şekilde bırakmaktan sorumlu olacaktır. Bu, çoğunluğun bir transaction’ı imzalamış olduğu, federasyonun bütün üyeleri arasında merkezi olmayan bir şekilde yapılacaktır. Bu yapılmış olan sahte bir değişimin, diğer bir blok zincirinde kendiliğinden bir kilit işleminin kanıtı verildiği zaman, kilitli Bitcoinin kontrolü ele geçirememesini sağlar.

RSK blok zinciri bir yan zincir olarak inşa edildiğinden dolayı ve Bitcoin blok zincirinin konsensüs mekanizmasını anlayabildiğinden dolayı, Rootstock tarafında uygulanmış olan sistem koinlerin otomatik olarak kilitlenerek açılamadığı bir yan zincir konumundadır, oy kullanma zorunluluğu kesinlikle yoktur.

Teknochain - 29 Dec 2017, 17:23
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.