search delete menu

Rus Bankası Blockchain Araştırma Merkezi Kuruyor

İçindekiler

Rusya’da bir kamu bankası ola Vnesheconombank Moskova’da Blockchain araştırma merkezi kuracağını duyurdu. Rusya bu hamlesiyle dağıtık hesap defteri teknolojisinin potansiyelini kullanmayı planlıyor.
Araştırma merkezi Moskova’daki Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde kurulacak. Burası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emriyle başlatılan projenin yanı sıra daha geniş çaplı dijital girişimlerin de merkezi olacak.
VEB genel müdürü Sergei Gorkov’a göre araştırma merkezi bankaların Blockchain projelerine yatırım yapmasının yolunu açacak. Bunun sonucunda da kendi Blockchain tabanlı servislerini ve ürünlerini geliştirebilecekler. Gorkov, Eylül ayında ilk olarak Blockchain ve quantum teknolojilerine yönelik bir merkez kurmaya odaklanacaklarını, hem Rus hem de yabancıların desteklediği bir yatırım fonu oluşturacaklarını söyledi.

Putin destekliyor

Putin’in kripto para birimlerinin arkasındaki bu teknolojiye yönelik ilgisi dikkat çekiyor. Kendisinin Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin’i Rusya’nın doğalgaz ve petrol ekonomisini çeşitlendirme konusunda yardımcı olduğu için takdir ettiği söyleniyor. İkilinin bir görüşmesi sonrası Putin, dijital ekonominin ayrı bir endüstri olmadığını, yeni iş modelleri için temel oluşturduğunu söyledi.
Öte yandan yine Rusya’da Kripto Paralarla alakalı projeleri olduğunu önceden duyurmuştu. Ülkede Putin’in de etkisiyle Kripto Para birimleri hızla yaygınlaşıyor.
Kaynak : Finextra

Teknochain - 31 Aug 2017, 09:01
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.