search delete menu

Rusya Hükümet Çalışanları Kripto Para Gelirlerini Bildirmekten Muaf

Rusya Çalışma Bakanlığı, hükümet çalışanlarının 2017 yılında kripto paradan kazandıkları hakkında yeni bir düzenleme getirdi. Bu düzenlemenin detayları gelir, harcama ve mülk beyanı kılavuzunda detaylı bir şekilde açıklandı.  Güncel yönetmelik hükümet çalışanlarının elde ettikleri “kripto para” kazançlarını bildirmekten muaf olduklarını söylüyor.

Kripto para birimlerinin hükümet çalışanlarının bildirmesi gerekmeyen mallar arasına eklenmesi oldukça önemli. Bu durum sayesinde “doğal formunda olan ürün ve hizmetler” tanımına “kripto para birimleri” de eklenmiştir.

Rus Çalışma Bakanlığı temsilcilerinin, yerel gazetenin RBC’ye verdiği demeçte, Rusya’nın alanındaki mevzuat eksikliğinden dolayı şu anda kriptokrasinin ilan edilmesini istemediklerini belirtri. Temsilciler ayrıca şunları söyledi:

“Mevcut durumda, Rusya Federasyonu’ndaki kripto para birimlerinin yasal düzende tanımlanmasına ve yönetilmesine yönelik yaklaşımlar tanımlanmamıştır.”

Rus Çalışma Bakanlığı  İçerisinde Yozlaşma Riski

Rus yetkililerin 2009 yılından bu yana gelirleriyle ilgili kamuya açıklamalar yapması isteniyor. Uzmanlar, alınan karara göre bildirilmeyecek olan kripto paraların rüşvet alma riskini artırdığına dikkat çekti.

Ancak Rusya hükümetinin girişimcilerin haklarını korumak için oluşturduğu “Yolsuzluğa Karşı İş” Merkezi’nden Vladislav Tsepkov, hükümet çalışanlarının kripto para ile rüşvet alma riskini “minimal” olarak gördüklerini söyledi:

“Kripto para ödeme yöntemi değil. Ve bu nedenle harcanamaz. Eğer hükümet görevlileri satıp gerçek kazanç elde ederlerse bunu bildirmeleri gerekir. Bu nedenle risk en düşük seviyededir”.

Aynı yönetmeliğe göre, hükümet görevlilerinin arkadaş veya ailenin “gerçek” hediyeleri beyan etmesi gerekiyor.

Bu değişiklikler, Rusya yolsuzluğunun her zaman yüksek olduğu bir zamanda ortaya çıktı. Konuyla ilgili istatistiklere göre, 2008’den bu yana yolsuzluğun Rusya’da %30’dan fazla arttığını göstermekte.

Riskli Yatırım

Rus hükümeti, dijital para birimlerini açıkça kapsayan bir mevzuat hazırlamamıştır. Ülkenin hükümeti ve merkez bankası genel olarak, ana para yatırımcıları için kripto para birimlerini “yüksek risk” olarak nitelendiren konuyla ilgili olumsuz bir tutuma sahiptir.

Teknochain - 11 Jan 2018, 13:31
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.