search delete menu

Rus Madenciler Ekolojik Fakındalık için Tüm Madencilik Ekipmanlarını Kapatacak

Dünya Vahşi Yaşamı Koruma Fonu tarafından uygulanan ”Dünya Saati” yılda bir kere bir saat boyunca tüm elektronik aletleri kapatarak enerji tüketimine dikkat çeken bir etkinlik olarak biliniyor. Rusya’daki kripto madencileri ise Kripto Saati yaratarak bu etkinliğe katkıda bulunmayı amaçlıyor.
Blok zincir teknolojilerinin daha ekoloji dostu olması için Rus kripto madenciler, diğer tüm madencilerden 24 Mart tarihinde yerel saatle 20:30 – 21:20 arasında tüm madencilik ekipmanlarını kapatmayı planlıyor.

Farkındalık için Kripto Saati Kampanyası

Kripto Saat kampanyası, CryptoLide uluslararası yatırımcı ağı kurucusu ve Rus Duma konseyi üyesi Peter Dvoryankin tarafından yönetiliyor. Dvoryankin kampanyanın amacının doğru sıcaklıklarla yenilenebilir enerji kaynaklarına yakınlığı nedeniyle kripto madenciliğinin ekoloji dostu olabileceği göstermek. Bu doğrultuda “ekolojik madencilik” yol haritalarının oluşturulması hedefleniyor.
Dvoryankin aynı zamanda kampanyanın “madencilik süreçlerine ısı üreten sistemlerin oluşturulması ve daha düşük enerjili dağıtılmış hesap defteri teknolojilerinin geliştirilmesi” gibi amaçlara sahip olduğunu ekledi.
Raporlara göre Bitcoin ağı, yer yıl 50 terawat/saatten daha fazla enerji kullanıyor. Ayrıca eğer kullanım mevcut oranda devam ederse Bitcoin madenciliğinin 2020 yılına geldiğimizde dünyanın kalanı kadar enerji tüketeceğini belirtiyor.
Şubat ayında İzlanda’daki kripto madencilik aktivitelerinin, 2018 yılında ülkede tüketilen hane enerjisinden daha fazla enerji kullandığı bildirilmiştir.
Rus Dünya Saati, 50.000’den fazla kişinin katılım göstermek için söz verdiğini gösteriyor. Etkinliğin temel sloganı ise “Doğa için Oy Ver” olacak. İnternet sitesi aynı zamanda doğal kaynakların korunması, yeşil enerjinin kullanılması ve geri dönüşüm yapılması için oy verme hakkı da sunuyor.
Madencilikten kalan fazla enerjiyle ne yapılacağı sorunu, Çek blok zincir startuplarından biri tarafından yaratıcı bir şekilde çözüldü. Startup, bu fazla enerjiyi yenilenebilir ürünler yetiştirmek için seraları ısıtmakta kullanmayı planlıyor.
Yine de geçtiğimiz şubat ayında Avrupa’nın en büyük enerji santrallerinden biri Environ isimli kripto madencilik şirketine yenilenebilir enerji satmayı reddettiğinde temiz enerji madencilik girişimlerinden birinin önü kesildi

Teknochain - 19 Mar 2018, 10:28
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.