search delete menu

Rusya Ulusal Yasama Organı Kripto Paralar İçin Yasa Taslağı Hazırladı

Anatoly Aksalov tarafından başkanlık edilen Rus temsilcileri kripto para ve ICO düzenlemelerini gibi dijital finansal varlıklar için yasa taslağı sundular.
Basın açıklamasına göre “Dijital Finansal Varlıklar” ve “Alternatif Kitle Fonlaması Toplama” isimli belgeler, Başbakan Vladimir Putin’in son talimatlarına göre hazırlandı. Putin’in son talimatları, kripto para düzenlemelerinin 1 Temmuz 2018 itibariyle yasa haline geleceğini içeriyor.
“Dijital Finansal Varlıklar” yasa tasarısı ilk olarak Rus Ekonomi bakanı tarafından 25 Ocak tarihinde sunulmuştu. Yasa tasarısı kripto paraları ev tokenleri dijital finansal varlıklar olarak tanımlıyor. Bu şekilde sadece yetkili kripto para operatörleri aracılığıyla işlem yapmaya izin vererek ICO‘lar için Müşterinizi Tanıyın (KYC) düzenlemelerine izin veriyor.

Dijital Finansal Varlıklar Yasası Hazırlanıyor

Belgenin mevcut şekli, dijital varlıkları mülk gibi tanıyarak Rus Federasyonunda yasal bir ödeme yöntemi olmadığının altını çiziyor. Finans uzmanı Veselin Petkov’a göre yasa tasarısının mevcut şekli, ocak ayında Ekonomi Bakanı tarafından önerilenden bir büyük farklılık içeriyor.
Mevcut versiyon, kripto işlemlerine müşteri kimlik doğrulaması için KYC düzenlemelerini içeriyor. Petkov’a göre yeni yasa, kripto para işlemleri için ABD gereksinimlerinde de yankı bulmalı. Aynı zamanda kara para aklama karşı amcalar ve terörizm karşıtı finansmanı amaçlarıyla da müşteri hesaplarını doğrulayabilmeli.
24 Şubat tarihinde yaklaşık 13.000 Coinbase müşteri verisinin ABD Gelirler İdaresine verildiği açıklanmıştı. 27 Aralık 2017 tarihinde ise büyük kripto işlem platformlarından olan Poloniex, tüm hesapların doğrulanmasını isteyeceklerini açıklamıştı.
Rus yasa tasarısı, kripto para işlem operatörleri için izleyen gereksinimleri öneriyor:
“Federal Yasalarca kişinin kimliği doğrulandıktan sonra dijital finansal varlık operatörü tarafından dijital cüzdan açılabilir. Bu şekilde kara para aklama ve terörizm finansmanı gibi sorunlarla mücadele edilebilir.”
Aynı zamanda yasa tasarısının yeni halinde ICO’larla ilgili bir fark da var. Bir öncesi taslakta önerilen kimliksiz yatırımcılar için maksimum yatırım oranı 50.000 ruble ($900) iken şimdi maksimum seviyenin Rusya Federasyonu Merkez Bankası tarafından belirlenmesi gerektiği öne sürülüyor.

Teknochain - 21 Mar 2018, 13:52
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.