search delete menu

Rusya'da Bitcoin Atmleri Artıyor

Rusya’da bitcoin ATM’lerinin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bunlardan on tanesi kısa bir zaman önce yerel yeni bir şirket tarafından Novosibirsk’in 5 ilçesinde kuruldu. Geçtiğimiz hafta farklı bir şirket bu ay başında Moskova otellerinde ve havaalanı terminallerinde yüz tane CryptoCurreny ( SanalPara) ATM kurma planlarını açıkladı. Tüm bunlar olurken, Hükümet bu sanal paranın yakın zamanda yasallaştırılmayacağını açıkladı.

Novosibirk’e 10 adet Bitcoin ATM

RBC’nin haberine göre, Rusya’nın en popüler üçüncü şehri Novosibirsk’e yerel şirket olan ‘’BBFpro’’ tarafından 10 adet tek-yönlü bitcoin ATM’si kuruldu. Makineler şehrin Kalininsky, Zheleznodorozhny, Oktyabrsky, Leninsky ve Kirovsky beldelerine kuruldu. Şirketin yöneticisi Anton Friedel detayları aktardı.
Terminallerin çoğunun şişelenmiş içecekler satan dükkanlarda yer aldığını söyleyen Anton, ‘On cihazın tümünün şehrin her beldesinden hızlı ve kolay bir şekilde bitcoin satış noktalarına erişilebilecek şekilde yerleştirildiğini ’ ekledi. Çalışanlarının aslında makineleri şehrin büyük alışveriş merkezlerine yerleştirmek istediğini ancak kiraların çok pahalı olduğunu dile getirdi : ”Büyük alışveriş merkezleri bizim gibi yeni bir şirket için imkansız paralar talep ediyor. Birahanelerde dahi dükkanlara 2.000 ruble kira verirken, buralarda kiralar 15-20.000 rubleye kadar çıkıyor’’ dedi.
Anton ayrıca yazılımın geliştirilmesi ve terminallere kurulmasının 3 aylarını aldığını, ve bu projenin kendilerine yaklaşık 3 milyon rubleye mâl olduğunu söyledi. Makineler %6’lık bir komisyonla çalışmakta. ‘’Yüzdeyi çok düşük tuttuk çünkü çok fazla insana hitap edip sürümden kazanmak istiyoruz’’ diyerek ekledi. Kendisine göre BBFpro şu anlık Novosibirsk’te rakipsiz.
Friedel yakın gelecekte Novosibirsk’te kurdukları bu sanal para ağını komşu bölgelere de genişleteceklerini açıkladı. Özellikle Kemerovo, Krasnoyarsk, Barnaul ve Irkutsk bölgelerine. Ek olarak,’’ şu an sadece satmaya yarayan değil aynı zamanda sanal para almaya yönelikte bir terminal projemiz var’’ diyerek açıklama getirdi ve diğer sanal paraları da satacaklarının planlarını yaptıklarını ekledi.

100 Kriptopara ATM’si Moskova’ya Gelecek

Geçen hafta ‘Rambler News’in haberine göre yaklaşık 100 tek-yönlü sanal para ATM’si bu aydan itibaren senenin sonuna kadar Moskova’ya gelmiş olacak. Investcoin24 şirketinin sahibi Pavel Panova’ya göre şehir merkezlerine, otellere kurulacak. Buna ek olarak, Bazı havayolu şirketleriyle de anlaşmaların devam ettiğini açıkladı.
Panova, ICO servisini de sunacaklarını ekleyerek, makinelerin 4 sanal para çeşidini de satmaya programlanabildiğini açıkladı. (ICO, Blockchain ve kripto para teknolojilerini içeren projelerde girişimcilerin başlangıç yatırımını sağladıkları bir çeşit kitle fonlamasına verilen isimdir.) İlk başlarda komisyonun %4 olacağını da ekledi.
Geçen ay, ‘Iventurer Foundation’ kurucusu Alexey Olin’in instagramda paylaştığına göre, Invenstcoin24 Moskova’da bir restoranta tek-yönlü bir bitcoin ATM’si kurdu.
Moskova’da bir başka restaurant ise haziran ayında bitcoin ödemelerini kabul etmeye başladıklarını ve eğer talep gelirse ATM kuracaklarını da ekledi.

Hükümet Şüpheli 

Hükümetin yakın zamanda yasallaşmayacağını açıklamasına rağmen Rusya’da sanal para ATM’leri gün geçtikte artıyor. Geçen ay Maliye Bakanı Yardımcısı Alexei Moiseev ‘’ Rusya’da bitcoin ödemeleri yasallaşmayacak’’ demişti. Açıklamada, düzenleyici kurumların sanal para birimlerine ilişkin düzenlemeleri konusunda anlaşamayacağını ve buna ait kararları gelecek seneye ertelediklerini açıklandı. Ancak merkez bankası bu araçların kesinlikle para yerine geçmeyeceğini çok sert bir dille ifade etti.
RBC’ye konuşan Friedel bitcoin ATM’lerinin reklamını yaparak daha çok müşteriye kavuşmayı beklediğini ifade etti. Ancak, şimdilik sanal paralar ‘’illegal’’ durumda olduğu için çoğu platformdan ret cevabı aldıklarını da söyledi. Ayrıca bu belirsiz sanal para işinin nasıl vergilendirileceği konusunda da kafası karışık. ‘’Vergilerimizi ödeyeceğimizi belgelerle ortaya koyduk, ancak kabul edip etmeyeceklerini bilmiyoruz’’ dedi.

Teknochain - 09 Oct 2017, 08:37
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.