search delete menu

Rusya'nın En Büyük Bankası Sberbank Ethereum İttifakına Katılıyor

Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank, dünyanın en büyük konsorsiyumu olan Enterprise Ethereum Alliance’a katıldı.

Konsorsiyuma Yeni Üye

Şubat 2016’da 30 üye tarafından kurulan The Enterprise Ethereum Alliance (EEA), kurumsal Blockchain çözümleri için açık kaynaklı Ethereum teknolojisini kullanmaya çalışan şirketler, teknoloji girişimleri ve hatta hükümetlerden oluşan bir çalışma grubudur.
Konsorsiyum, şimdi Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank’ı kamu ve özel sektörden 150’nin üzerinde üyeden oluşan bir listeye eklediğini açıkladı.
2015 yılının başlarında Sberbank, New York başlangıç rehberi R3 tarafından yönetilen uluslararası bankacılık blockchain konsorsiyumuna katılma arzusunu ortaya koyarak küresel ortaklarla blok zincir çözümleri geliştirme niyetini açıkladı.
Ardından, R3’ün Sberbank’ın konsorsiyuma üyeliğini reddettiği bildirildi. Eylül 2016’da Sberbank, Linux Vakfı liderliğindeki açık kaynaklı Hyperledger Projesinede katılmıştı.

Sberbank’dan Açıklama

Bu hafta yapılan bir duyuruda, Sberbank, EEA’ya katılan ilk Rus bankası oldu ve Merkezi olmayan teknolojideki uluslararası uzmanlığa erişirken, Ethereum’un blockchain çözümlerinde Rusya’yı daha da ileri götürme niyetini açıkladı.
Sberbank kıdemli başkan yardımcısı Igor Bulantsev şunları söyledi:
”İttifak’a giriş, Ethereum platformunun geliştirilmesi açısından önde gelen küresel şirketler arasındaki işbirliğini genişletmeye yardımcı olacaktır. İttifak aktif olarak gelişiyor ve bankanın uzmanlığının tüm üyelerine faydalı olacağını umuyoruz. Buna ek olarak, banka platformun geliştirilmesini ve şirket sektöründeki büyümesini etkileyebilecek. Umarım birlikteliğimiz Ethereum Kuruluşu’yla olan ilişkimizi daha da güçlendirecek ve Rusya’daki Blockchain teknolojisini geliştirmeye yönelik önemli bir adım olarak hizmet edecektir.”
Bir yıl önce banka, finansal bankalararası mesajlaşma için Rusya Merkez Bankası tarafından geliştirilen, Ethereum merkezli bir blok zincir prototipi olan Masterchain’e diğer Rus finansal kurumlarla da katılmıştı. Kısa bir süre sonra Sberbank, bir Rus federal ajansıyla belge değişimi için bir Blockchain prototipinin başarılı bir şekilde test edildiğini açıkladı.

Teknochain - 19 Oct 2017, 13:45
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.