search delete menu

Sahte Kripto Paralar Yatırımcıları Zora Sokuyor

Çin hükümetinin desteklediği bir komite kripto paralar ile ilgili yayınlamış olduğu raporda, piyasada aktif olarak işlem gören yaklaşık 421 adet dolandırıcılık amaçlı ortaya çıkmış altcoin olduğunu belirleri.
İnternet ve Finansal Güvenlik Teknoloji Ulusal Komistesi (IFCERT) Çin hükümetinin desteği ile gerçekleştirmiş olduğu araştırma sonucu, cuma günü yayınladığı analiz sonuçlarına göre 421 adet sahte kripto paranın piyasada yer aldığını belirledi.

Bu Özelliklere Dikkat

Komite raporda ayrıca sahte kripto paraların 3 temel özelliğinide belirledi. Öncelikli olarak yatırımcıların bir ödeme yapmak zorunda kaldıkları ve daha sonra programa başkalarını dahil etme sözünü verdikleri “Ponzi” adı verilen dolandırıcılık modelini kullanıyorlar.
IFCERT’e göre sahte bir kripto paranın ikinci özelliği, açık kaynak kodunun eksikliği. Son olarak bu coinlerin bir başka öne çıkan özelliği de meşru kripto para borsalarında işlem görememelerinden dolayı, ticaretlerinin büyük oranda tezgah üstü, bir başka deyişle OTC adı verilen borsa dışı işlemlerle gerçekleştirilmesi.

Yenileri Yolda

Perşembe günü Wall Street Journal tarafından yayınlanan ICO araştırması, projelerin yayınlamış oldukları whitepaperlerın büyük çoğunluğunun diğerleri ile benzer veya sahte bilgiler ile sunulduğunu ortaya koydu.
İncelemeye alınan yaklaşık 1450 ICO’dan 271 adeti kesinlikle güven vermeyen projeler olarak gösterildi ve bu 271 sahte projenin şimdiye kadar 1 Milyar dolardan fazla para topladığı düşünülüyor.
Bir kısmı projeyi sonlandırıp ortadan kaybolurken büyük çoğunluk yatırımcılardan para toplamaya devam ediyor.

Teknochain - 20 May 2018, 11:40
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.