search delete menu

Samsung SDS, Blockchain'i Kore Denizcilik Endüstrisinde Kullanacak

Kore’nin denizcilik endüstrisi atmış olduğu adım ile Blockchain teknolojisinde devrim yaratabilir. 
Elektronik devi Samsung’un BT yan kuruluşu ve teknoloji sağlayıcısı olan Samsung SDS, Kore’nin lojistik endüstrisi için, ithalat, ihracat ve kargo sevkıyatlarının yerini gerçek zamanlı olarak  izlemek amacı ile bir Blockchain projesi başlatacak.
Şu an için Pilot proje konumunda olan bu gelişme, testinde ötesinde dünyanın en büyük limanlarından birinde yapılması, dünyaya Blockchain teknoloji çözümleri getirilmesinde önemli bir gelişme olduğunu göstermektedir .
Blockchain teknolojisi ile lojistik operasyonun tüm süreci,  müdahele edilemez bir defter üzerine malların imalatı, işlenmesi, depolanması ve taşınması şeklinde şeffaf olarak işlenir. Böyle bir gelişme çoğu zaman kaybolan veya dolandırıcılığa mââruz kalan ürünlerle uğraşmak zorunda kalan lojistik endüstrisini kökten değiştirebilir.

Konsorsiyumun üyeleri arasında, Kore Gümrük Servisi, Okyanus ve Su Ürünleri Bakanlığı, Hyundai , IBM Kore ve Ktnet gibi önemli isimler bulunuyor. Operasyon yetkilileri yapmış oldukları açıklamada önemle vurguladı;

Blockchain, tüm ilgili tarafların bilgi paylaşımı ve kontrolüne olanak tanıyan, bilgisayar ağı üzerinde bulunan dağıtık bir veri yapısı türüdür. Bu teknoloji lojistiğe uygulandığında, malların imalat, işleme, depolama, nakliye tarihi daha şeffaf bir şekilde yönetebilir, böylece kötü amaçlı manipüle girişimleri, dağıtım süresinin değiştirilmesi ve sahte reklamlar gibi girişimler imkansız hale gelir. Aynı zamanda kargonun konumu gerçek zamanlı olarak paylaşılabilir.

Konsorsiyumda bulunanlar, Pilot proje kapsamında lojistik sektörüne Blockchain teknolojisi uygulamayı kabul etti. Bu yılın sonuna kadar tüm ithalat , ihracat lojistik süreçleri boyunca bunu geliştirmeyi planlıyorlar. Ayrıca, Blockchain teknolojisi ile ilgili teknik ve yasal durumlarla alakalı işbirliği yapma konusunda hemfikirler.
Blockchain teknolojisi alanına yönelik yapılan bu gelişmeler, bizlerin Bitcoin ve diğer Blockchain tabanlı Kripto Paraların geleceği hakkında fikir sahibi olmamıza yardımcı oluyor. İnsanlar gün geçtikce bu şeffaf müdahele edilemeyen sisteme daha fazla güvenmeye başlıyor.

Teknochain - 31 May 2017, 13:57
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.