search delete menu

SEC ICO'lardan Sonra Kripto Para Fonlarını Denetime Alıyor

SEC, kripto para fon yöneticilerini mercek altına alıyor. Geçtiğimiz yıl ciddi bir büyüme kateden Kripto para sektöründe yürütülen fonların Amerikan düzenleyici kurumları tarafından ele alınarak gözden geçirilmesi planlanıyor sebebi ise yatırımcıların dolandırıcılık vakaları nedeniyle zarar gördüğü denetimsiz ICO platformlarından farklı olarak yatırımcıyı güvence altına almak.

SEC Yürütmesi

ABD menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bir dizi kripto para serbest fon yöneticilerinden bilgi istedi ve mahkeme çağrısında bulundu. Denetleyici kurum, kripto paralara yapılan yatırımların nasıl fiyatlandığını bilmek istediğini belirtti. Aynı zamanda müşteri yatırımlarının nasıl korunduğu hakkında araştırmalarını sürdürüyor.
Konu hakkında bazı bilgiler, SEC Denetim ve Değerlendirme Dairesi tarafından istendi. Bu durum herhangi bir hatalı uygulama bulunursa işlem uygulanabileceği anlamına geliyor. Aslına bakılırsa, birtakım kripto para fonları SEC’in İcra Departmanı’ndan aldıkları mahkeme kararlarına dayandırılmış olduğundan dolayı şirkete gerekli görüldüğü taktirde cezai işlem uygulanabileceği anlamına geliyor. Washington merkezli politik grup Coin Centre’da araştırma yöneticisi olan Peter Van Valkenburgh, “SEC bu alanda oldukça bilinçli bir yaklaşım izledi,” şeklinde açıklamada bulundu ve ekledi “Sanırım büyük ekosistem içerisinde ki işleri yoluna koymaya çalışıyorlar.”

ICOlar Hedef Mi Suçlu Mu?

SEC aynı zamanda, serbest fonları yeterli açıklığa sahip olup olmadığını ve herhangi bir çıkar çatışması doğurup doğurmadığını da mercek altına aldı. Örneğin serbest fon yöneticilerinin kişisel ICO’ları olup olmadığını araştırmak istedi. En azından bu mahkeme celplerinden biri ICO yatırımıyla ilgili. Diğer bir durumda SEC avukatları, token satışıyla ilgili olarak yatırım bankalarını sorguladı. Kurumun aynı zamanda ICO düzenlemelerini atlatmak için Gelecek Tokenler için Basit Anlaşmalar (SAFT) kullandığından da şüpheleniyor.
ICO’lar daha önce SEC radarına girmişti. Bunlar sözde kurumun kripto para serbest fonları karşısındaki yeni ilgisi için suçlanacak yapılar. Birkaç hafta önce SEC, bu alanda yer alan şirketlere mahkeme çağrıları gönderdi.

Teknochain - 16 Mar 2018, 17:48
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.