search delete menu

Showtime Bilgisayarınızı Kripto Para Madenciliği İçin Kullanıyor

Gizmodo’nun yaptığı habere göre film dağıtımcısı Showtime, web sitesini herhangi bir izin almaksızın kullanıcıların cihazları üzerinden kripto para madenciliği yapmak için kullanıyor.
Geçtiğimiz aylarda piyasadaki ekran kartı fiyatlarını ve stoğunu ne kadar etkilediği hakkında kripto para madenciliği adına bolca konuşmuştuk. Şimdilerde ise Showtime’ın bilgisayarların işlemcisi üzerinden madencilik yaptığını konuşuyoruz. Showtime, grafik kartı temelli madencilik yerine CoinHive adı verilen yeni bir hizmetle JavaScript kodu kullanarak işlemci üzerinden madencilik yapıyor.
Peki CPU (işlemci) temelli madencilik ölmemiş miydi? Pek değil. Şu anda CPU tabanlı madencilikle elde edilebilen en karlı kripto para birimi Monero (XMR) ve Intel’in i7-7700K işlemcileriyle günde yaklaşık 0.50 dolara kadar kazanılabiliyor. AMD’nin Ryzen 7 işlemcilerindeyse bu miktar günde 1 dolara kadar çıkabiliyor. Eski nesil donanımlarda ise $0.10 – $0.30 arası değerlere ulaşılabiliyor. Ayrıca yüz binlerce kullanıcısı olan bir web siteniz varsa kullanıcılarınıza fark ettirmeden madencilik üzerinden kazanma potansiyeliniz oldukça yüksek. İşte Showtime’ın ve başka sitelerin yaptığı tam olarak bu.

CoinHive kodu kaldırıldı

Showtime’ın web sitesinde birden fazla CoinHive koduna rastlandı. Firma bununla ilgili Gizmodo’ya herhangi bir açıklamada bulunmasa da CoinHive madenciliğinin kodları siteden kaldırıldı. Aslına bakarsanız CoinHive’ın kendisi de bu tarz izinsiz kullanımlara karşı; ancak ShowTime’ın bundan haberi yok ya da kullanıcılarına fark ettirmek istemedi.
Görünen o ki hacker’ların cephanesine bir araç daha eklendi. Bundan böyle dolaştığımız sitelerde “acaba burası benim işlemcimi madencilik için kullanıyor mu?” endişesini taşıyacağız gibi görünüyor. Özellikle korsan tüketime teşvik eden sitelerde bu tarz senaryolara rastlamanın daha olası olduğu düşünülüyor.
Kaynak: Gizmodo

Teknochain - 27 Sep 2017, 13:38
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.