search delete menu

Sizi Milyonerliğe Götürecek 7 Adım | Grant Cardone’dan Tavsiyeler

Milyoner olmak için gerçekte neyin gerektiğini merak ettiniz mi? Forbes’a göre 2018’de sadece Amerika’da 675 bin kişi milyoner oldu ve 2020’de yaşanan piyasadaki düşüş ve toparlanma ile birlikte bu listeye birçok kişi daha katıldı.

Peki, milyoner olabilmek için gerçekte ne gerekiyor? Gelin bu süreci basit ama pratik 7 adımda toparlayan Grand Cardone’ın tavsiyeleri ile inceleyelim.

Milyoner Düşünce Yapısı

Milyoner olmanın ilk adımı, tabi ki buna karar vermektir. Eğer bu konuda net değilseniz hedefe ulaşmanız imkânsız değilse de oldukça zor olacaktır.

Bu yüzden bir strateji belirlemeden önce peşinden gidilecek bir hedefiniz olmalı. Bu kendinize ve etrafınızdaki kişilere verdiğiniz bir taahhüt olabilir çünkü muhtemelen bu hedefi sadece kendiniz için koymuyorsunuz.

Öncelikle hedefe ulaşırken bizi engelleyen düşünce yapısının ne olduğunu anlamak hayatidir. Çoğumuza çocukken paranın çok önemli olmadığı veya zenginlerin kötü olduğu söylenmiştir. Birçoğumuz sonradan alışkanlıklar ve hatta inançlar haline gelen düşünce yapıları ile büyüdük.

Para ile ilgili düşüncelerimiz davranışlarımıza ve elde ettiğimiz sonuçlara etki eder. Dolayısıyla, işin temelinden başlamak önemlidir. Bu yüzden, hangi düşünce yapısı ile büyüdüğünüzü sorgulayın. Bunlar finansal hedeflerinize ulaşmanızı engelliyor olabilir.

Milyoner Olmanın Matematiği

Atmamız gereken adımları belirleyince herhangi bir hedefe ulaşmak daha kolaydır. Ne derler bilirsiniz, gözünle görmediğin şeye inanma.

Milyoner matematiğini kullanarak 1 milyon $’ın nasıl kazanılacağını görebiliriz.

Diyelim ki bir girişimcisiniz ve bir ürün satıyorsunuz. Eğer ürününüzü 100 dolardan satarsanız, bir milyon dolar kazanmak için bu üründen 10.000 adet satmanız gerekir. Fakat ürünü 500$’a satarsanız, bir milyon dolar kazanmak için bu üründen 2.000 adet satmanız ve 10.000 $’a satarsınız sadece 100 adet satarak bir milyon dolara ulaşırsınız

Abonelik hizmeti veren bir işiniz olduğunu varsayalım. Yeni abonelik ücretiniz aylık 10 $ ise bir milyonluk hedefinize ulaşmak için yılda 100,000 yeni abone kazanmanız gerekir.

Abonelik ücretiniz 50 dolar ise 20,000 yeni üye bulmanız gerekir. Peki, abonelik ücretiniz 100 dolar olursa ne olur? Bir yılda 1 milyon doları kazanmak için sadece 10,000 yeni üye kazanmanız gerekir. Bu yüzden amacınız, 1 milyon doları kazanmak için gereken insan sayısı ile satacağınız ürünün en uygun fiyat noktasını bulmaktır.

Gelire Odaklanın

Gerçek ve sürdürülebilir servet temelinin tasarruf etmek olmadığının farkında mısınız? Tasarruf etmekten ziyade geliri arttırmaya çalışmanın para kazanmak dışında bize sağladığı iki fayda var.

Birincisi, önümüze yeni fırsatlar çıktığında para kazanmamızı sağlayacak becerileri öğreniriz.

İkincisi ise para kazanmak için gerekenlere gerçekten sahip olduğumuzu hissederiz. Böylece güvenimiz yerine gelir.

Kısace sürekli harcamaları nasıl azaltırım şeklinde düşünmek yerine, kendinize nasıl yeni bir gelir kaynağı yaratabileceğinize odaklanmalısınız.

Eğer bir satış elemanıysanız daha fazla satış yaparak, kişisel fitness eğitmeniyseniz daha fazla kişiye ders vererek başlayabilirsiniz.

Mevcut gelirinizi zaten azami düzeye çıkardıysanız, işiniz ile alakalı yan gelir elde edebilirsiniz. Örneğin, bir fitness eğitmeniyseniz, bir e ticaret sitesi açarak vitamin takviyeleri satmak iyi bir fikir olabilir. Hatta kendi markanızı bile yaratıp bu işten ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Bu tip bir yan gelir mevcut gelirinizi tamamladığı için çalışma saatlerinizi ikiye veya üçe katlamadan kazancınızı arttırmış olursunuz.

Hedef Kitleyi Belirlemek

İkinci adımda hesapladığımız gibi ilk milyonunuzu kazanmak için ilgili fiyattan kaç kişiye satış yapacağınızı belirledikten sonra, bu parayı kimin vereceğini yani müşteri kitlenizi iyi belirlemeniz gerekir.

Size istediğiniz parayı kazandıracak kişi dışarıda bir yerde ve gidip onu bulmak sizin işiniz. Bu nedenle ideal müşterinizin kim olduğunu anlamak son derecede önemlidir çünkü sizin paranız o kişilerdedir. Size istediğiniz parayı kimlerin kazandıracağını öğrendikten sonra, onları bulmaya ve sadece onlarla konuşmaya odaklanın. Böylece, ilk milyonunuzu kazabilirsiniz.

Geliriniz Artarken Mütevazi Bir Yaşama Devam Edin

Harcamalarınızın kontrolünü hızlıca kaybedebilirsiniz. Yılda 50.000 dolar kazanırken bir anda 120.000 dolar kazanmaya başlarsanız, daha güzel bir ev veya yeni bir araba alabilirsiniz ya da fazladan 1-2 tatile çıkabilirsiniz.

Ama bu durum sizi zengin yapmaz. Gelirinizin giderinize eşit olması elinizde bir şey kalmaması demektir ve bu durum sizi başlangıç noktasına getirir. Bu nedenle geliriniz artarken en azından belirli bir süre daha mütevazi bir yaşam sürmeye devam etmelisiniz. Ne derler bilirsiniz, ne kadar kazandığın değil ne kadar elinde tuttuğun önemlidir.

Tek Gelir Kaynağına Bağlı Olmayın

Yatırım yapmanın temel amacı, banka hesabınıza akan birden fazla gelir kaynağı yaratmaktır. Bu durum, finansal bağımsızlığın temelini oluşturur.

Günümüzde ortalama bir milyonerin yaklaşık 5 farklı gelir kaynağına sahip olduğu bilgisi bize bu durumun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Gelecekte ne olacağını tahmin edemeyiz bu yüzden eğer tek bir gelir kaynağına bağımlı olursak buradan gelen gelir kesildiği anda büyük finansal sıkıntıların baş göstermesi kaçınılmazdır.

Sürekli Öğrenmeyi Benimseyin

Yedi haneli rakamlara ulaşmış olsanız da, sizi mental olarak geri de tutan zihniyetten arınmak için sürekli kendinizi eğitmeye odaklanın. Sizdeki değişiklikleri eleştiren insanlara alışın ve kendinizi geliştirmeye devam edin. Bu kişiler onların statülerini tehdit ettiğiniz veya sizin konumunuzda olamadıkları için sizi eleştiriyor olabilirler.

Anlatılanları kısaca özetleyecek olursak, bir milyoner olmak için onların düşünce yapısını benimsemeli ve bu hedefe ulaşacağınıza içten inanmalısınız. Sonrasında ‘Milyoner Olmanın Matemetiği’ kısmında bahsettiğimiz üzere hangi ürünü ne kadar satacağınızı belirleyerek devam etmelisiniz ve bir sonraki adım müşteri profilini doğru seçmek olacaktır. Ciddi kazançlar elde ettiğinizde bile asıl hedefinize ulaşmak adına bir süre daha mütevazi bir yaşamı tercih etmelisiniz. Kendinizin en iyisi olmak için bir yandan eğitiminize devam ederken diğer yandan birikimlerinizle yatırım yapmaya devam edin.

Bir gün mutlaka istediğiniz yerde olacaksınız.

Okuduğunuz için teşekkürler

Teknochain - 27 Jan 2021, 13:40
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.